Новини » Світ 25 березня, 2019, 10:18
Висновок Мюллера – перемога Трампа
Президент США Дональд Трамп. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Президент США Дональд Трамп. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Мюллер становив для Трампа найбільшу загрозу, тепер він став його найбільшим здобутком, який американський президент не забариться використати під час наступних виборів.

Більш ніж 675 днів розслідування, 19 адвокатів, 40 агентів ФБР, 2800 повісток та 500 ордерів на обшуки і усе для того, щоб, врешті-решт, генеральний прокурор Вільям Барр оголосив остаточний висновок Роберта Мюллера щодо Росії: не існувало жодної змови, пише видання The Atlantic.

У листі, надісланому у неділю ввечері до Конгресу, Барр озвучив основні висновки Мюллера, поклавши край розслідуванню, яке з самого початку кидало тінь на президентство Дональда Трампа та призвело до винесення обвинувального висновку чи засудження його помічників та партнерів. Барр написав, що, за словами Мюллера, ні кампанія Трампа, ні пов’язані з нею особи не вступали у змову з росіянами, щоб виграти вибори, незважаючи на «багаторазові пропозиції» від «російської сторони» допомогти кампанії. Висновки Мюллера щодо того, чи заважав Трамп правосуддю, були набагато менш виразними. Барр зазначив, що Мюллер не зміг дійти остаточного рішення щодо цього питання.

Проте, цього було достатньо для того, щоб Білий дім святкував свою перемогу. Тепер, за іронією долі, Трамп може використати доповідь Мюллера у своїй наступній передвиборчій кампанії у 2020 році, вказуючи на те, що розслідування, яке він неодноразово називав «полюванням на відьом», не знайшло жодних доказів злочинних дій з його боку.

Білий дім тріумфував. «Як ми знали й раніше, ЖОДНОЇ ЗМОВИ! Нічого нового від того, про що говорив Президент останні ДВА РОКИ!!!», – написав директор з соцмереж Білого дому Ден Скавіно. Після цього прес-секретар Сара Хаккабі Сандерс оприлюднили офіційну заяву Білого дому. «Висновки Міністерства юстиції повністю звільняють Президента Сполучених Штатів від усіх звинувачень», – зазначила вона. Президент також не забарився прокоментувати остаточний висновок: «Це було повне та цілковите звільнення від звинувачень. Прикро, що нашій країні довелося пройти через це. Чесно кажучи, соромно, що ваш президент мав пройти через це».

Наступні дні та місяці покажуть, наскільки широким та всеосяжним буде тлумачення доповіді Мюллера. Адже комітети Конгресу та інші прокурори на федеральному та державному рівнях, серед інших питань, і надалі досліджують зв’язки Трампа з Росією, його ділові відносини та приватну благодійність. Насправді, наступні два роки можуть бути настільки ж напруженими для юридичної команди Трампа, як і попередні. Проте їхня місія, ймовірно, залишиться незмінною: вони весь час вважали, що Трамп не вчинив жодного злочину та не може бути звинувачений департаментом юстиції. У значній мірі, вони робили усе, щоб зберегти виборність Трампа.

Проте, під час розслідування Мюллера їхні методи роботи відрізнялися.

На початкових етапах адвокати Трампа прагнули пристосуватися до Мюллера, сподіваючись на швидке завершення розслідування. Саме цього бажав і Трамп. Він негативно ставився до розслідування й хотів його припинити. Адже воно перешкоджало йому виконувати його президентські обов’язки.

Трамп скаржився на те, що Мюллер має особисті мотиви. Він посилався на суперечку з Мюллером 2011 року щодо членських внесків на поле Трампа для гольфу у Північній Вірджинії. Проте, його адвокати ніколи не роздували цього питання, вважаючи, що співпраця – це найбільш ефективний шлях завершення розслідування. Вони надали доступ до свідків та документів, уникаючи юридичних диспутів щодо привілеїв виконавчої влади.

