Новини » Економіка 14 березня, 2019, 21:33
Ми не готові до лібералізації: експерт про пропозицію «Нафтогазу», яка б мала здешевити газ
ZIK
ZIK

Чергового здорожчання газу може не бути. Втім, для цього держава має ухвалити рішення щодо лібералізації ринку і дозволити побутовим споживачам обирати, в кого купувати блакитне паливо. Це, кажуть у «Нафтогазі, дасть змогу відмовитися від анонсованого на травень підвищення цін.

Про це йшлося в ефірі програми новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

На європейському ринку вартість газу стрімко падає, українці ж готуються до чергового обіцяного здорожчання тарифів. Щоправда, цін може й не підійматимуть, заявили в «Нафтогазі».

«Ми бачимо, що ціни зараз ринкові, які не вимагають підняття. Тому в квітні газ буде продаватися навіть дешевше на комерційному ринку», – сказала речниця НАК «Нафтагаз» Олена Осмоловська.

Тільки з лібералізацією українського ринку блакитне паливо стане дешевим, каже керівництво підприємства. Треба відмовитися від регульованих урядом цін для населення і дозволити побутовим споживачам обирати, в кого купувати газ. Відтак, переконані, на ринку утвориться конкуренція, а люди отримають кращу ціну, надійність і сервіс. Зробити таке можуть тільки в Кабміні, впевнені у «Нафтогазі». Відповідні пропозиції вже передали до уряду, але там від ініціативи не в захопленні.

«Я думаю, що там може бути капкан. Вони говорять про те, що пропонують уряду скасувати обмеження у 8,55 грн. Але якщо ми скасуємо це обмеження, то завтра «Нафтогаз» може сказати, що ціна буде не 8,55, а 10 чи 11 гривень. Я цього допустити не можу, тому верхня межа – 8,55 грн. А все, що може бути нижче, я повністю вітаю і навіть вимагаю чим дешевше продавати газ українським громадянам», – наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Пропозиції від «Нафтогазу» в українських реаліях неможливо виконати, каже експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко. Половину газу видобуває і продає те саме підприємство – «Укргазвидобування». Через таку монополію конкуренція – неможлива, а ціни на європейському ринку невдовзі знову зростуть, тож робити українське блакитне паливо дешевим – невигідно.

«Я б не робив цього, оскільки ми не готові до лібералізації. Скажу більше, для населення у Європі газ на 15-20 відсотків більший, ніж для промисловості. І в нас дуже швидко ця картина відтвориться, якщо не буде контролю», – зазначив Сергій Дяченко.

Майже десять тисяч гривень за тисячу кубометрів – такою ціна на газ має бути у травні, за прогнозами Кабміну. Хоча сьогодні стільки ж газу коштує вісім із половиною тисяч гривень.

Нагадаємо, українці боргують понад 60 мільярдів гривень за комунальні послуги. У січні 2019 року населення України сплатило за житлово-комунальні послуги 15,1 млрд грн (71,8% нарахованих за цей період сум), за постачання електричної енергії – 3,5 млрд грн (125,9%).

Мар’ям Ель Хасан Алі, Антон Андрущенко, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 18:11 :52