Новини » Політика 26 березня, 2019, 14:29
Чому Зеленський – не Шварценеггер, або Чи законний «95 квартал» у «День тиші»
Актори студії «Квартал 95» Володимир Зеленський та Сергій Казанін. Фото: Марієнко Андрій/УНІАН
Актори студії «Квартал 95» Володимир Зеленський та Сергій Казанін. Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

У суботу, 30 березня, в Україні має бути «День тиші», коли заборонена вся передвиборча агітація і українці зможуть нарешті відпочити від валу політичної реклами. Але стало відомо, що телеканал «1+1» у день перед виборами транслюватиме низку проектів студії «Квартал 95» за участі кандидата в президенти Володимира Зеленського. Чи можна це розцінювати як порушення законодавства – з’ясовувала інформагенція ZIK.

У групі «1+1 медіа» заявили, що не вважають трансляцію в «День тиші» програм за участі Зеленського порушенням законодавства.

«Програмна сітка телеканалу «1+1» не адаптується під промоцію жодних політичних сил і не зазнає кардинальних змін вже кілька років. «Студія Квартал 95» є довгостроковим партнером телеканалу, з яким було укладено договір на кілька років про виробництво продуктів на замовлення «1+1». Середня тривалість ефірного часу суттєво не змінювалася. Крім того, серед тих передач, які стоять у програмі на 30 березня, «Розсміши коміка» та «Чистоньюз» – без участі кандидата у президенти, а випуск «Вечірнього Кварталу» є цього дня архівним, і Володимир Зеленський там виступає актором, а не кандидатом.

Медіагрупа вважає, що не порушує законодавство, показуючи пана Зеленського-актора, так само як і канали групи 1+1 медіа або інші канали можуть транслювати події за участі Президента під час виконання обов’язків голови держави, наприклад, міжнародних зустрічей», – йдеться у заяві.

Читайте також: Обрання Зеленського Президентом – це гарантована війна

Зазначимо, що відповідно до закону «Про вибори президента України», передвиборні агітаційні матеріали не можуть поширюватися з 24-ї години останньої п’ятниці, що передує дню виборів чи дню повторного голосування.

Закон визначає, що агітацією є «оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв’ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень», а також «проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії – суб’єкта виборчого процесу чи кандидата на пост президента України».

Щоб з’ясувати, чи буде трансляція телепрограм за участі Володимира Зеленського порушенням у «День тиші», ми поцікавились думкою медіаекспертів і представників громадських організацій, які здійснюють спостереження за виборами.

Читайте також: Кого США не хочуть бачити Президентом України: експерт розповів про настрої Вашингтона

Ольга Айвазовська, голова правління ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА»:

– Ми не можемо оцінювати, чи є це порушенням, чи ні, зважаючи на те, що ми ще не бачили контенту програми. Порушенням є агітація в день голосування, а не згадування імені кандидата або не демонстрація його персонально. Якщо будуть заклики голосувати чи не голосувати за кандидата і якісь інші дії, які мають ознаки агітації, тоді це, звичайно, буде порушенням. Якщо таких дій не буде, то сам факт появи цього контенту не може зараз оцінюватися як агітація без оцінки самого контенту.

Якщо це таки буде агітацією, то наслідки будуть, насамперед, для засобу масової інформації, включно з позбавленням ліцензії на період виборчої кампанії. Це повинна вирішувати Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. Звичайно, це вже не вплине на результат виборів. Можливі штрафні санкції для телеканалу, для кандидата можливе винесення попереджень. Але це в разі, якщо там дійсно буде агітація. Якщо її не буде, то жодних наслідків для кандидата не буде.
 

Читайте також: Штаб Зеленського сам себе видав із замовним соцопитуванням, – політолог

Олексій Кошель, голова Комітету виборців України:

– По кожному факту потрібно дивитись окремо. Якщо там не буде закликів проголосувати за кандидата Володимира Зеленського і згадок про «Слугу народу» як про суб’єкта виборчого процесу, то прямо це не порушує норми чинного законодавства.

Але я хочу нагадати, що низка кандидатів використовують подібні маніпулятивні технології, які мотивують виборців. Тобто це можуть бути, скажімо, борди зі збереженням стилістики кандидата чи кольорової гами кандидата. На нашу думку, кандидатам варто відмовитись від подібних маніпуляцій у День тиші, навіть якщо при цьому вони прямо не порушують чинне законодавство. Потрібно поважати права українських виборців.

Також я б хотів нагадати, що зараз транслюється серіал «Слуга народу». На думку експертів нашої організації, трансляція цього серіалу є прямим порушенням ЗУ «Про вибори Президента України». Закон чітко визначає, що показ відеофільмів є однією із форм ведення виборчої агітації. У цьому випадку ми бачимо, що назва відеофільму, тобто серіалу, збігається з назвою політичної партії, яка висунула кандидата на пост Президента України, кандидатом є виконавець головної ролі, і серіал має політичну тематику. Тому показ цього серіалу ми оцінюємо як порушення чинного законодавства щодо умов ведення агітації.

Притягнути до відповідальності за використання таких маніпулятивних способів агітації цілком реально. Думаю, що є всі підстави для того, щоб Центральна виборча комісія винесла попередження. Але в будь-якому разі тут йдеться, швидше, про політичну відповідальність, тому що можуть бути накладені штрафні санкції, які є незначними з огляду на загальні витрати під час виборів. Може також бути попередження з боку ЦВК, але це теж можна розглядати, скоріше, в площині політичної відповідальності.
 

Читайте також: Зеленський у другому турі програє і Тимошенко, і Порошенку

Наталія Лігачова, медіа-експерт, шеф-редактор сайту «Детектор медіа»:

– Чи буде це порушенням, сказати точно мають юристи. Але я вважаю, що навіть якщо немає такого чіткого законодавчого обмеження стосовно цього, то все одно будь-яким кандидатам не слід маніпулювати таким чином і краще відмовитися від трансляції подібних речей на телебаченні.

Ми знаємо відомий факт: коли Арнольд Шварценеггер балотувався у губернатори, він відмовився від показу фільму за його участі.

Тобто, на мій погляд, трансляція програм за участі Зеленського є порушенням. Більш компетентно це зможуть коментувати медіа-юристи, але з точки зору етики виборчого процесу і з точки зору журналістської етики поведінки каналу, я вважаю, що це неприйнятно.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Читайте більше новин на тему: вибори Президента

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 21:19 :58