live

Книга «Куди мчить експрес» Адріана Михальчишина – серйозна і могутня річ, – з презентації

Презентація книги «Куди мчить експрес» Адріана Михальчишина. Фото: Микола Тис/ZIK

У Львові в приміщенні Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки, де 88 років тому відбувся турнір шахової гри, на якому були одночасно присутні 300 шахістів, 14 березня цього року відбулося цікаве «шахово-літературне» дійство – презентація публіцистичної книги під назвою «Куди мчить експрес?», що побачила світ у видавництві «Сполом» (Львів) у 2018 році. Міжнародний гросмейстер, голова тренерської комісії ФІДЕ Адріан Михальчишин, у доробку якого понад 20 книг з шахового спорту, видав невеличку, але гостру публіцистичну книгу, бо йому не байдуже, що діється в Україні.

Оцінка автором подій та явищ минулого та сьогодення викладена правидиво, з шаховою точністю, яку один із друзів автора назвав гросмайстерністю. Розмова про книгу і довкола книги вийшла цікавою і живою, модерувала захід головний редактор IA ZIK Тетяна Вергелес.

Адріан Михальчишин працював тренером у багатьох країнах світу, відтак книга постала в результаті тривалих подорожей автора по світу, його роздумів про минуле і сьогодення, висновків від прочитаних мемуарів про визначних постатей в історії людства. Адріан Михальчишин подякував поету і журналісту Ількові Колодію, який редагував і готував до друку книгу, а також ректору Українського католицького університету о. Богдану Праху, який у своїй книзі про Лемківщину описав історію родини пана Адріана.

Під час презентації розмова точилася довкола тем, які автор підняв у своїй книзі: окремі сторінки українсько-польських історичних відносин, криза ліберальної демократії у Європі, особливості українського менталітету, зокрема галицького хрунізму тощо. «Слабкість наша в тому, що у нас дуже мале фінансування української історичної науки. Справжніх істориків, які вивчають наше минуле, небагато. Звичайно, зараз існують різні гранти з ЄС, які фінансують дослідження, що спрямовані у тому руслі, у якому вигідно тим, хто платить гроші. Натомість Україна потребує хорошої пропаганди правдивих сторінок свого минулого. Нам треба добре вивчити уроки з минулого, щоб уникнути їхнього повторення», – зазначив Адріан Михальчишин.

Автор книги ділився міркуваннями щодо важливих проблем минулого і сьогодення України та світу. Його оцінки і висновки потребують нашої пильнішої уваги і осмислення, бо допомагають краще зрозуміти причини наших негараздів. Адріан Михальчишин дає гостру оцінку негативним явищам у нашому, зокрема, галичанському житті. Автор не байдужий до того, що відбувається в Україні, він безпристрасно оцінює і те, що відбувається зараз у Європі. Розлого на ці теми Адріан Михальчишин раніше висловився в інтерв’ю IA ZIK, його можна почитати тут і тут.

На презентації зібралося поважне товариство – привітати Адріана Михальчишина прийшли видатні шахісти, зокрема, Олександр Білявський, Марта Літинська з сином – відомим громадським діячем Святославом Літинським, та матір’ю Іриною Шуль – українським педагогом, якій зараз 101 рік і яка сама прийшла на зустріч.

Свої думки про книгу висловлювали друзі і колеги Адріана Михальчишина – Степан Давимука, Володимр Голембо, Левко Різник, Василь Глинчак.

Громадський і політичний діяч Степан Давимука: «В кожного автора і письменника є своя «жертва». В мого друга Адріана я є такою «жертвою» – усе написане найперше давав читати мені, а потім питав про мої враження від прочитаного. Я підтримував пана Адріана на його публіцистичній стезі. Він написав дуже багато фахових книг з шахів, ці книги перекладені на десятки мов. Мене дуже вразила його знаменита книжка про інтуїцію в шахах. А коли політика його зачепила, почав гостро реагувати і висловлювати мені претензії, ніби я уособлював всю Галичину (сміється, – ред.). У відповідь порадив йому написати про це. Статті пан Адріан публікував у журналі «Дзвін» та інших виданнях. У нашому болісному переході до державності Україні дуже потрібні такі потужні стимулятори для росту свідомості. На жаль, ми надто повільно трансформуємося. В Україні тепер бракує такої гострої публіцистики, як книжка пана Адріана. У нас витворився стереотип, що українці дуже тихі, богобоязні, мирні люди, які не можуть за себе постояти. Маємо розмиту свідомість – іде війна чи не війна, де ворог, а де друг. Вдячний своєму приятелеві, що він гостро зачепив дуже важливі проблеми широкого спектру: польсько-українські відносини, роль і вплив у світі лівацтва тощо. Шанують сильних, треба мати тверду позицію, відстоювати своє, давати об’єктивний опис подій. На жаль, у нас гуманітарна сфера слабо фінансується державою, на відміну від інших країн, де розуміють, що все починається зі слова. Тому книжки, які чітко, гостро ці проблеми викладають, є дуже важливими».

