Новини » Політика 26 березня, 2019, 21:49
У день виборів селфі у кабінці для голосування може коштувати три роки за гратами
ZIK
ZIK

31 березня під час виборів Президента України не буде відеоспостереження. У Центральній виборчій комісії запевнили, цього не передбачає закон. Утім фільмувати перебіг голосування таки можна буде, але за деяких умов і не всюди.

Про це йшлося в ефірі програми новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

В одній зі столичних шкіл, поки учні на канікулах, посилено готуються до виборчих перегонів. У школі встановлено три десятки відеокамер. Але 31 березня саме цей заклад стане виборчою дільницею, а камери відеоспостереження планують усюди вимкнути.

«Стаціонарна камера не може стояти над кабінкою для голосування і не може фіксувати факт голосування конкретного виборця. Інших обмежень немає», – розповіла голова «Опори» Ольга Айвазовська.

Усе фільмувати мають право і члени комісії, і спостерігачі, і журналісти. Можна знімати надворі на самій дільниці, біля скриньки та будь-що інше.

«Низка спостерігачів буде працювати на дільницях фактично онлайн. Це жодним чином не порушує виборчого законодавства, і це потрібно пам’ятати для того, щоб не було в день голосування штучних конфліктів, штучних скандалів», – зазначив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Утім, це правило не працює, якщо на плівку раптом потрапив підсумок голосування конкретного виборця. Поза прицілом має залишитися і святая святих – виборча кабінка. Туди сторонньому окові зась.

«Не можна розголошувати таємницю голосування конкретного виборця», – додала голова «Опори» Ольга Айвазовська.

Також не можна розголошувати і свою позицію. Наприклад, зроблене селфі у кабінці може коштувати трьох років обмеження волі.

«Ви не маєте права фотографувати, наприклад, свій виборчий бюлетень. Жодних селфі та звітів у кабінках», – наголосив радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко.

У поліції пояснюють, що це є застереженням від продажу власного голосу.

«Наприклад, якщо хтось проголосував, і особа це зафіксувала, а до цього ще додати 100 гривень... А також у приватному спілкуванні сказав друзям, дружині, людині, яка робить екзит-пол, за кого він проголосував – це не є порушенням таємниці голосування», – додав Варченко.

Якщо ж цю таємницю порушить посадова особа, наприклад, спостерігач чи член виборчої комісії – їм загрожує до трьох років позбавлення волі.

До слова, за даними соціологічного дослідження КМІС, проведеного 5-14 березня 2019 року, 84% українців братиме участь у виборах Президента України 31 березня. Зокрема 53% опитаних заявили, що однозначно підуть голосувати на вибори, а ще 31% респондентів сказали, що найімовірніше голосуватимуть 31 березня, ще 5% заявили, що їм «важко відповісти». Водночас 8% опитаних сказали, що однозначно не підуть на президентські вибори, а 3% відповіли, що вагаються, але налаштовані не йти на вибори. Для дослідження опитали 15 000 респондентів віком від 18 років.

Тетяна Гаврилюк. Олександр Громовий, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-23 22:52 :10