Новини » Світ

Грищенко: За Назарбаєва політика Казахстану базувалась на тому, що небезпека поруч

ZIK

Одночасно вибудувані відносини з Європою і Китаєм дозволяли Казахстану балансувати. Втім, політика завжди базувалась на тому, що небезпека поруч. Ба більше, потенційна небезпека є не тільки з боку Росії, але й Китаю.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK розповів віце-прем'єр-міністр України (у 2012-2014 роках), міністр закордонних справ (у 2003-2005 та 2010-2012 роках) Костянтин Грищенко.

Він висловив переконання, що за часи незалежності влада Казахстану дотримувалась політики, яка б не призвела до аналогічної з Кримом чи Донбасом ситуації.

«Зверніть увагу хоча б на дуже повільне запровадження казахської мови та її використання у державних структурах і у суспільстві загалом. Зокрема, найпізніший перехід з кирилиці на латиницю. Одночасно з тим немає жодного так званого тиску на те, щоб всі розмовляли виключно казахською мовою», – розповідає дипломат.

З його слів, в Астані дуже мало росіян чи українців, більше казахів, але, однак, російська мова всюди присутня.

«Тобто тут був взятий курс на те, щоб зміцнювати позиції казахського етносу, який є титульною нацією, але щоб це не призводило до утисків російськомовної частини населення. Це було зроблено для того, щоб не давати жодного приводу допустити втручання Росії», – зазначає Костянтин Грищенко.

Крім того, він відзначив готовність казахської влади іти на зустріч Російській Федерації щодо участі у Євразійському економічному співтоваристві та інших міжнародних структурах.

«При цьому Казахстан і там завжди наполягав на своїх власних інтересах. Одночасно вибудувані відносини з Європою і Китаєм дозволяли балансувати. Втім, політика завжди базувалась на тому, що небезпека є. Ба більше, ця небезпека не тільки з боку Росії, але і з боку Китаю», – наголосив екс-віце-прем'єр.

Відтак, розповідає він, сьогодні перед Казахстаном стоїть завдання пройти період зміни влади так, щоб не дати приводів будь-кому з двох великих сусідів активно втручатись у внутрішні справи держави.

«Я думаю, для цього ставка робиться на дипломатію. Касим-Жомат Токаєв (в. о. президента Казахстану – ZIK) – це дипломат вищого ґатунку, який має прекрасні відносини і в Пекіні, і в Москві. Я думаю, що Казахстану вдасться вдало пройти наступний період», – переконаний Грищенко.

Нагадаємо, Нурсултан Назарбаєв, який протягом майже 30 років був главою Казахстану, подав у відставку з посади президента держави.

Loading...