Новини » Політика 22 березня, 2019, 16:29
Між СРСР і NATO: Як реформується українська армія, поки політики «бавляться» у вибори
ZIK
ZIK

Українська армія чекає на ухвалення законів, допоки депутати граються у вибори. Наразі реформи Збройних сил, помножені на «нуль» через недбалість законотворців. Тож чи буде ефективною наша армія, якщо не впроваджувати зміни?

Про це йдеться у програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

ВРУ провалила три законопроекти про реформування ЗСУ

Йдеться про затвердження нових звань ЗСУ; розширення повноважень сержантського корпусу; перетворення військкоматів на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

В одному із відхилених законопроектів йшлося і про зміну армійських рангів. Так, наприклад, мали розпрощатись із посадою прапорщика  і розширити сержантські звання.

У Сухопутних військах серед молодшого сержантського складу могли ввести звання: сержант, старший сержант, головний сержант. Серед старшого сержантського складу – штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, а також головний майстер-сержант. У Військово-морських силах – замість мічманів мали запровадити звання майстер-старшин.

Законопроекти ставили один за одним, хоча в залі не було й близько 226 депутатів – мінімальної кількості для їх ухвалення.

Що думають про недбалість законотворців військові

«Ми давно очікуємо змін в статутах, системі військових знань. Це проста потреба часу, яка стала актуальною ще три роки тому», – наголошує головний старшина ЗСУ Олександр Косинський.

Коли  українська армія відійде від радянської системи звань та  наблизиться до НАТО?

Стандартизація звань в НАТО існує для оперативного формування військових з’єднань з різник країн-членів організації.

«Капрал, тобто старший солдат першого рівня, знає, як керувати роботою. Він самостійний і розуміє, що треба тренуватися, бігати, лагодити зброю тощо», – пояснює полковник британської армії у відставці Глен Грант.

Глент Грант – західний військовий експерт, який на початку війни приїхав в Україну, щоб допомогти реформувати армію. Коли Росія розв’язала війну на Донбасі, ЗСУ були далекі від стандартів НАТО. Однак під час боїв сержанти інколи замінювали офіцера і брали на себе командування взводами і, навіть, ротами.

«Сержант уміє ефективно спланувати наступний тиждень або й два. Він може організувати тренування, стрільби, розуміється і на адміністративній роботі, перевірках. Старший сержант керує солдатами і сержантами протягом п’яти-шести місяців, робить усе, аби переконатися, що все готово для операції», – каже колишній полковник британської армії Глен Грант.

«В НАТО 29 країн. Їх збройні сили відрізняються за структурою, розміром і так далі. Відмінними є і військові звання. Тому був придуманий спеціальний стандарт Stanag», – додає головний старшина ЗСУ Олександр Косинський.

Сергій Грабський, військовий експерт, запевняє, що приведення сержантських і солдатських звань до стандартів НАТО допоможе Україні отримати матеріальне, бойове і фінансове забезпечення.

«Нам простіше буде перейти у підпорядкування або ж підпорядкувати підрозділи країн НАТО», – каже Сергій Грабський.

«Смуга реакції лідера»: навчання за правилами НАТО

В 169-му навчальному центрі «Десна» сержантські курси лідерства діють уже не перший рік. В центрі уваги – ноу-хау, запозичене в американських військових, так звана «смуга реакції лідера».

«Вправи переважно на логіку і командну роботу», – коментує військовослужбовець ЗСУ Анастасія.

«Сьогодні мій взвод проходив три із шістнадцяти можливих вправ. Це була втеча, вправи на підвісному мосту і «стежка Хошиміна». Більшість помилок – це помилки самого командира. Іноді він неправильно ставить підлеглим початкові задачі. Мою вправу «втеча» не пройшов ніхто із трьох відділень», – розповідає сержант-інструктор навчального взводу Артем Марченко.

Курси для нового набору курсантів тільки почалися. Тож майбутні сержанти мають шанс виправитись. Самі ж інструктори сержантського корпусу теж навчаються тут, на «Десні».

«Підписав контракт, пройшов частину підготовки рівнів «базовий, середній» і інструктора. Після цього мене відправили в Литву навчатися, на міжнародний курс підготовки сержантів», – каже сержант-інструктор 197 центру підготовки сержантського складу Євгеній Цимбал.

