Новини » Суспільство 14 березня, 2019, 17:09
На край Землі: в Антарктиду відправляється 24-та експедиція
<nbsp;>

Вчора, 13 березня, у Львові, в молодіжному просторі «Молодо Зелено» відбувся брифінг, присвячений 24-й експедиції, яка працюватиме на українській антарктичній станції «Академік Вернадський» з березня 2019 до квітня 2020 року, за участі начальника управління туризму та курортів Львівської ОДА Наталі Табаки та доцента кафедри зоології Львівського національного університету ім. І. Франка, керівника української експедиції в Антарктиду Ігоря Дикого. Прийти на зустріч могли всі охочі, а тому в залі, окрім представників ЗМІ, зібралось багато людей.

«Край Землі», «Марс на Землі», «материк вічних холодів» – все це про Антарктиду – далекий та холодний континент. І хоч туристів туди возять, та туристичним місцем це не назвеш. Але є люди, які готові жити там роками. Хоч і життям це не дуже назвеш: це ж не просто поїхати, погуляти, сфотографувати пінгвінів, зробити декілька селфі. Весь рік полярники виконують певні обов’язки, спілкуються з рідними лише через Інтернет та живуть з іншими членами на одній станції.

З кого складається команда зимівників та як туди потрапити

Цього року крижаний континент досліджуватимуть 12 учасників з України: це як і техперсонал – дизеліст, кухар, лікар, системний адміністратор і системний механік та науковці – два біологи, два геофізики та три метеорологи. До речі, цього разу, вперше за 20 років, при наборі не було жодних гендерних обмежень, а тому в команді буде дві жінки – лікар та біолог. Дехто з учасників їде вперше, а дехто пережив вже не одну зимівлю.

Читайте також: 15 фактів про життя українських полярників в Антарктиді.

Подати заявку міг кожен охочий, та обирали фахівців, адже кожен член команди є важливим елементом. І якщо комусь здається, що кухарем бути легко, бо хто не може приготувати сніданок на 12 людей, то ви дуже помиляєтесь. Ігор Дикий, керівник української експедиції в Антарктиду, запевняє, що кухар – чи не найважливіша людина.

«Адже саме кухарю треба розподілити 30 тонн продуктів на всю зимівлю, а це цілих 13 місяців і якось виходити із ситуації, якщо якийсь з продуктів закінчується швидше на декілька місяців», – каже Ігор Дикий.

Графік роботи та обовязки

У всіх, крім кухаря, графік ненормований. Лише кухар завжди вчасно має приготувати сніданок, обід та вечерю. Раз на тиждень кухаря заміняє хтось інший з команди. Решта займаються своїми справами без певних часових обмежень. Наприклад, фізики можуть ставити експерименти вночі, а вдень відсипатись.

Є й чергові: денні та нічні. Вони мають слідкувати за порядком, за тим, хто зайшов і вийшов зі станції, за всією системою, щоб щось не зупинилось чи не зламалось. У разі надзвичайної ситуації черговий збирає усіх системою алярм. Денні чергові змінюються щодня, нічні обираються на тиждень.

У п’ятницю в полярників генеральне прибирання, а в суботу вихідний.

Що є найважчим в експедиції та як розважаються полярники

Ні, зовсім не холод, як всі могли подумати. Найважче – рахувати та викреслювати з календаря дні. Та зимівники вже придумали лайфхак, як полегшити перебування на станції: достатньо просто уявити, що їдеш туди назавжди і тоді час пролітає швидко.

Пройдіть тест: Що ми знаємо про Антарктиду?

Та незважаючи на цю хитрість, перебувати стільки часу в ізоляції дуже важко насамперед психологічно. І якщо на початку експедиції всі за вечерею розмовляють та діляться враженнями, то під кінець чути лише, як ложки б’ються об посуд. Саме тому полярники мають певні традиції, які не дають занурюватись в себе і впадати в депресію: Мідвінтер – середина зими, полярники святкують це купанням в ополонці; коли відкривається сезон для туристів, то зимівники одягаються в гавайські футболки та шорти, взувають шльопанці та радісно махають закутаним до очей туристам; обов’язковим є і костюми з краваткою, в них зазвичай святкують дні народження. Саме розваги додають їм сил, аби завершити експедицію.

Яна Кузяк,
для IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-20 03:18 :28