Новини » Політика 15 березня, 2019, 10:09 блоги
Законопроект про незаконне збагачення: відповідатимуть і родичі, і підставні особи
Ганна Гопко
громадський діяч і журналіст, народний депутат України
Ганна Гопко. Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН
Ганна Гопко. Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Приєдналася до законопроекту Вікторії Пташник з відновлення справедливості і повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Проект доповнює Кримінальний кодекс трьома новими статтями, які стосуються трьох типових фігурантів неправомірного збагачення – власне чиновника, чиє майно не відповідає його офіційним доходам, членів сім’ї чиновника, на яких він «переписав» своє надлишкове майно, та підставних осіб, які родинних зв’язків з чиновником не мають, але люб’язно погодились приховати його майно.

По суті ж статті зберігають зміст уже неконституційного незаконного збагачення, але усувають деякі недоліки.

По-перше, будуть братись до уваги не лише доходи чиновників, а й їхні витрати, які також можуть багато що розказати про додатковий прибуток.

По-друге, так звана пасивна форма неправомірного збагачення – погашення зобов’язань – також є елементом злочину. Цей прийом використовується для того, щоб вивести зайві кошти, які не «вписуються» в декларацію.

По-третє, є чітка прив’язка до декларації чиновників: відповідальність може настати тільки тоді, коли правоохоронні органи доведуть, що набуте майно не відповідає тим доходам, які сама ж особа задекларувала. В цьому полягає ключова відмінність від попередньої статті, яка вимагала доказів законності підстав набуття майна, що і стало однією з причин визнання статті неконституційною. Проект же пропонує брати за основу самим же чиновником, грубо кажучи, визнаний факт – заповнену власноруч декларацію – і від неї вже відштовхуватись. Тобто особа не повинна надавати доказів походження майна. Вона декларує певні доходи і витрати, а правоохоронні органи вже порівнюють ці дані з тими активами чи погашеними зобов’язаннями і з’ясовують, чи виходять вони за межі задекларованого.

Нововведеннями, які пропонує проект, є відповідальність родичів чиновника і підставних осіб. Щодо родичів, то вони відповідатимуть у випадку, якщо вони відмовились надати відомості для декларування. Схема для притягнення до відповідальності така ж, як для чиновників, єдине, що «точкою відліку» є не декларація, а відомості з податкової про доходи.

І щоб закрити коло осіб, які можуть бути залучені для приховування додаткових заробітків, пропонуємо також відповідальність для «підставних осіб». Немає, звісно, впевненості, що усі шляхи для приховування будуть закриті, адже вигадливість в корисливих цілях набуває неабияких масштабів. Проте основні способи пропонованими змінами в ККУ можуть бути прикриті.

Отже, стаття про відповідальність «підставних осіб» буде діяти для осіб, які удають з себе власника чи користувача майна чиновника, яке було придбане за кошти чиновника, але яким користується по факту чиновник або члени його сім’ї. Тобто кататись кожен на машині свого друга і так приховувати неправомірно отриманні кошти чиновникам буде важче. Та і «друзі» кілька разів подумають, чи варто підставляти себе під кримінальну відповідальність.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-14 23:13 :40