Новини » Політика

Експерти розповіли про «дрібниці», які можуть впливати на результати соцопитувань

ZIK

Часто замовники передвиборчої соціології невідомі, а довіра до таких рейтингів із кожним роком падає. До того ж результати можуть залежати від найменших дрібниць.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK розповів виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов.

Соціологам варто було б розробити якийсь «кодекс честі».

«Адже кожного року довіра до соціологічних досліджень падає», – зазначив Леонов.

Він розповів: наприклад, в соцопитуваннях, які замовляла Юлія Тимошенко, демонстрували відсоток тих, хто вірить у її перемогу.

«В її кампанії дуже велике місце займала інформація про те, що більшість людей вірить, що Тимошенко переможе. Зараз вона за цим рейтингом – на третьому місці. Тож, якщо в опитуваннях не з’являються такі дані, є підстави думати, що їх замовив штаб Юлії Володимирівни», – наголосив Леонов.

Загалом, результати соцопитувань можуть залежати від найбільших дрібниць. Наприклад, із якою інтонацією поставлено питання.

«Більше того, коли проводять опитування із планшетом, рейтинг Зеленського зростає на 4%», – розповів експерт.

У свою чергу політолог Олексій Якубін додав: у більшості авторитетних соціологічних компаній політка складає не більш як 10% сумарного бюджету. Це для них не є ключовим, адже значна частина замовлень – маркетингові дослідження від міжнародних організацій.

«Серйозним компаніям немає сенсу грубо продаватись. Соціологія допомагає побачити певні тренди, однак щодо прогнозу тут є свої нюанси. Все ж кожен шостий опитаний не визначився, це важливий нюанс. Та якщо порівнювати ці рейтинги, бачимо, що там є певний тренд», – зазначив Олексій Якубін.

Як повідомлялось раніше, народний депутат України Олег Петренко зазначав: від самого початку передвиборчої кампанії окремі політики, використовуючи соціологію, намагалися сформувати пул основних кандидатів і переконати весь український народ у тому, що є тільки три головні претенденти на посаду президента.

Loading...