Новини » Регіони 18 березня, 2019, 16:11
На Закарпатті обговорили проблеми будівництва гірськолижного комплексу
Схили Свидовця. Фото: wikipedia.org/Михайло Пецкович
Схили Свидовця. Фото: wikipedia.org/Михайло Пецкович

На Закарпатті відбулася відкрита зустріч ініціативної групи Free Svydovets спільно з Bruno Manser Fond.

В область, а саме в село Кваси, що на Рахівщині до Свидовця прибули представники міжнародної делегації. Майже три сотні науковців з кількох міжнародних екологічних організацій відвідали Свидовецький масив, який віддали під забудову для гірськолижного комплексу. Разом з закарпатськими активістами та небайдужою громадою вони обговорили небезпеку забудови Свидовця. Експерти розказали про свій досвід боротьби з подібними мегапроектами. Екологи ж наголосили на аспектах і ризиках будівництва курорту – зокрема, знищення старовинних букових пралісів, втраті унікальної рослинності, а також комах та тварин. Крім того активістів насторожує закритість проекту, досі ніхто остаточно не називає інвестора найбільшого курортного проекту в Карпатах.

Кандидат біологічних наук, Координатор природоохоронної роботи WWF в Україні Богдан Проць акцентував  увагу на економічній доцільності чи радше недоцільності розбудови курорту.

«Наразі ще не можна говорити доцільно і конкретно про економічну вигоду, адже немає чіткого проекту і конкретного плану будівництва.

За словами людей, що представляють забудовника, проект Свидовця виглядає як манна небесна – мільярдні інвестиції, 20 тисяч робочих місць. Але насправді важко уявити десятки готелів, приватний аеродром, приватизовані території, ясна річ, що громада не матиме доступу до цих територій – а мова йде про ліси і поля довкола населених пунктів Рахівщині. Будівництво заплановане на 12 років і в ньому взагалі немає ніякої відкритості. Кожен інвестор, що вкладає кошти в якийсь проект хоче отримати прибуток, це логічно, проте якщо подивитися на всі ці умови, то можна припустити, що інвестори будуть жити 200 років, аби отримати перші прибутки.

Проект сам по собі є дуже закритим, люди, які представляють інвестора не діляться інформацією про плани будівництва і тому подібне. Навіть не називають чітко інвестора. Але ми простежуємо ті самі схеми, ті самі проблеми і підходи, а також ті самі фірми, що працюють в Буковелі. Курорт – це є повний контроль території і людей що там працюють одним власником. А ми говоримо про те, що на такій великій і унікальній території має бути не один економічний монстр, а багато маленьких підприємств, там має розвиватися зелений туризм, вестися екологічне господарство, мають бути ферми і тому подібне.

Ясна річ що Україні потрібні економічний розвиток, нам потрібні інвестори, але цей шлях, що тут обрали, він не є добрий, бо інвестор цей дбає в першу чергу про свої інтереси, а не про інтереси громад, які розміщені поруч», – зазначив експерт.

Екологи наголошують, що Свидовець – це національне багатство, яке можна використовувати поколіннями, а його хочуть знищити просто в певний момент. Звертаючись до місцевого населення, до місцевих представників влади еколог Катерина Станкевич-Волосянчук зауважила аби ті задумались про своє життя, про життя людей на місці, адже сам курорт буде в рази більший тих сіл, що розгорнуті довкола масиву. На горі передбачені резервуари для води – штучні озера, відстійники, а це може призвести до того, що вода, яка збиратиметься на горі не поступатиме вниз і всі населені пункти внизу просто залишаться без води.

«Кожен з вас і кожен з нас має дати собі відповідь на запитання: що важливіше – мати тут курорт чи забезпечити людям доступ до води», – зазначила еколог.

Крім того, згідно проекту на Свидовці буде передбачено і скидання стічних вод – щодобово 5-6 тисяч тонн. Ця кількість стічних вод просто перетворить місцеву річку Чорна Тиса в каналізацію. Хоч забудовники і обіцяють спеціальну систему очисних споруд, яку розроблятимуть іноземні фахівці, вона має бути подібною до тої, яка є на Буковелі (за словами екологів, це не найкращий приклад, адже на Буковелі відчутний запах каналізаційних стоків по більшості периметру і така ж проблема чекатиме і Свидовецький курорт).

Ще одна гостра проблема – вода від штучного снігу. Якщо з неба вода яка випадає – вона майже дистильована, то вода яку беруть з річок чи свердловин для штучного снігу – вона є мінералізована, в ній солей в 15-20 разів більше ніж в природньому снігу. Тому цей розтоплений сніг призведе до колосальних змін ґрунтового покриву і рослинності. Як це вплине на унікальну флору та фауну Свидовця ніхто не знає, бо ніхто не проводив потрібних досліджень.

Швейцарських фахівець, представник Bruno Manser Fonds Янас Шале поділився подібним досвідом, що мали альпійські країни. Bruno Manser Fonds  це організація, що займається захистом лісів, а також захистом прав на землю місцевими громадами.

«З досвіду, який ми бачили в Альпах – будівництво такого комплексу не принесе вам ніякої користі, саме тому ми підтримали альтернативний шлях, шлях розвитку зеленого туризму, який відстоює Free Svydovets. Туризму, коли ним займається місцева громада і водночас не руйнується унікальна природа. У нас занепокоєння, що досі не було опублікованого детального плану будівництва цього курорту і не відомі імена інвесторів.

Ми надіслали запити до органів місцевого самоврядування, аби нам надали чітку інформацію, хто ж є інвестором цього проекту. Ми отримали відповідь, проаналізували – фірма, яка лобіює цей курорт належить Ігорю Коломойському, який має репутацію корпоративного рейдера. Проти нього відкрито кілька кримінальних проваджень у Великобританії та Швейцарії. Ці справи стосуються розкрадання сотень мільйонів доларів, які мали стосунок до Приватбанку», – зазначив під час виступу швейцарець.

Як зазначають активісти Free Svydovets не всі розуміють масштаби курорту про який ідеться. За планом це має бути найбільший курортний проект в Карпатах і не тільки в українських Карпатах, а загалом в Карпатах. За останні кілька місяців про проблему Свидовця дізналися дуже багато людей по всьому світу, до Президента України написано з десяток листів, ще стільки ж направлено до відповідних, профільних міністерств. Фахівці з багатьох країн, чимало науковців писали в цих зверненнях, що занепокоєні спробою забудувати Свидовецький масив, адже це унікальна територія, яку б хотіли побачити чимало людей з всього світу.

Крім того Рахівщина вже має один доволі потужний курортний, гірсько-лижний курорт – Драгобрат. Як зазначив туризмозначень Федір Шандор – саме його спершу треба довести до ладу, саме його спершу потрібно повноцінно доробити, наповнити робочими місцями і вже лише після цього говорити про будівництво ще одного курорту.

Наразі на підтримку Свидовця від забудови стала велика спільнота не тільки в Україні (чимало зірок українського шоу-бізу закликали підписати петицію про недопущення його забудови), але і за кордоном. Тільки в Швейцарії петицію про недопущення забудови Свидовця підписали 10 тисяч людей. Як зазначили організатори, це питання набуло великого розголосу, зараз цим розголосом має скористатися місцева громада і активісти аби недопустити потрапляння унікальної території в руки олігархату, а всі разом повинні думати над розвитком саме зеленого туризму. І скористатися піаром в своїх цілях.

Для IA ZIK підготувала Тетяна ШИМОН.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 04:43 :58