live

Чому події в Казахстані – це важливо і цікаво

Казахський лідер Нурсултан Назарбаєв подав у відставку. Цим відучора живе український Фейсбук. Хоча, здавалося б, чому? Адже насправді Казахстан від України став таким далеким за 30 років після розпаду СРСР, що мало хто з українців бував там (а в Радянському Союзі в країнах Середньої Азії всі бували регулярно), та мало хто зможе наразі назвати ХОЧА Б ОДНОГО представника казахстанського політикуму, крім Назарбаєва.

Та насправді відставка незмінного протягом останніх 35 років очільника найбільшої держави в регіоні має важливе значення як для оточуючих країн, так і для пострадянського простору загалом.

Адже насправді Назарбаєв – ПЕРШИЙ абсолютний керівник серед пострадянських аксакалів, хто пішов з посади не під час виборів, відмовившись висуватися (як це зробили Шеварнадзе та Кучма). Також його не можна віднести до тих, хто був скинутий під час революції. Назарбаєв пішов шляхом Китаю – почав процедуру передачі влади наступному поколінню керівників.

І тут варто зазначити, що, незважаючи на присутність Казахстану у Митному Союзі та ЄВРАЗЕС, в економіці країни Росія – не домінує. Навпаки – країна дуже швидко «китаїзується», закуповуючи китайський громадський транспорт, автомобілі, допускаючи китайських інвесторів до реального сектору економіки все більше.

Можна було б казати про те, що Росія і Китай після відставки Назарбаєва вступлять у боротьбу за Казахстан як ключову країну регіону, та насправді, Назарбаєв, як це роблять розумні китайські керівники, не полишає влади зовсім. Він зберігає (і очевидно, кілька років зберігатиме) при собі посаду керівника Ради безпеки та оборони Казахстану, тобто, заодно, і роль головнокомандувача армією. Тож передача влади не буде повною і остаточною. Приблизно так само в Китаї 17 років тому Цзянь Цземін почав передавати владу Ху Цзіньтао, а в 2013-2014 останній так само акуратно передав її Сі Цзіньпіну та його команді.

Другим фактором є той факт, що в казахстанській політичній еліті майже не лишилося яскраво виражених пострадянських, проросійських або прокитайських елементів, саме через довгий і безперервний час перебування Назарбаєва на посаді. Врешті-решт, біля владної верхівки залишилися лише «свої», відібрані довгим ретельним політичним ситом, через яке пропустили і бізнес-еліту також.

І, нарешті, найголовніше полягає в тому, що весь останній час Казахстан проводив впевнену політику дерусифікації в своїх північних регіонах, де проживало багато російськомовного населення. І це виливалося не лише в перейменування вулиць або міст, але також в систематичному придушенні проросійських виступів, зокрема, козацьких. Поки в той самий час в Україні такі організації квітли пишним цвітом та відкрито отримували фінансування з РФ, в Казахстані ватні заколотники регулярно отримували погроми від спецслужб та солідні строки ув’язнення. Так, в 1999 році при спробі захоплення однієї з місцевих адміністрацій проросійськими бойовиками та заїжджими російськими агентами, спецслужби Казахстану схопили 22 людини, з них 12 росіян. Всіх засудили на дуже довгі строки ув’язнення, сиділи аж до масової появи смартфонів... Потім були спроби 2009 року, і навіть у 2011. Та всі вони закінчувалися жорсткими акціями казахстанських спецслужб з арештом та посадкою організаторів, а також деяких рядових учасників.

Як наслідок, в країні немає системного громадського проросійського руху, як це було в Україні в АРК або в Одесі, або в Харкові, або на Донбасі.

Очевидно, що такий крок, який здійснив Назарбаєв, дуже здивує і сколихне не тільки казахів, але і всіх їхніх сусідів. Та втім, він може стати зачинателем доброї манери серед азійських правителів – не сидіти на посаді до виносу тіла або ж до найближчої революції. І це буде дуже добрий знак для всього регіону.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських правLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...