Новини » Світ 21 березня, 2019, 15:41
Кремль у роздумах: Відставка лідера Казахстану – рятівна модель для Путіна?
Нурсултан Назарбаєв і Володимир Путін. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Нурсултан Назарбаєв і Володимир Путін. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Старіючий лідер, що йде з поста президента, проте й надалі міцно тримає кермо влади у своїх руках. Для багатьох у Кремлі події, що розгортаються у сусідньому Казахстані, є моделлю, над якою повинен замислитися Володимир Путін.

Про це пише у своїй статті видання Bloomberg.

Однак, на відміну від його казахського колеги Нурсултана Назарбаєва, передача Путіним влади могла б породити боротьбу між конкуруючими кремлівськими таборами. Політичні та особисті ризики для Путіна занадто високі, вважає Bloomberg.

Передача влади, подібна до тої, що зараз відбувається у Казахстані, активно обговорюється у Москві, а сценарій, яким пішов Назарбаєв, влаштував би політичну еліту, котра хоче мати арбітра, який впливатиме на процес після того, як наступник прийде до влади.

Рішення 78-річного Назарбаєва передати президентство своєму прибічнику, зберігаючи при цьому ключові повноваження, порушило ще одне питання. 66-річний Путін виграв четвертий і, мабуть, останній президентський термін, здобувши на виборах минулого року 77% голосів. З моменту свого першого обрання у 2000 році, та зробивши все для знищення політичної опозиції та зосередженні усієї влади у своїх руках, він став настільки домінуючою фігурою, що багатьом росіянам важко уявити потенційних його наступників, навіть враховуючи падіння його популярності.

Як видається, Путін, термін якого завершується у 2024 році, не обрав жодного свого спадкоємця, повторюючи при цьому, що він не планує запроваджувати зміни до конституції, щоб продовжити своє правління. Проте, В’ячеслав Володін, спікер нижньої палати парламенту Росії, у грудні припускав можливість проведення конституційної реформи, зазначає Bloomberg.

Дехто у правлячій еліті наполягає на тому, щоб російський лідер залишався президентом якомога довше. Навіть розглядається варіант об’єднання з сусідньою Білоруссю для створення нової держави. Адже, в такому разі Путін міг обійти конституційні обмеження. Немає узгодженого сценарію передачі влади, стверджують джерела, близькі до Кремля.

Тим не менше, Путін не може залишатися при владі завжди, він також смертний. Якщо він не підготує ґрунт для правонаступництва, це може закінчиться досить погано.

Путін вже колись організував передачу влади своєму протеже Дмитру Медведєву, щоб обійти конституційну заборону перебувати на посту більш ніж два терміни поспіль. Медведєв був президентом з 2008 по 2012 рік, і Путін у той час взяв на себе роль прем’єр-міністра, продовжуючи керувати країною та чекаючи чотири роки на повернення до Кремля.

Цього разу, Путін міг би передати ключові президентські повноваження, наприклад, Державній раді Російської Федерації, яку він зараз очолює, а потім, після виходу з Кремля, використовувати їх для утримання керма влади у своїх руках, вважають московські політологи.

Оскільки Росія та Казахстан мають схожу структуру економіки й тип авторитаризму, Кремль буде пильно стежити за тим, скільки влади залишить за собою Назарбаєв і як вона перерозподілиться за новими домовленостями.

Тим не менш, існують сумніви, чи поважатимуть Путіна опоненти у випадку, якщо він передасть президентство комусь іншому, адже, незважаючи на схожості, Росія – це не Казахстан, її політична система є більш складною, ніж казахська.

Підготувала Оксани Вергелес,
для ІА ZIK

Читайте також: Назарбаєв перед відставкою мав приватну розмову з Путіним

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 10:45 :13