Новини » Економіка 15 березня, 2019, 13:58
Жоден бізнесмен за власним бажанням не торгуватиме газом з населенням, – Герус
ZIK
ZIK

Сьогодні споживач має можливість змінити постачальника, якщо дуже цього хоче. Але питання у тому, що ніхто особливо і не прагне цього, тому що ніхто нижчої ціни не запропонує.

Про це в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» телеканалу ZIK говорив голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг Андрій Герус.

«Пан Коболєв запропонував відмінити державне регулювання на ринку газу. Але на сьогоднішній день, якщо його відмінити, то я не бачу можливості, чому раптом різні постачальники мали б почати постачати дешевший газ населенню», – сказав Герус.

За його словами, сьогодні споживач має право змінити постачальника, якщо дуже цього хоче. Але в Україні ніхто особливо і не прагне цього робити.

«Ніхто не запропонує нижчу ціну, аніж зараз є на ринку. Навіть при відміні державного регулювання ціни, ніякого зниження на ринку не буде, тому що приватні постачальники не підуть у сегмент населення, який є проблемним. Через те, що там є величезні борги, адже люди масово не платять за комуналку через відміну субсидій. Тільки за січень приріст боргів становить 12,5 відсотки, а це 62,5 мільярди гривень у сфері комунальних послуг», – зазначив він.

Тому, на його думку, це є проблемна історія, бо є багато неплатежів. А бігати за людьми і арештовувати їхнє майно ніхто не захоче. Також не варто забувати і про населені пункти, до яких дуже важко навіть доїхати.

«Дуже важко адмініструвати торгівлю газом в селі, наприклад, в Чернівецькій області. Хто туди піде? Тому загалом, можлива відміна державного регулювання є якоюсь авантюрою. Хоча, теоретично, конкуренція могла б бути, якби у нас було багато приватних постачальників, які імпортують газ, наприклад, у Європу. Або ж видобувають газ в Україні, тоді б вони були зацікавлені йти до населення і між собою конкурувати», – розповів Герус.

 «Поки у нас не буде наведено лад і нормально не запрацює система субсидіювання та вчасно сплачуватимуться рахунки за газ, доти нічого не буде. Бо на сьогоднішній день рівень платежів складає 30 відсотків і це дуже велика цифра. Тому підсумовуючи, якщо в теперішній ситуації відмінити державне регулювання, так як це пропонує Коболєв, то ціна стрибне ще вище. Саме тому наразі прем’єр-міністр все робить правильно, що його не відміняє», – зазначив він.

Експерт наголосив, що борги споживачів так чи інакше сплачуватимуть платники податків. Тому будуть ті, хто, фактично, платитимуть двічі.

«Треба навести лад з рівнем платежів і оплатою житлово-комунальних послуг. Тому що, коли є великі збитки, то згодом їх доведеться погасити з державного бюджету за рахунок наших з вами податків. Відповідно, ми заплатимо за свої тарифи, а другий раз як платники податків з бюджету заплатимо за неплатежі. Тому зараз є критичним питанням навести лад з платежами та субсидіями», – додав Герус.  

До слова, вперше за час існування режиму покладання спеціальних обов’язків ціна закупівлі газу на європейському ринку знизилася нижче рівня, передбаченого чинною постановою Кабміну про ПСО.

Нагадаємо, згідно з постановою про ПСО, ціна на газ для населення повинна зрости до 9852 гривень за 1 тисячу кубометрів з 1 травня 2019 року, а також може зрости до 12314 гривень з 1 січня 2020 року.

В уряді заявили, що застосування формули й відповідне підвищення ціни на газ з 1 травня буде залежати «від багатьох факторів» – ситуації в країні та економічного зростання.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-24 19:14 :25