Новини » Світ Читать эту новость на русском

Бути опозиційним в Узбекистані – все одно, що підписати собі смертний вирок

Зоя Казанжи
Зоя Казанжи

Українська журналістка, міжнародний медіа-тренер, радник із комунікацій в агенції E'COMM, письменниця, блогерка

facebook.com/zoyakazanzhy

Узбекистан – це єдина країна на пострадянському просторі, де я ніколи не була. Якось так ставалось, що проекти, в яких працювала, були не бажані саме в цій країні. Хоча Узбекистан є офіційно демократичною республікою, але неурядові правозахисні організації визначили Узбекистан як «авторитарну державу з обмеженими громадянськими правами». Тому бути опозиційним в Узбекистані – це все одно, що добровільно підписати собі смертний вирок.

Майже так і сталося з Нарзулло Ахунжоновим. Це – узбецький опозиційний журналіст, який розслідував корупційні схеми та критикував владу Узбекистану. Після публікації матеріалів, йому почали надходити погрози. І коли він вчергове публічно виступив з критикою уряду – на нього написали заяву про злочин, де звинуватили у отриманні «гонорару» за вихід замовного матеріалу.

Експерти перевірили це звинувачення, і воно виявилося фейковим. Фактично Нарзулло Охунжонов був чи не єдиним журналістом з Узбекистану, який критикував місцеву корупцію.

У 2013 році, через тиск і погрози, Нарзулло з родиною змушений був залишити країну і шукати притулку за кордоном. Ахунжонови жили в Туреччині, а у 2017 переїхали до України. Тут Нарзулло був заарештований і місяць провів у СІЗО, оскільки Узбекистан оголосив його в міжнародний розшук. Завдяки українським правозахисникам журналіста звільнили, а в листопаді 2018 року він отримав статус біженця.

Через проблеми зі здоров’ям (майже повну втрату зору) Нарзулло Ахунжонов не може працювати. Його родина, в якій окрім Нарзулло та його дружини, п’ять доньок, живе за кошти, які час від часу збирають українські та закордонні правозахисні організації.

PEN Ukraine долучається до допомоги Нарзулло. 28 березня о 19:00 у Кримському Домі (вул. Омеляновича-Павленка, 9), відбудеться благодійний вечір «Література солідарності», у рамках якого письменники читатимуть свої твори, аби підтримати узбецького журналіста Нарзулло Ахунжонова та його родину.

Вхід на захід – платний, розмір благодійного внеску – від 50 грн. Усі зібрані під час читань кошти будуть передані наприкінці заходу родині Ахунжонових.

Приходьте, прошу! Це справді важливо.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...