Новини » Політика

На Закарпатті у людей залишились дуже теплі спогади про Карпатську Україну, – режисер

ZIK

Раніше існував міф, що Закарпаття, Галичина чи інші частини України – окремі одне від одного. Однак, 80 років тому, у 1939 році, закарпатці прагнули до Великої України. Спогади очевидців про Карпатську Україну – дуже теплі.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK зазначив режисер, творець фільму «Срібна земля. Хроніки Карпатської України 1919-1939» Тарас Химич.

Він зізнався: коли знімав фільм про Карпатську Україну, найбільше був вражений, що на такому маленькому клаптику землі «люди мріяли про Київ».

«Тобто, про Велику Україну. Завжди був такий міф, що Галичина, Закарпаття – окремі регіони, які можуть бути самі по собі. Натомість у Карпатській Україні я побачив прагнення людей до такої історії Великої України», – розповів Химич.

Він підкреслив: закарпатці, окрилені подвигами козаків, створювали власні, можливо, трохи аматорські театри, марили Києвом.

«Там, десь на закутинах України, в Закарпатті, вони мріяли про таке. Мене це дуже здивувало, тоді це був 2010-2011 роки», – зазначив режисер.

Водночас, згадуючи зустрічі з очевидцями цих подій, він розповів: у них всіх – дуже теплі спогади про ті часи.

«Зокрема, я пам’ятаю спогади професора Стойки. У них – таки щось добре і тепле. Ці люди розуміли, що, можливо, із того нічого не вийде, однак ці події залишили їм якесь тепло, щось таке своє. Все це передалось. Це тривало всього кілька днів, однак ті мрії відбились їм на все життя. Треба розуміти, що вони жили у Чеській республіці, розвиненій на той момент державі, однак, попри це, і всі негаразди, у них залишилось теплі відчуття. Це передавалось мені, коли я брав інтерв’ю», – розповів Тарас Химич.

15 березня 1939 року, у Хусті була проголошена незалежність Карпатської України. Передували цьому – віроломний напад Угорщини, яка увійшла у союз з гітлерівською Німеччиною.

Loading...