Новини » Суспільство 25 березня, 2019, 14:08
Грушевський міг заздрити: Експерт пояснила критичну рецензію історика на працю Аркаса
ZIK
ZIK

Редактор «Історії України-Русі» Миколи Аркаса Василь Доманицький зазначав, що Михайло Грушевський критикував цей твір через заздрощі. Його книжка не розходилась так швидко, адже була написана важкою для пересічного читача мовою.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK розповіла кандидатка історичних наук Ірина Старовойтенко.

Вона наголосила: автор «Історії України-Русі» Микола Аркас справді був аматором і не мав базової історичної освіти. Ідея написати такий підручник виникла у нього, коли онук попросив розповісти сюжети з історії, на які Аркас тоді не міг дати відповіді.

«Він сам писав, що це спонукало його до того, щоб написати історію і відповісти на питання «Хто ми та чиїх батьків діти?». Так, у той час том за томом виходила «Історія України-Руси» Михайла Грушевського. Однак, вона була нечитабельною для пересічного українця, бо писалась важкою, науковою мовою», – зазначила Старовойтенко.

До того ж книжка Аркаса була ілюстрованою, вона могла «посадити у свідомості будь-якого селянина зернятка» не цуратися свого українства.

«У той час проводилась політика, що в українців і мова не така, і такої держави та історії немає. Натомість Аркас взяв нас себе місію поставити все на свої місця і написати історію України простою, селянською народною мовою. Цей задум у нього вдався на 100 відсотків», – наголосила історик.

Адже, за її словами, «люди із освітою» давали дуже позитивні рецензії на цю книжку.

«Натомість критична рецензія Грушевського – логічна. Адже, якщо дивитись з його погляду, там, звичайно, були і похибки якісь, і не так побудована хронологія. До того ж сам редактор «Історії України-Русі» Василь Доманицький взагалі писав, що просто Грушевський позаздрив, що книжка так швидко розійшлася», – зазначила експерт.

Вона розповіла: за словами завідувача книгарнею «Київської старовини» Степаненка, яка продавала працю Аркаса, на початку 1908 року жодна книжка так швидко не розходилась, як «Історія України-Русі». Мовляв, за три місяці увесь тираж був розпроданий.

«Ось вам і вся причина. Адже, кілька томів праці Грушевського продавались кілька років. Книжка не йшла, тому що вона була фундаментальною – академічною, науковою. Натомість такої, як написав Аркас, Україна ще не мала», – підкреслила Ірина Старовойтенко.

Як повідомлялось раніше, «Історія України-Русі» Миколи Аркаса стала для українців мало на «другим кобзарем». Однак її безжально розкритикував історик Михайло Грушевський.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 13:50 :35