Новини » Політика 25 березня, 2019, 12:03
Посольство Польщі відреагувало на статтю IA ZIK про переписування історії
Фото: Гонтар Володимир/УНІАН
Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Посольство Республіки Польща в Україні не згідне з інформацією, що міститься у статті «Переписування історії у Польщі, або Як відбілюють вбивць мирного населення», опублікованій на сайті IA ZIK. Польські дипломати також пропонують ознайомитися із їхньою точкою зору на цю проблему, що викладена у відповідній заяві Інституту національної пам’яті Польщі від 21 березня і стосується фактів викладених у статті.

22 березня IA ZIK опублікувала статтю «Переписування історії у Польщі, або Як відбілюють вбивць мирного населення». У статті йдеться про те, що 11 березня 2019 року Інститут національної пам’яті РП опублікував анонімний прес-реліз, в якому назвав висновки власного слідства, проведеного у 2005 році щодо знищення польськими партизанами у 1946 році білоруського населення на Підляшші, «неточними». У статті також подано думку польських та українських істориків, які переконані, що «переписуючи історію», польська інституція спирається на сумнівні історичні авторитети й більше турбується про політику, аніж про історичну правду.

У зв’язку із публікацією згаданої статті Посольство Польщі в Україні надіслало лист на адресу IA ZIK, у якому висловило незгоду із фактами наведеними у ній та запропонувало опублікувати офіційне комюніке Інституту національної пам’яті Польщі від 21 березня, що стосується фактів викладених у статті.

«Посольство Республіки Польща в Україні категорично заперечує інформаціям заміщеним у статті, що ІНП переписує історію у Польщі та відбілює злочини задіяні польським підпіллям – це однозначно стверджує комюніке ІНП від 21 березня 2019 р., яке залучаємо у додатку», – йдеться у листі Посольства РП.

Подаємо комюніке ІНП у повному обсязі:
 

«Позиція Польського Інституту Національної Памяті щодо оприлюдненої 11 березня 2019 року публікації щодо інформації, розміщеної у остаточному рішенні слідства, що стосується Ромуальда Райса «Бурого».

З огляду на дискусію, яка виникла після розміщення інформації у розділі «для ЗМІ» на порталі ipn.gov.pl, 11 березня 2019 року, в якій йдеться про результати найновіших рішень, що стосуються капітана Ромуальда Райса «Бурого», ІНП пояснює, що як біографія Комендант «Бурий». Біографія капітана Ромуальда Райса «Бурого» 1913–1949, так і статті, публікації, що наведені у інформації ІНП, представляють висновки наукових досліджень їхніх авторів, що вписуються у широку дискусію щодо ситуації, в якій опинилась Польща після завершення Другої світової війни.

Бюро історичних досліджень та Комісія з переслідування злочинів проти польського народу, що функціонують при Інституті Національної Пам’яті, працюють незалежно одна від одної у рамках своїх компетенцій та обов’язків. Підтримують одне одного та обмінюються інформацією у царині, яка виникає з поточних потреб. Специфіка та мета прокурорських справ при цьому, що реалізуються у рамках діючого законодавства, відрізняються від засад та мети дослідницької діяльності наукових співробітників, які спрямовані на підготовку комплементарних наукових публікацій.

Історики – наукові співробітники, що працюють у Інституті Національної Пам’яті, проводять свої дослідження у рамках норм наукового фаху. У своїй роботі беруть до уваги загал створених та віднайдених джерел (зокрема, документацію завершених прокурорських справ) у рамках, що виникають з характеру їхніх досліджень.

Комісія з переслідування злочинів проти польського народу не веде жодної нової справи, відповідно до слідства S 28/02/Zi, яке було закрите 2005 року. Не зважаючи на будь-яку полеміку авторів цих публікацій щодо його рішення, їхні дослідження не мають юридичної сили та не впливають на його результат. Свобода наукових досліджень дозволяє історикам висловлювати свою думку щодо рішення слідства та навіть ставити його під питання. Водночас, жодні наукові інтерпретації, навіть ті, що є далеко відмінними від рішення про завершення слідства, не можуть змінити рішення прокурора. Таку ймовірну зміну може впровадити виключно незалежний у своїх рішеннях від Глави Інституту Національної Пам’яті прокурор і лише після ймовірного повторного відновлення слідства. Формулювання, які було вжито у попередній інформації, не виражають інтенцій відновлення слідства».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-27 11:59 :59