Володимир Голембо, колишній голова шахової федерації, кандидат технічних наук, був доцентом кафедри ЕОМ Львівської політехніки: «Адріана Михальчишина знаю давно – він прекрасний шахіст, чудовий тренер, голова тренерської комісії міжнародної шахової федерації, віце-президент європейської шахової федерації. Обіймаючи такі посади, людина мусить взаємодіяти з іншими людьми, командами, країнами, вирішувати складні питання. Якби була така можливість, упевнений, що пан Адріан міг би виконувати функції в МЗС України, мабуть, краще, ніж ті, які перебувають там зараз на посадах. Чому він узагалі зміг написати таку публіцистичну книгу? Пан Адріан має великий досвід дуже добрих публікацій, есе про славетних людей у сфері шахів, яких він зустрічав. І це прекрасні есе. Книжка «Куди мчить експрес?» містить 14 статей, які написані упродовж 2009-2018 років. Вони надруковані без змін, автор це зробив як шахіст, який ніколи не змінює своєї партії. Книжка містить чітку галицько-центристську концепцію, яка пронизує усі тексти, жорстку, але переконливу критику не тільки наших ворогів, але й наших недоліків. Автор не схиляється перед авторитетами. Книжка написана емоційною, живою мовою. Це гросмайстерність автора».

Василь Глинчак, журналіст: «Колись у журналі «Дзвін» прочитав есей Адріана Михальчишина. Був вражений і захоплений – з одного боку, шахіст, а з іншого, пише такі чудові тексти. Зрозумів з промови автора, що у дечому би з ними не погодився, скажімо, щодо Емського указу і щодо того, що українці йому не опиралися. Згадаймо, як Драгоманов і його коло у Парижі на одній конференції різко виступили проти антиукраїнської політики царизму. А коли Франція укладала союз з Росією проти Німеччини після того, як втратила Ельзас і Лотарингію, то Леся Українка написала статтю «Голос однієї російської ув’язненої». Українці боролися за свою мову. Книжка Адріана Михальчишина – це публіцистика, яка завжди гостра, колюча. Дуже згідний з автором щодо політики викладення історії в УКУ. Для прикладу, є такий історик в УКУ Вадим Ададуров, який видає українською мовою історію Франції і не згадує Гійома Левассера де Боплана, який у 1639 році уклав «Українську географічну карту», виготовив у 1648 році «Загальну карту України»«.

Левко Різник, український письменник: «Поділюся враженнями від нашої розмови – маємо унікальну людину (Адріана Михальчишина – ред). Те, що він написав, – більше таких книжок не буде. Тому треба цю книжку вивчати, шанувати і широко пропагувати погляди пана Адріана. Таке багатство маємо, а автор ніби бавиться – видав книжку для друзів. А насправді це не забава, а дуже серйозна і могутня річ, в цій книжці душевний вияв тих поглядів, які існують у суспільстві, і які дуже зараз потрібні Україні, щоб вона могла далі існувати. Якщо вивчати цю книжку і робити висновки, то країна буде розвиватися, не зациклюючись на минулих помилках. Шахи належать до спорту, за радянських часів спорт був одним із засобів русифікації, проте радянський спорт не поламав душі Адріана Михальчишина. Ця душа виросла і сьогодні маємо прекрасного публіциста, який ставиться до явищ, які є у нашому суспільстві, висококваліфіковано. Ви відчули, який рівень інтелекту в цього чоловіка. Він поїхав по світах, а повернувшись додому не почав писати, як зустрічався зі знаменитостями. Натомість автор описує враження, дає оцінки, політичні візії, які нам сьогодні потрібно донести до людей».

Галина Палажій,
ІA ZIK.Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...