Новини » Суспільство 25 березня, 2019, 13:16
«Історія України-Русі»: книгу, яка стала феноменом для українців, безжально розкритикував Грушевський
ZIK
ZIK

На початку ХХ століття Микола Аркас, не маючи жодної наукової освіти, написав книжку, що стала другою за популярністю після Кобзаря – «Історію України-Русі». Праця була написана зрозумілою для простих людей мовою та відразу ж отримала схвальні відгуки у суспільстві. Однак, її автор впав у немилість маестро історичної науки Михайла Грушевського.

Про це йдеться у фільмі «Микола Аркас» проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK.

«Катерину» сприйняли на ура

14 березня 1900 року в Миколаївському академічному художньому драмтеатрі був справжній ажіотаж. На сцені трупа Марка Кропивницького виконувала першу оперу, написану Миколою Аркасом на сюжет «Катерини» Тараса Шевченка.

«Коли йшлося про «Катерину» Аркаса, завжди наголос робився, що це перша успішна опера на шевченківський текст», – наголошує кандидатка мистецтвознавства Мирослава Новакович.

Оперу «Катерина» Микола Аркас написав ще у 1891 році. Однак впродовж п'яти років рукопис пролежав у цензурних відомствах Москви та Києва. Лише через шість літ оперу врешті надрукували, до того ж коштом автора. На обкладинці видання зазначили лише Тараса Шевченка, авторство музики і лібрето приховали за криптонімом «Н. А.».

«Цілком зрозуміло, чому Аркас не вказав своє повне ім’я – він не був професійним музикантом і цілком можливо, що так страхувався. Якщо буде повний провал, щоб там не вказувалось його імені», – припустив кандидат історичних наук Валерій Гриценко.

Та вистава вразила не лише усіх глядачів – твір спричинив величезний резонанс. Опера пролунала навіть у Києві, Москві, Мінську та Варшаві. Однак, такий вдалий дебют у музиці, на який сам Микола Аркас і не сподівався, не мав продовження – більше за фортепіано чоловік не сідав.

«Наприкінці 90-х років в нього сталася біда – крововилив в мозок, відняло праву руку. Він уже не міг працювати на фортепіано, награвати. Тому з композиторською діяльністю вирішив покінчити», – розповів кандидат історичних наук Григорій Савчук.

«Історія України-Русі»

Однак, у 1902 році Микола Аркас сів за свою ще одну визначну працю – «Історію України-Русі».

«За офіційною версією, спочатку він хотів написати книгу для свого онука. Та вже потім ідея розвинулася у щось набагато більше», – зазначає Валерій Гриценко.

Хоча Микола Аркас не мав історичної освіти і до цього не написав жодної наукової статті, та його книгозбірні міг позаздрити будь-який професійний історик. Окрім того він розіслав листи поважним науковцям із проханням допомогти з новими історичними даними та цікавими зображеннями королів, князів і козаків.

«Крім сімейних архівів, він звертався і в Петербург, і в Москву, збирав ілюстрації, тому що вважав, що це має бути книга для широкого загалу, насамперед добре ілюстрована», – розповів Григорій Савчук.

Від самого початку Микола Аркас попереджав, що пише доступне чтиво для дітей і тих, хто про історію України може нічого й не знати. Адже, як аматор, більше розумів, що необхідно широкому загалу. На редагування свій твір Аркас передав Василеві Доманицькому, який був не лише блискучим знавцем історії, а й фаховим літературознавцем.

Та ця авантюра б’є по фінансовому становищі Аркаса. У видання «Історії України-Русі» він вкладає власні гроші – був змушений взяти позику на 10000 карбованців під великі відсотки, які родині довелось виплачувати кілька років. Величезний наклад на 7 тисяч примірників розлетівся всього за кілька місяців. Аркас робить усе можливе, щоб книга потрапила до ще більшої кількості читачів.

«Навіть книжка на 300 сторінок була малодоступною для широкого читача, особливо – селян і для робітників. Саме з огляду на це автор викупив значну частину накладу першого видання і роздавав безкоштовно по читальнях товариства «Просвіти». Ця книга безумовно була дуже поширена в Україні – в читальні до неї могли мати доступ сотні людей одночасно», – наголошує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

Грушевський критикував

«Історія України-Русі» Миколи Аркаса викликала шалений резонанс. Такі авторитетні діячі як Липинський, Грінченко, Хоткевич не оминули книжки своєю увагою. Авторові дякували за першу популярну книгу з історії України, написану саме українською мовою.

Утім Михайло Грушевський, який уже створив на той час кілька томів своєї фундаментальної «Історії України-Руси», написав розгромну рецензію на книгу Миколи Аркаса.

«Був один-єдиний негативний відгук – з боку Грушевського. Грушевський взагалі був людиною досить специфічною, вважав, що крім нього і Антоновича історію України ніхто не може описати. Тому будь-який інший твір він критикував в тій чи іншій мірі», – зауважує Сварник.

Михайло Грушевський дорікав Аркасові в численних фактичних помилках та занадто великій увазі до конкретних історичних діячів. Через те, що маестро історичної науки так розкритикував книгу, Аркас мало не впадає в депресію. У розпачі він навіть хотів зупинити видавати свого підручника, втім редактор Василь Доманицький вмовив автора сприймати критику холоднокровніше.

Друге видання

Відтак, Аркас таки зважив на чимало зауважень Грушевського та вніс правки уже в друге видання «Історії України-Русі», тим паче, що й політичне становище в імперії на той час помітно змінилося.

«Я нагадаю, що між написанням першого видання і виходом другої книжки, яка побачила світ у Кракові 1912 року, минув тривалий період. Відбулась революція в Російській імперії, настав період реакції – багато що змінилося, українці у 1912 році вже по-іншому дивилися на історію, ніж було на початку», – зауважив Сварник.

Попри інцидент із Михайлом Грушевським підручник Миколи Аркаса не втратив своєї популярності. Він став однією з найпопулярніших книг ХХ століття.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 13:10 :05