Новини » Суспільство 25 березня, 2019, 22:01
Юристи пояснили, навіщо в одній квартирі реєструють по півтисячі осіб
ZIK
ZIK

У Києві та Харкові виявили помешкання, в яких зареєстровані по півтисячі осіб. Користувачі соцмереж такі «квартири-рукавички» одразу назвали спробою сфальсифікувати вибори. Та юристи запевняють: сумнівно, що таким чином хтось збирався впливати на волевиявлення.

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» в ефірі телеканалу ZIK.

Нещодавно у Фейсбуці оприлюднили перелік кількох квартир, де прописано із сотню людей. Користувачі відразу запідозрили, що це ні що інше, як спроба фальсифікувати голоси виборців. Наприклад, політичний експерт Сергій Биков у своєму блозі написав, що це роблять самі кандидати штабів. Мовляв, вони реєструють людей у помешканнях у межах одного виборчого округу.

«Щоби технологія спрацювала, людям навіть не обов’язково приїжджати на вибори. Досить, аби член ДВК, який видає бюлетені, мав певну позначку (окуляри, хустинку, значок). Про цю позначку знає фіктивний виборець, який також має особливу нотатку. Цей фіктивний виборець голосує за тих, хто прописаний у «квартирі-рукавичці», – пояснив Биков.

У Подільській адміністрації, де ведуть облік зареєстрованих виборців, кажуть: про такі схеми знають. Активно вони почали діяти останні п’ять років.

«Власник прописує там їх законно з повним пакетом документів», – наголошує керівник відділу Держреєстру виборців Максим Тимошенко.

Водночас сусіди «квартири-руквички» розповідають: останні декілька років там проживав чоловік похилого віку. Після його смерті до квартири навідувалися поліцейські та колектори. Там з’являлось чимало невідомих людей, які прописувалися на деякий період.

«Приходили багато разів – поліція, колектори з банків. Кажуть, там багато прописаних було», – розповіли мешканці будинку.

Власницею ще одного такого «безрозмірного» помешкання є 74-річна Світлана Білько. Жінка запевняє: квартирантів у себе ніколи не реєструвала. Своє двокімнатне помешкання ще 2014-го переоформила на фонд, який опікується самотніми людьми похилого віку. Вже згодом, коли на її адресу почали надходити листи на прізвища невідомих їй людей, зрозуміла, що в її квартирі зареєстровано не тільки її.

«Завжди надходило багато листів, але приходить сиділка і їх відвозить», –каже пані Світлана.

Водночас у квартирі харків’янина В’ячеслава Білова прописались аж понад 200 людей.

«У перший місяць у березні прописалось зразу 7 осіб, потім кожного місяця по 10. Зараз прописано 228 осіб», – розповідає В’ячеслав Білов.

Юристи кажуть: на масштабних реєстраціях власники квартир заробляють гроші. Пристають на такі пропозиції здебільшого внутрішні мігранти, яким, аби влаштуватися на роботу, потрібен документ про реєстрацію.

«Деякі юридичні компанії отаким чином прописують по 300-500 осіб. Це не тільки в Києві, а й в інших регіонах України», – розповідає юрист Ростислав Кравець.

На фальсифікацію голосів, запевняють юристи, це ніяк не впливає. Пояснюють: жодної різниці в тому, де зареєстровано виборця, немає. До того ж обмежень до кількості людей, закріплених за одним помешканням, катма.

Як повідомлялось, згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, Центром Разумкова та Соціологічною групою «Рейтинг», 27% українців стикалися з фактами підкупу під час цієї президентської виборчої кампанії.

Альона Гулай, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 20:59 :47