Збільшили пенсії, зарплату та впровадили монетизацію, – експерт про причини зростання долара

ZIK

Валютний термометр – гривня падає, долар росте. У березні вартість іноземної валюти змінювалася декілька разів. Спершу підскочила на півгривні, згодом повернулася назад і вже на днях знову почала зростати. Та на цьому, кажуть експерти, «зелений» не пригальмує і дорожчатиме все, починаючи з продуктів харчування.

Про це йшлося в ефірі програми новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

В Україні зелений знову «скаче». За останній тиждень пішов угору. Люди кажуть, що вже відчули подорожчання харчів. Киянка Людмила Кошук сьогодні витратила на продукти для родини на кілька сотень більше, аніж минулого тижня.

«Сир Голландський – 160 гривень кілограм. Ковбаса Любительська – 110 гривень кілограм», – розповіла киянка Людмила Кошук.

А от киянка Олена підраховує, продукти для її родини із чотирьох осіб влетять у копієчку.

«Я думаю, що витратимо від семи до восьми тисяч гривень. І це для нас дорого», – зазначила киянка Олена.

Валютна турбулентність триматиметься найближчі кілька місяців, попереджають експерти. Вартість долара підскочить принаймні на гривню чи три. Однією з причин називають зменшення американської валюти в українському обігу. А ще – зниження іноземних інвестицій.

«Одна з можливостей знизити вартість долара – притік прямих іноземних інвестицій. Але їх дуже мало і в цьому році малоймовірно, що буде більше, ніж півтора мільярда доларів. І сума, яку ми отримаємо в цьому році, буде у шість разів меншою за наш історичний максимум», – прокоментував економічний експерт Олег Устенко.

А от економічний експерт Ярослав Жаліло зростання зеленого пояснює тим, що українцям збільшили пенсії, зарплату та почали виплачувати субсидію «живими» грошима.

«Активізувалися виплати в різних абсолюно форматах. Це і пенсійні виплати, і заробітна плата після такого стислого січня. Потім різноманітні соціальні виплати й таке інше. Тому тиск на готівковий ринок міг вплинути на ринок і на збільшення валюти», – вважає економічний експерт Ярослав Жаліло.

Він також розповів, що вартість долара коливатиметься у межах 30 гривень. Проте незначне здорожчання валюти призведе до підвищення ціни на харчі. Насамперед, на м’ясо та молочні продукти.

«Сам факт коливання, тобто невизначеність курсу вже починає впливати на продавців. Вони починають закладати валютний ризик фінансової нестабільності у своїй ціні. Тому, думаю, можна говорити, що це є певним інфляційним ризиком», – додав Жаліло.

Проте кияни скуповувати долар не поспішають. Кажуть, що коштів на валюту не мають. У січні вартість одного зеленого коливалася від 27-ми до 28-ми гривень. У лютому впала до 26 гривень і 90-та копійок. Та вже на початку весни долар знову виріс до 27 гривень і 38-ми копійок.

Нагадаємо, Національний банк України на середу, 20 березня, послабив офіційний курс гривні на 3 копійки – до 27,1608 грн за долар проти 27,13189 грн за долар у вівторок.

Альона Гулай, Артур Коноваленко, «Перші про головне»

Loading...
Loading...
Loading...