Новини » Економіка 25 березня, 2019, 15:37
Попри заборону НКРЕКП, на Львівщині споживачам нараховують додаткові обсяги газу
Фото: Микола Тис/ZIK
Фото: Микола Тис/ZIK

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) рішенням від 23 листопада 2018 року заборонила операторам газорозподільних мереж (ГРМ) здійснювати донарахування в платіжках за газ побутовим споживачам, що виникли в результаті приведення обсягів газу до стандартних умов (з урахуванням тиску і температури). Низка обласних газових компаній, які нараховували коефіцієнт приведення до стандартних умов в платіжках за газ для населення, були оштрафовані. Попри те, деякі дільниці, зокрема «Львівгаззбут» Дрогобицького РВ (м. Борислав) продовжують додатково нараховувати побутовим споживачам 4% до суми спожитого газу, ігноруючи рішення НКРЕКП.

В IA ZIK звернулася пані Зоряна і розповіла про ситуацію з платіжками за газ, що склалася у її батьків.

У персональному кабінеті на сайті 104.ua вона намагалася зясувати причину додаткових нарахувань: «За січень (згідно з показаннями на сайті 104.ua) ми використали 1158 куб. м газу. Ціна газу – 8.54892. Отже, за січень маю заплатити 9899.99 грн. Натомість в квитанції включено незрозумілий пункт «Перерахунки у січні» – 245.83 грн. Що це за пункт такий – «Перерахунки у січні»?».

<nbsp;>

Їй дали таку відповідь: «Суму до оплати з жовтня 2018 року розраховано із урахуванням коефіцієнту приведення газу до стандартних умов. Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2494 (п.1 розділу IX) та Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 р. (п.5.3 розділу V) передбачено, що при розрахунках за газ необхідно використовувати метр кубічний природного газу, приведений до стандартних умов (+20С, тиск 760 мм рт.ст.).

Згідно з розділами ХV і ІХ Кодексу газорозподільних систем, до виміряного лічильником (без корекції тиску та температури) об’єму застосовують коефіцієнт приведення за формулою:

V × K = Vc, де

V – об’єм газу, виміряний лічильником, м3

K – коефіцієнт для зведення до стандартних умов, який визначається за затвердженою Мінпаливенерго методикою

Vc – об’єм газу, приведений до стандартних умов, м3.

Коефіцієнти визначаються відповідно до Методики визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками у разі не приведення об’єму газу до стандартних умов, яку затверджено наказом Міністерства палива та енергетики №595 та № 116 та залежать від місця розташування лічильника, регіону Вашого проживання і календарного місяця.

Шість груп коефіцієнтів для приведення об’єму газу до стандартних умов можна знайти на нашому сайті».

<nbsp;>

Координатор житлово-комунальних та енергетичних програм «Громадянської мережі ОПОРА» Тетяна Бойко зазначила, що останнім часом одним з наймасовіших порушень законодавства є нарахування коефіцієнту приведення до стандартних умов в платіжках за газ для населення.

«В Україні стандартними умовами вважається постачання газу при температура повітря 20 ᵒС, в зимовий період температура нижча. Тому облгази використовують методику, за якою відбувається приведення. Хоча сама методика застаріла та не застосовується до побутових споживачів. Тому НКРЕКП видала відповідні приписи для кожного облгазу», – пояснила Тетяна Бойко.

Згідно з цими приписами облгази зобов’язані здійснити перерахунки. Але невідомо, чи вони це зроблять. У зв’язку з цим Тетяна Бойко рекомендує усім споживачам, у платіжках яких є незаконні нарахування, написати листи в облгаз, облгаззбут і скаргу до НКРЕКП.

Водночас потрібно у скарзі в НКРЕКП вказати, що газівники не дотримуватися ліцензійних умов і надають споживачеві неякісні послуги (відповідно до ст.21 Закону України «Про НКРЕКУ»). Зразки бланків для звернень можна скачати тут.

Якщо газові компанії відмовлять у задоволенні претензії, не проведуть перерахунок і продовжать приписувати коригуючі коефіцієнти, тоді споживачеві потрібно подавати в суд на їхні дії.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 21:58 :28