У центрі Чумацького Шляху виявили довжелезні «трубопроводи» з енергії

Галактика Чумацький Шлях. Фото: pixabay.com

Ядро нашої Галактики може втрачати речовину і енергію через пару «трубопроводів» – структур, які йдуть у так звані бульбашки Фермі.

Як і в інших великих галактик, в центрі Чумацького Шляху розташована надмасивна чорна діра. Важачи близько 4,3 мільйонів мас Сонця, вона притягує велику кількість матерії і утворює щільні хмари. Вище і нижче площини Галактики над ними виступає пара гігантських «бульбашок Фермі» – областей, що випромінюють в рентгенівському і гамма-діапазоні. Вони нагадують пісочний годинник, розтягнутий в обидві сторони на 25 тисяч світлових років.

Природа цих структур невідома: вони можуть бути і реліктом катастрофи, що трапилася в Галактиці мільярди років тому, або результатом процесів, що протікають в її центрі сьогодні. Так чи інакше, але спостереження, проведені космічним рентгенівським телескопом XMM-Newton, дозволили безпосередньо зв’язати бульбашки Фермі з ядром Чумацького Шляху, пише naked-science.

На основі даних, зібраних XMM-Newton в 2016-2018 роках, вчені побудували тривимірну карту скупчень і потоків гарячих газів в центрі Галактики. Вона дозволила помітити пару витягнутих структур – «трубопроводів», які піднімаються в протилежних напрямків до бульбашок Фермі. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature.

За цими даними, структури тягнуться більш ніж на 500 світлових років, а починаються всього в 160 тисячах світлових років від надмасивної чорної діри. Автори припускають, що саме ці «трубопроводи» живлять бульбашки Фермі.

Бульбашки Фермі (англ. Fermi Bubbles) – це гіпотетична область підвищеного потоку гамма-випромінювання, що являє собою дві велетенські сфери, які дотикаються в центрі Чумацького Шляху й простягаються на 25000 світлових років, утворюючи «вісімку», перпендикулярну до площини нашої Галактики. Сфери розташовані симетрично відносно центру галактики.

Loading...