За новою системою, спочатку контрактник проходить курс загальновійськової базової підготовки солдата протягом одного місяця. Потім триває фахова підготовка солдата – два з половиною місяці. По завершенні військовий отримує спеціальність і посаду. Максимальне звання – старший солдат. Після двох років він може йти на курси лідерства, а там уже і сержантські посади.

Що таке курси лідерства?

Вони тривають місяць і бувають кількох рівнів. Базовий передбачає фахову підготовку до посади командир відділення. Для переходу на наступний щабель потрібно пропрацювати більш, ніж два роки на цьому місці.

Курс лідерства середнього рівня готує до посади головного сержанта взводу та головного сержанта роти.

На курсі лідерства підвищеного рівня передбачено посаду головного старшини окремого батальйону та головного старшини бригади.

Пройшовши вищий рівень курсу, можна розраховувати на посаду головного старшини військової частини, оперативного командування, виду збройних сил, а також головного старшини ЗСУ.

«Не пройшовши курси лідерства, ти не можеш стати інструктором. Після дворічної служби на посаді командира відділення, можете з командної ланки перейти в інструкторську», – додає головний старшина 169-го навчального центру Сухопутних військ Сергій Олех.

Якими бувають інструкторські курси?

Ці курси також мають кілька рівнів. Базовий готує до посади інструктора взводу. Аби перейти на наступний щабель, потрібно пропрацювати не менше, аніж два роки.

Підвищений рівень курсу обіцяє, що після закінчення військовий сержант може навчати інструкторів взводів, проводити бойові стрільби відділення та курси підготовки базового рівня.

Третій рівень навчання – це курс інструктора академічного рівня.

«Третій рівень інструкторських курсів ми ще не проводили, утім, хочемо це зробити цього року. Він необхідний для сержантів, які хочуть зайняти посаду командира навчального взводу», – пояснює головний старшина 169-го навчального центру Сухопутних військ Сергій Олех.

Окрім командних та інструкторських, в навчальному центрі «Десна» будуть штабні та логістичні курси. Вибір є, а відповідного закону – нема.

Як інтегрується грузинський досвід у нашу армію?

Зураб Чіхелідзе – в минулому кадровий грузинський військовий, відбивав російську агресію в 2008 році. Тоді Грузії допомагала Україна: і військовою технікою, і спеціалістами. Тепер Зураб допомагає нам: воює на Донбасі і ділиться досвідом НАТО. Адже грузинська армія почала реформу ще на початку 2000-х.

«Чому структура НАТО цікава? Там взвод розбитий на чотири відділи. У кожного є свій сержант», – коментує військовий ЗСУ Зураб Чіхелідзе.

Досвід сержантського вишколу за стандартами НАТО передав Україні ще один грузинський військовий – Георгій Купарашвілі.

«Грузинській армії треба було дев’ять років для того, щоб поставити сержанта на своє місце», – каже засновник Військової школи імені Коновальця Георгій Купарашвілі.

Георгій став засновником Військової школи імені Коновальця на базі «Азову». Її створили після вдало проведених курсів.

«На курсі було 35 курсантів: командири батальйонів, рот, штабів, секцій  тощо. Після його закінчення командування вирішило, що треба створювати школу, яка буде повноцінно навчати не лише офіцерський, а й сержантський склад», – говорить Георгій Купарашвілі.

Базою для сержантських курсів «Азову» став київський «Атек». Потім Військова школа імені Коновальця стала офіційним підрозділом Нацгвардії і переїхала в Маріуполь.

«Щодня, по дві години, у нас складні фізичні навантаження. Зокрема, ми мусили носити над собою тяжкі колоди», – розповідає старшина полку «Азов» на позивний «Біцуха».

Після курсів боєць пішов командувати базовим курсом бойової підготовки. Він отримав не командну посаду, а інструкторську.

«Звичайний сержант, наприклад, полку «Азов» після завершення курсів у військовій школі може отримати відділення бійців, яких буде готувати», – каже військовий на позивний «Біцуха».

Сержанти-інструктори, які раніше закінчили військову школу імені Коновальця, зараз викладають «Курс молодого бійця» для рядового складу полку «Азов».

