Новини » Суспільство 14 березня, 2019, 20:43
Супрун розповіла про шкоду миючих засобів

В. о. міністра охорони Уляна Супрун повідомляє, що надмірне та часто невиправдане використання миючих засобів може мати потенційну шкоду для здоров’я.

Про це вона пише у Facebook.

«Поширена думка, що бактерії – це завжди погано. Тому ми намагаємося їх всіляко знищувати, ретельно все вимиваємо та нерідко користуємося антимікробними засобами. Чи потрібно це робити?», – роздумує Супрун.

По-перше, за її словами, бактерії здатні ставати стійкими до того, чим їх знищують. Зокрема, антисептики вбивають не лише погані, а й хороші бактерії, які живуть на нашій шкірі та для нас корисні. А по-друге, надмірна чистота може впливати на наш імунітет не найкращим чином. Навіть непатогенні бактерії нам потрібні для тренування імунної системи.

«Звісно, не варто розводити бруд, відмовлятись від миття рук чи нехтувати правилами особистої гігієни. Йдеться скоріше про надмірне та часто невиправдане використання мийних засобів, що може мати потенційну шкоду для здоров’я», – наголосила медик.

Супрун зазначає, що по факту всі мийні засоби містять антимікробні компоненти, просто в одних випадках їх додають для активної дії, а в інших випадках це консерванти – їх використовують для зберігання самого мийного засобу.

Та вона застерігає бути обережними при застосуванні засобів з антибактеріальним ефектом. Адже коли ми вбиваємо слабші мікроорганізми, то на їхньому місці обов’язково поселяться сильніші та агресивніші. Це меншою мірою стосується звичайних мийних засобів без антибактеріальної дії, які просто фізично ретельніше відмивають поверхню, ніж звичайна вода.

«Мікроби неймовірно швидко пристосовуються. До прикладу, модифікують ліпідний шар своїх мембран, утворюють капсули чи синтезують ферменти для знешкодження ворожої речовини. Ще більш небезпечно – коли в них активується система ефлюксу. Простіше кажучи, бактерії натреновуються просто викачувати ворожі речовини з клітини. Згодом, вони можуть вчиняти так само і з антибіотиками. Тому однією із серйозних проблем використання побутових дезінфектантів є саме провокування бактеріальної антибіотикорезистентності», – пише керівниця МОЗ.

Втім, виникнення резистентності відбувається не завжди і характерне не для всіх класів дезінфектантів. Зокрема, показано, що використання етилового чи ізопропілового спирту не було пов’язано із виникненням антибіотикорезистентності. Це не означає, що потрібно вимивати оселю спиртом, водночас від очищення свого смартфону відмовлятися не варто.

За словами Супрун, потрібно використовувати мийні засоби та дезінфектанти розумно, зважувати необхідність їх застосування у кожному випадку та брати до уваги наступне:

  • Занадто багато мийних засобів в побуті можуть діяти як подразники та самі по собі викликати алергії.
  • Для формування міцного імунітету у дітей необхідний контакт із непатогенними бактеріями. Це, у свою чергу, ефективна профілактика виникнення алергій. Як приклад цього, у деяких дослідженнях навіть було показано, що миття посуду в посудомийних машинах (у порівнянні з миттям руками) було пов’язане з підвищеним ризиком виникнення дитячих алергій.
  • Деякі дослідження показали, що використання дезінфектантів пов’язане із ризиком виникнення зайвої ваги у дітей, тому що впливає на їхню мікробіоту.
  • Також не варто відмовлятися від домашнього улюбленця, якщо вдома є дитина. Здорова мікробіота домашніх тварин стане у пригоді імунній системі ваших малюків.

Супрун наголошує, що стерильності все одно не буде та все рівно не можна нехтувати правилами особистої гігієни та прибиранням в помешканні:

  • Намагайтеся мити руки водою та звичайним милом. Це найбільш ефективний спосіб досягти їхньої чистоти. А ось ефективність антибактеріальних засобів у зниженні ризиків інфекцій не доведена.
  • Не лінуйтеся помити руки, якщо є така можливість, адже антисептичні спреї не усувають бруд. Це вдалий комерційний хід, який змушує людей купувати різні засоби, які начебто здатні вбити бактерії та повноцінно замінити воду та мило.
  • Для прибирання, наприклад, в громадських місцях, можна використати серветки, що містять понад 5% поверхнево-активних речовин, а також 10% оцет, чи 1% хлорний відбілювач – вони мають доведений противірусний ефект.
  • При виборі мийних засобів для своєї оселі – читайте їх склад та намагайтеся обирати засоби без «антибактеріального ефекту», «наночастинок срібла» «активного хлору», тощо. Те ж саме стосується і засобів для особистої гігієни.
  • Для прибирання старайтеся більше використовувати просто воду. Вода також здатна ефективно очищати поверхні.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-20 03:49 :08