Новини » Політика 19 березня, 2019, 21:00
Разом з Назарбаєвим в минуле пішов СРСР. Місце Росії зайняв Китай
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

В кінці січня на засіданні кабінету міністрів Назарбаєв розіграв примітну сценку – публічно принизив тодішнього прем’єра, і пересадив ближче віце-прем’єра.

Про це у коментарі ІА ZIK розповів політемігрант Дмитро Щолоков.

«Природно, люди згадали аналогічний кульбіт Єльцина, я ж згадав, що після цього була відставка і прем’єра і президента, і мав рацію», – зазначив Щолоков.

Але говорити про Назарбаєва, за словами Щолокова, вже не цікаво, він вже історія, куди цікавіше поговорити про нового президента Казахстану. Ним став, в статусі виконуючого обов’язки до чергових «виборів», (і я думаю, це будуть перші в історії Казахстану «вибори», які не будуть достроковими) спікер Сенату Касим-Жомарт Токаєв (унікальний випадок для Казахстану, коли ім’я пишеться, а багато казахських імен складові, через дефіс. Коли визначали написання казахських імен, так окремо і обмовили, що злите написання не стосується тільки імені Токаєва – Касим-Жомарт, наче він міжнародна фігура). Кар’єра Токаєва нерозривно пов’язана з Китаєм – там він проходив практику під час навчання на початку 70-х років 20 століття в МДІМВ, потім стажувався в Пекінському лінгвістичному інституті, потім працював в посольстві СРСР в Китаї.

Зі слів Дмитра Щолокова, про те, що Токаєв взяв владу в свої руки, можна буде сказати після того, як він звільнить Каріма Масімова (зараз Масімов голова Комітету національної безпеки, а в минулому найбільш довгограючий з прем’єрів Назарбаєва, найвпливовіша людина в країні після Назарбаєва, а може навіть впливовіший за самого Назарбаєва, ну тобто його головна опора. Природно, що він розглядався як один з головних претендентів в наступники, але це було малоймовірно, тому що він уйгур, хоча офіційно і казах, але всі знають, що він уйгур) і призначить свого керівника КНБ. Звичайно, звільнення прем’єр-міністра важливо (а, відповідно, призначення свого міністра внутрішніх справ), але це вже вдруге, і буде якось непристойно так швидко міняти уряд. Про те, що Назарбаєв зможе впливати на щось з поста секретаря Ради безпеки, про що так багато говорять запалені уми в Казахстані, які не можуть повірити в остаточний відхід Назарбаєва, слід забути, цей пост йому просто гарантує недоторканність до смерті – в Казахстані вертикальний авторитарний режим, в Конституції прописані фактично необмежені повноваження президента, фактично Казахстан це абсолютна монархія – ніхто не в змозі якось впливати на президента, величезний вплив Масімова пов’язано з немічністю Назарбаєва, він кермував, тому що Назарбаєв весь час хворів.

«Треба розуміти, те що трапилося свідчить про те, що операція «Наступник» провалена, президентом Казахстану став саме той, кого на цю посаду призначив Китай, хто був всі ці роки наглядачем за Казахстаном від Китаю – головного партнера і кредитора переграти Назарбаєву і його оточенню не вдалося. І це небагато-немало кінець СРСР, тому що це кінець кремлівському впливу, сам Назарбаєв був призначений Горбачовим, а нового президента призначив Пекін. Я в загальному задоволений, тому що вважав це більш реалістичним сценарієм, ніж призначення президентом Дариги, але всі були впевнені, що президентом стане дочка Назарбаєва, точніше гаряче мене в цьому запевняли, спираючись на інсайда, так що я навіть почав сумніватися», – наголошує Щолоков.

Та, за його словами, сталося те, що й повинно було трапиться, в Казахстані перестали бояться Росію, тому що вона стала світовим вигнанцем після окупації Криму. Так що призначення Китаєм свого губернатора в Казахстані можна вважати першим великим плодом війни Росії проти України.

«Наскільки я розумію, з китайською мовою у Касим-Жомарт Токаєв краще, ніж з казахською, у всякому разі, на питання журналістів задані на казахською мовою він не відповідає», – підкреслив політемігрант Щолоков.

«Мене сьогодні вже встигли запитати, чи буде Токаєв авторитарнішим за Назарбаєва. Ну як сказати. Саме він в 2001 назвав ДВК (опозиційна організація Демократичний вибір Казахстану, його лідерів називали «младотюркамі», це були молоді міністри та бізнесмени, яких у владу привів прем’єр-реформатор Акежан Кажегельдін, він сам до того моменту вже втік з Казахстану після того, як посмів заявити про бажання брати участь у президентських виборах, і на нього завели кримінальну справу), вже не пам’ятаю, як точно, але в загальному, людьми, які готують державний переворот, з його виступу почалася розправа з лідерами тодішньої ДВК. З іншого боку, він дипломат, міжнародного етикету вчений – був гендиректором штаб-квартири ООН в Женеві. Мені розповідали, що його люди в кулуарах Ради Європи обговорювали можливість вступу Казахстану до цієї організації, якщо не помиляюся, я це чув у 2013 році від людини, якій це, я так розумію, говорили західні дипломати, з якими говорили люди Токаєва, вже тоді він розглядався в якості основного претендента на престол. Я, звичайно, не вірю в входження Казахстану до Ради Європи, це підірве монархічний лад в Казахстані – ЄСПЛ буде завалений позовами громадян Казахстану на свою державу.

Загалом, я думаю, що у Токаєва рука жорсткіше, ніж у Назарбаєва, але рукавичка на руці м’якше. Ось у чому я впевнений, так це в тому, що це буде та ще «брежнєвщина», Токаєв прямо людина з тієї геронтократичної епохи, дуже радянський у всіх звичках і зовнішнім виглядом. Я так прокоментував пост про можливість того, що Токаєв стане наступним президентом в 2009 або 2010 році. Я тоді ще написав про гонку на лафетах в цьому випадку, бо не думав, що Назарбаєв стільки проживе. Я думав, що це перспектива найближчих років, зараз так не думаю, Токаєв з тих пір гірше виглядати не став, тобто хворим і старим він вже тоді виглядав, але зараз зовсім інший рівень медицини – Назарбаєва практично з труни підняли. Але Китаю набридло чекати, очевидно, в Пекіні дуже нервували через спроби призначити наступника в обхід схеми з передачею влади спікерові Сенату, тому і поквапили Назарбаєва», – резюмував Дмитро Щолоков.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-22 14:59 :40