Новини » Політика 19 березня, 2019, 13:38
Кіберзагроза під час виборів – перебільшена, – Рибачок
ZIK
ZIK

Українські вибори надзвичайно архаїчні. У нас чи не найпростіша система голосування і підрахунку голосів. А тому ефективність кібератак РФ – мінімальна. Втім, хакери можуть зламати сайти кандидатів і розповсюдити незручну інформацію.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» заявив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

«Питання кіберзагрози справді звучить дуже серйозно. Втім, можливо, вона дещо перебільшена. Потрібно розуміти, що українські вибори надзвичайно архаїчні», – каже аналітик.

В Україні діє найпростіша система голосування і підрахунку голосів, наголошує Денис Рибачок.

«На українських дільницях, наприклад, на відміну від США, ви не знайдете сканерів для передачі даних. Слово «інтернет» не знайдете в законі про вибори. Його там просто нема. Люди прийшли на дільницю, проголосували в бюлетені, їх підрахувала комісія, яка склала протокол, і все повезли в Окружну виборчу комісію. Тобто якою тут може бути кіберзагроза?», – підкреслює експерт.

Дільниця, фактично, не контактує з технікою, каже Денис Рибачок. Втім, в Окружній виборчій комісії є системний адміністратор, який передає інформацію в ЦВК, для публікації на сайті.

«Паперові бюлетені завжди залишаються, їх можна перерахувати, протоколи теж є. Я справді не розумію, що можна витягнути з сайту ЦВК. Пам’ятаю, як росіяни зламали їх ресурс у 2014 році і намалювали високий рейтинг Ярошу, а потім «крутили» його на своєму телебаченні. Та його можна було і в фотошопі намалювати, практичного сенсу у зламі нема», – наголошує експерт.

Денис Рибачок не заперечує, що психологічний вплив РФ на виборця – можливий.

«Може бути псевдо-мінування виборчих дільниць. Протягом останні років у нас постійно мінують вокзали, державні установи тощо. Якщо замінують дільницю під час виборів – це посіє паніку. Той, хто програє вибори, одразу заявить, що організували хаос спеціально, було порушення прав і фальсифікація. Не дарма Державна служба з надзвичайних ситуацій зараз перевіряє дільниці», – припускає експерт.

Кіберзагроза в Україні, в класичному розумінні – мінімальна. Якщо хакери і вдарять, то не по державних органах, а по самих кандидатах,звертає увагу аналітик Комітету виборців України.

«Хакери можуть зламати пошту якогось кандидата і витягти звідти пікантну переписку, оприлюднити її, вкинути в інформаційний простір, підгледіти банківські рахунки тощо. Оце серйозне втручання. Перш за все, кандидатам і штабам треба думати, як захищатися. Особливо, зважаючи на кількість піратського комп’ютерного забезпечення, захищатися є від чого», – додає експерт.

Нагадаємо, голова правління Інтернет-асоціації України Олександр Федієнко заявив, що максимальний ефект від кібератак – це відтермінування результатів виборів.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-18 16:04 :55