В надії прискорити процес, Трамп та його юридична група розглядали можливість дати інтерв’ю Мюллеру, проте, врешті-решт, дійшли висновку, що це занадто ризиковано. Натомість, вони надавали відповіді у письмовій формі.

З часом Трамп почав усвідомлювати, що Мюллер так легко не здасться, та змінив тактику. Він активізував зусилля, щоб налаштувати громадську думку проти спеціального прокурора, та «нацькував» на нього Джона Дауда та Тайя Кобба, адвокатів Білого дому. Проте, Дауд пішов у відставку у березні 2018 року, а Кобб через два місяці після нього.

За справу взявся Руді Джуліані, чия жага боротьби дорівнювала Трампівській. Джуліані побудував свою стратегію навколо громадського опитування, що показувало, що Мюллер набагато популярніший за президента, та порадив захищати його, як законно, так і публічно. На його думку, перспектива «брудного звіту» була не найбільшою проблемою Трампа; питання полягало у тому, настільки він буде популярним або непопулярним на час оприлюднення результатів розслідування. «М’який» звіт у поєднанні з непопулярним президентом міг би спонукати до імпічменту. Проте, якщо рейтинги Трампа зростуть, то демократи «не ризикуватимуть», зазначив Джуліані. Тож Трамп, керуючись його вказівками, знову і знову називав розслідування «полюванням на відьом» та чимось, що ніколи не мало статися у США.

Опитування засвідчили, що це мало певний успіх. Опитування CNN, проведене у грудні 2018 року, показало, що 43% громадян схвалюються розслідування (у жовтні цей показник складав 48%). Інше опитування, проведене цього місяця, показало, що 50% виборців погодилися з тим, що розслідування є «полюванням на відьом», порівняно з 47%, які не згодні з цим.

Тим не менше, не всі з оточення Трампа схвалювали таку тактику. Кобб нещодавно повідомив виданню The Atlantic про те, що його «погляди на професіоналізм та характер Боба Мюллера добре відомі». Він не погодився з тим, що розслідування Мюллера є «полюванням на відьом». Проте, Джуліані ніколи не переймався тим, що думають про його тактику інші. Його цікавила лише думка Трампа.

Як Білий дім відреагує на висновки Мюллера та якою буде реакція демократів у найближчі дні, залишається питанням відкритим.

Джуліані заявив у п’ятницю, що у нього є контр-звіт на 87 сторінок. Якщо Мюллер звинуватить президента у вчиненні правопорушень, передбачав Джуліані, то вони, швидше за все, будуть стосуватися перешкоджанню правосуддю, а не змові. Він мав на увазі звільнення Трампом колишнього директора ФБР Джеймса Комі, а також розмову, яку, як повідомляється, мав президент та Комі, у якій Трамп попросив колишнього директора ФБР не проводити розслідування проти його колишнього радника з національної безпеки Майкла Флінна. Тепер, коли Мюллер не дійшов жодних висновків щодо правопорушень, це питання потрапить на розгляд Конгресу.

Виглядає так, що звіт Мюллера стане «родзинкою» наступної передвиборчої кампанії Трампа. Не так давно це могло б видатися нереальним. Трамп витратив більшу частину свого президентства на демонізацію Мюллера. У п’ятницю Трамп поставив під сумнів те, чи спеціальний прокурор мав право писати доповідь. Ніхто не голосував за Мюллера, сказав Трамп; то чому він повинен приймати рішення щодо законно обраного президента?

Тепер, однак, розслідування, яке колись, здавалося, загрожувало президентству Трампа, може допомогти продовжити його. Якщо навіть Мюллер не зміг виявити правопорушення, то, безумовно, їх не існує, вважає дехто. Проте, остаточний успіх Трампа під час наступної передвиборчої кампанії, може залежати від того, до яких висновків дійдуть слідчі Конгресу та інші прокурори.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-23 05:55 :33