Він, як і інші підрозділи Нацгвардії, поповнює свій особовий склад через рекрутингові центри. У Збройних силах України – ситуація інша. Замість традиційних військкоматів почали створювати Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Їх в Україні поки лише чотири і це пілотний проект. Юридично їх досі не існує. Адже законопроект 10008 народні депутати провалили.

Від військкомату до територіального центру: Чи вдався експеримент? 

У 2017 році в Україні стартував експеримент для військкоматів, щоб реформувати їх у Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Першими стали Чернігівський обласний та Козелецький районний військові комісаріати, що теж на Чернігівщині.

«Бюджет обласної ради Чернігова витратив 250 тисяч. Міноборони закупило нам лед-телевізори, телефони та забезпечило нас відповідними комп’ютерами», – розповідає заступник Чернігівського обласного військового комісара Вадим Лільчицький.

В комп’ютери працівники Центру комплектування вносять дані про військовозобов’язаних. Почали роботу півроку тому. Та раніше все було в паперовому вигляді.

«Ми працюємо в системі обліку людського ресурсу «Оберіг». З першого квітня 2019 року розпочинається призовна кампанія «Весна 2019»», – коментує Вадим Лільчицький.

З кожного виду ЗСУ Чернігівський центр комплектування отримав по сержанту. У Львівській академії сухопутних військ українські викладачі та представники країн НАТО навчали їх рекрутингу.

«Протягом півроку до нас двічі приїжджали діючі військовослужбовці СШУ, які займаються рекрутингом», – каже Вадим Лільчицький.

ЗСУ переймає в НАТО не тільки зміст, але й форму

Стали іншими одяг і знаки розрізнення. Так, підрозділи ЗСУ отримали  нові малюнки нарукавних знаків. Загалом – сімнадцять штук. В символіці використовують елементи, притаманні і для армії УНР.

«На погонах військовослужбовців офіцерського складу з’явилися зірки, які мають свою європейську традицію, започатковану в 1918 році гетьманом Павлом Скоропадським. Опрацьовані нові петличні, беретні знаки. Вони затверджені наказом міністра оборони № 606», – розповідає начальник відділу розробки і впровадження військової символіки ЗСУ Ігор Непота.

НАТОвські елементи з’явились в парадному одязі. У день Незалежності це чітко видно: Хрещатиком поруч з українськими військовими йшли військові США, Британії та інших країн НАТО.

«Зовнішній вигляд військовослужбовців ЗСУ був оснований на стандартах НАТО», – каже Ігор Непота.

Нагородна система теж зміниться. Ще у 2016 році міністр оборони України Степан Полторак дав завдання уніфікувати їх за НАТОвськими та європейськими стандартами. У 2019 вже готові еталони.

«Найвищою нагородою Міністерства оборони буде «Військова слава». Також існуватимуть дві бойові нагороди. Перша – сталевий трьохступеневий хрест для офіцерів, друга категорія буде спрямована на сержантський і рядовий склад», – розказує  Ігор Непота.

Чи буде найвища нагорода «Військова слава» з дорогоцінних металів – поки незрозуміло. Втім справжня її цінність – зовсім інша, як-от, приміром, цінність неофіційної відзнаки «народний герой». Та наразі чи не найбільший камінь спотикання лежить у законодавчому полі, адже парламентарі постійно провалюють голосування за надважливі законопроекти.

«Законопроекти провалені, але реформа триває. Не можна сказати, що вони зірвуть реформування ЗСУ, сержантського корпусу. Цей випадок відіб’ється на ефективності, якості роботи, можливо, на термінах. Однак ми не плануємо зупинятися», – запевняє головний старшина Збройних сил України Олександр Косинський.

І таки повільними кроками, довжиною берця, український воїн віддаляється від пострадянської армії і наближається до НАТО. Втім варто розуміти: в Північноатлантичний альянс вступають не армії, а країни. І дуже важливо, щоб в України не було корупції, особливо у  оборонній сфері.

Нагадаємо, раніше у програмі військових розслідувань «Стежками війни» йшлося про навчання марксменів: хто вони і коли з’являться на передовій?

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-20 12:01 :32