live

Родичі військовополонених моряків, які їздили в ООН, не оприлюднюють деталей домовленості

ZIK

Родичі полонених українських моряків, які минулого тижня виступали на Радбезі ООН, розповідають: світова спільнота обіцяла їм допомогти. Тим часом захист бранців вкотре наголошує: виступає проти призначеної російським слідством психологічної експертизи, яка суперечить Женевській конвенції, та наполягає на присутності адвокатів при таких діях.

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» в ефірі телеканалу ZIK.

Родички полонених Росією українських моряків, наважилися розповісти свою історію світові, виступивши на засіданні ООН. Жінки переконані: для них це був шанс розказати усім правду.

«За ці чотири місяці були моменти, коли віриш, що все ось-ось здійсниться, десь хтось із великих політиків щось сказав – і ти думаєш: так, зараз здійсниться, а потім опускаються руки, і вже не віриш нікому. Це дуже важко, тож коли мені запропонували поїхати, це було шансом діяти», – каже мати полоненого Романа Мокряка Наталія Мокряк.

Роман – капітан захопленого катера «Бердянськ». За весь час від сина Наталія отримала лише одного листа, як і він від неї, хоча писала їх жінка пачками. Наталія їздила до Америки разом із донькою ще одного бранця – Андрія Оприска. Ольга Оприско розповідає: за чотири місяці до батька не дійшло жодного її листа. Вона вірить, що її виступ в ООН допоможе повернути моряків додому швидше.

«Я сподіваюсь, що це має свій ефект, і ми його в принципі побачили», – вважає Ольга.

Нині у справі моряків іще тривають слідчі дії. Третій тиждень проводять експертизи, які суперечать Женевській конвенції з прав людини:

«Слідство знайомить і військовополонених, і їх адвокатів із постановою про призначення комісійної комплексної амбулаторної психологічної експертизи. На сьогодні ознайомлено вже 22 моряки, до кінця тижня вони ознайомлять двох, що залишилися. Звичайно, наша позиція в тому, що ми проти призначення подібної експертизи», – підкреслив адвокат моряків Микола Полозов.

Зараз адвокати наполягають на власній присутності на експертизах і наданні морякам необхідної допомоги. У СІЗО бранці залишаться принаймні до кінця квітня.

Про що саме домовилися зі світовою спільнотою родички моряків, наразі не говорять, мовляв, бояться зурочити, однак їх почули й обіцяли допомогти.

Нагадаємо, 25 листопада минулого року в Азовському морі катери Прикордонної служби ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України. Російський спецназ захопив три військові українські кораблі разом з екіпажами, було поранено шістьох українських моряків із затриманих 24-х. 29 листопада захоплених моряків почали вивозити з окупованого Криму до Москви. У січні 2019 року російський суд продовжив утримання під вартою військовополоненим.

Вікторія Ковцун, «Перші про головне»

Loading...