Новини » Політика 26 березня, 2019, 15:17
50 відсотків недоукомплектованих судів: Таран розповів про колапс реформи
ZIK
ZIK

Україна обрала досить довгий шлях судової реформи, адже оновлення відбувається згори донизу, тому люди продовжують бачити несправедливість у судах нижчої інстанції. Однак, це не означає, що зміни в Україні стоять на місці – європейські партнери уже заявили, що підтримують ключові реформи і сподіваються на їх продовження у випадку зміни влади.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» телеканалу ZIK висловив голова Центру «Ейдос», політолог Віктор Таран.

Він переконаний: Україна обрала дуже довгий шлях судової реформи. Ми пішли не шляхом оновлення знизу вгору, а навпаки – згори донизу.

«Цей шлях набагато довший, адже ми пішли спочатку через оновлення Верховного суду, а потім – все нижче і нижче. Тож, цілком очевидно, що несправедливість, яка існувала в судах нижчої інстанції, залишилась, ми її бачимо», – наголосив Таран.

Окрім того, ще однією проблемою є недоукомплектованість судів. За його словами, таких маємо близько 50%.

«Якщо брати Печерський суд, там працює 9 суддів. Після процесів люстрації, звільнення, коли судді через е-декларування самі пішли у відставку, у нас не відбулось оновлення. В результаті отримали певний колапс судової системи», – розповів експерт.

Однак, він наголосив: це не означає, що реформи в Україні стоять на місці. Зокрема, європейські партнери заявили, що підтримують ключові із них – антикорупційну, медичну, освітню, реформи децентралізації та правосуддя.

«Вони напряму пов’язують їх із чинною владою та урядом Гройсмана», – зауважив політолог.

Тож, за його словами, європейці очкують: хто б не переміг на виборах, саме ці реформи мають продовжуватись. Підтримуватимуть саме їх, адже вважають, що там відбувається найбільший прогрес.

«Однак справді, є проблема – це так звана середня ланка. На найвищому рівні у нас відбулись певні зміни, з’явилась політична воля змінювати систему, та, коли починаємо спускатись трохи нижче, відбувається протидія», – вважає Таран.

За його словами, ґрунтовні реформи завжди будувались «згори вниз», а їх реалізація триває роками. Зокрема, розхвалена реформа освіти у скандинавських країнах тривала 15 років.

«Тоді усі політики одразу домовилися: які б уряди не приходили до влади, залишатимуть систему освіти, бо ця реформа йшла в часі. Наша реформа освіти також розрахована на 10 років. «Нова школа» тільки почалася для 500 таких навчальних закладів із 30 тисяч. Тож, цілком очевидно, що вона йде поступово. Якщо не буде різких змін, побачимо її років через три-чотири», – вважає Таран.

Зазначене, за його словами, стосується і медичної реформи.

«У минулому році ми отримали реформу лише первинної ланки. «Вторинка» почнеться в липні, а інститути реформуватимуться лише наступного року, і то за умови, що реформу «не відкатають». Також реформа децентралізації – без змін до Конституції ми не змогли вбити найголовнішу ланку – районних адміністрацій, яка зараз блокує все на місцях і є рудиментом», – підкреслив Віктор Таран.

Як повідомлялось раніше, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначав: через відсутність реформ Україна втрачає по 250 мільярдів доларів на рік.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 07:43 :12