Новини » Світ 20 березня, 2019, 14:27
Історія Назарбаєва нагадує правління Мао Цзедуна, – експерт
ZIK
ZIK

Своєю відставкою уже колишній президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв може намагатись зробити перехід влади м’якшим. Адже в авторитарних країнах з оманливою стабільністю такі потрясіння можуть бути небезпечними.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK висловив політичний аналітик, кандидат юридичних наук Олександр Москалюк.

Коментуючи відставку Нурсултана Назарбаєва, він наголосив: в автократичних режимах складно робити якісь прогнози. Водночас експерт пригадав історію екс-лідера КНР Мао Цзедуна, який свого часу теж усунувся від влади. Однак, побачивши внутрішньопартійні розбірки комуністичної партії Китаю, повернувся до влади. Після цього його режим став ще жорсткішим і навіть тоталітарним.

«Мені здається, що Назарбаєв намагається зробити м’який перехід влади. Адже в умовах таких режимів, як у Казахстані, різкий перехід є небезпечним. Від того, що трапиться надалі, потрясіння можуть бути значно більшими», – вважає Москалюк.

Водночас, він зазначив: демократичний режим може розхитуватись під впливом різних факторів, однак він ніколи не падає. Натомість в авторитарних та толітарних режимів стабільність може бути оманливою.

«За помахом чарівної палички, вони можуть дуже швидко просто припинити існувати. До того ж там часто на зміну одному режиму приходить інший. Насправді, у сучасній історії дуже мало прикладів, коли перехід від авторитарного до демократичного режиму відбувався дуже легко. До того ж ці випадки стосуються саме європейських країн», – зауважив політаналітик.

Натомість, на його думку, Сходу таке не притаманне.

«Якщо навіть взяти умовну демократію в Японії, то там вона сформувалась, бо цього, в першу чергу, хотіли США. Те ж саме стосується і Південної Кореї. Натомість у державах, які розвиваються із меншим зовнішнім втручанням, авторитарний режим може пом’якшуватись та набувати більш прийнятних для західної демократії форм. Однак, він все ж залишатиметься автократичним, заточеним під особистість та її роль в суспільстві», – переконаний Олександр Москалюк.

Як повідомлялось, 19 березня Нурсултан Назарбаєв оголосив про відставку з посади президента Казахстану, на якій він перебував майже 30 років. Виконувачем обов’язків глави держави став спікер верхньої палати парламенту Касим-Жомарт Токаєв.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-21 07:39 :43