Новини » Світ 19 березня, 2019, 21:52
Назарбаєв подав у відставку, бо злякався долі сім’ї померлого лідера Узбекистану, – казахська журналістка
ZIK
ZIK

Нурсултан Назарбаєв подав у відставку на фоні кримінальних процесів проти сім’ї померлого лідера Узбекистану Іслама Карімова. Мовляв, Назарбаєв зрозумів: мусить готувати собі в наступники когось із родини, аби ті в подальшому могли залишатись при владі.

Так вважає політична біженка з Казахстану, журналістки Жанара Ахметова - про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» в ефірі телеканалу ZIK.

Нурсултану Назарбаєву – 78 років, майже 30 із яких він незмінно залишався главою Казахстану. Сьогодні ж він прийняв рішення скласти повноваження президента республіки.

«Цього року – тридцятиліття мого перебування на посту вищого керівництва нашої країни. Я мав честь бути першим президентом незалежного Казахстану», – заявив Назарбаєв під час телезвернення, яке транслювали на всіх національних каналах Казахстану.

Водночас, уже колишній очільник держави не пояснив, чому вирішив покинути свій пост, та повідомив, що виконувачем його обов’язків до виборів у квітні 2020-го буде спікер сенату і давній соратник Касим Жомарт Токаєв. Таку процедуру передачі влади передбачає конституція Казахстану. Однак із політичної арени Назарбаєв, каже, не зникне.

«Я залишаюсь головою Ради безпеки, яка наділена серйозними повноваженнями. Залишаюсь і головою партії «Нур Отан», членом Конституційної ради, тобто залишаюся з вами», – наголошував Назарбаєв.

Тим часом журналістка Жанара Ахметова, яка два роки тому була змушена тікати з Казахстану до Києва через переслідування, називає цю відставку подією космічних масштабів.

«Уявіть, люди, які 30 років живуть із одним і тим же президентом, просто не вірять, що ця повна сил людина може кудись піти. Тому, звичайно, для казахського суспільства це великий шок. Сьогодні, насправді, вони святкують цю подію, я вже отримала дуже багато повідомлень», – розповіла політична біженка.

Основним фактором відставки Назарбаєва Ахметова називає смерть президента Узбекистану Іслама Карімова. Журналістка пояснює: нині диктатор готує президентське крісло для своєї доньки.

«Тепер для нього основне завдання – привести до влади свою доньку, члена сім’ї. Адже має приклад Іслама Карімова – того доньки сидять у тюрмі, там жорстоке переслідування його родини», – зазначає Ахметова.

Водночас дипломат Андрій Ніколаєнко переконує: потрібно зміцнювати відносини з Казахстаном, незалежно від того, хто стане наступником Назарбаєва.

«Для України дуже важливо, хто стане керівником Казахстану. Казахи є до певної міри посередниками в складних українсько-російських відносинах. Назарбаєв готовий відігравати цю роль. Сьогодні такою людиною залишається Лукашенко, але залежність Білорусі від Росії на порядок вища, ніж Казахстану. Нам потрібно також розглядати Казахстан як територію й країну, де ми можемо інвестувати, де ринок збуту для наших товарів», – підкреслив Андрій Ніколаєнко.

Нурсултан Назарбаєв очолював Казахстан з часу отримання незалежності у 1990-му. На перших безальтернативних виборах політика підтримали 98% громадян. У 2007 році парламент надав йому право балотуватися на пост глави держави необмежену кількість разів. Країна побачила 5 президентських термінів Назарбаєва.

Як повідомлялось, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань зазначав, що рішення президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва скласти повноваження – це керований процес поступової передачі влади. Мовляв, той готує собі наступника, якому би зміг передати владу.

Марина Барба, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 15:45 :55