Aнонси

усі анонси
Новини » Суспільство 744

Жуль Верн мав рацію? Вчені підтвердили існування двох «континентів» під землею

Приблизно на півдорозі від наших ніг до самого центру Землі знаходяться дві гори з гарячою стислою породою, які пронизують «нутрощі» планети – кожна розміром з континент. Вченим практично нічого не відомо про них.

Фото ZIK

Технічно ці таємничі скупчення каменів називають «великими областями з низькою швидкістю зсуву» (large low-shear-velocity provinces, LLSVPs), оскільки сейсмічні хвилі, що проносяться по Землі, завжди сповільнюються при проходженні через ці структури, пише naked-science.

У статті, опублікованій на офіційному сайті новин Американського геофізичного союзу Eos, показано зображення однієї з вищеописаних аномалій. Вчені їх називають просто краплями.

Геофізики знали про ці краплі ще з 1970-х, але до цих пір вони не особливо наблизилися до розуміння їх природи.

«Це одні з найбільших об’єктів всередині Землі. Проте ми майже нічого не знаємо про їх сутності, звідки вони взялися, як довго вони там знаходяться і що роблять», – розповів геолог Вед Лекич з Мерілендського університету.

На сьогодні відомо наступне: краплі «починаються» в тисячах кілометрах від земної поверхні, де кам’яниста нижня мантія стикається з зовнішнім ядром. Одна з крапель розташована під Тихим океаном, інша – під Африкою і частково під Атлантичним океаном. Це масивні структури – приблизно наполовину перетинають мантію, кожна розміром з континент. За словами Дженессм Данкомб з Eos, кожна крапля більша гори Еверест в 100 разів: якби вони знаходилися на поверхні планети, Міжнародній космічній станції довелося б їх облітати.

Щоб краще уявити їх форму і розміри, потрібно поглянути на представлену 3D-карту крапель, складену Лекічем і сейсмологом з Кембриджського університету Санні Коттааром. Величезні каскадні структури чимось нагадують гори піску, з’єднані гравійними кар’єрами, проте невідомо, яка їх щільність щодо мантії.

Не менш таємниче і те, як ці краплі впливають геологічні функції: тектоніку плит і вулканізм. Одна з найновіших карт цих структур, представлених Марією Цехмістренко на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзу в 2018 році, передбачає, що верхівки крапель можуть розгалужуватися на струмені гарячого матеріалу, що стикаються з гарячими вулканічними точками прямо під поверхнею Землі.

Ще у 1864 році популярний французький письменник Жуль Верн опублікував науково-фантастичний пригодницький роман «Подорож до центру Землі». У цій історії дослідники знаходять таємничий прохід у горах Ісландії, який веде їх до невідомого світу та цивілізації, що живу під землею. На скільки вигадка відрізняється від правди? Поки ніхто не знає. Може знадобитися не одне десятиліття, щоб вдалося розгадати таємницю цих об’єктів, що знаходяться прямо під нами.

Нагадаємо, вчені знайшли величезні гори в надрах Землі.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Олександр Шадрін, Надія Савченко та Тетяна Матяш у програмі
Олександр Шадрін, Надія Савченко та Тетяна Матяш у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко Спецпроект з Наташею Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Зеленський доручив розробити стандарти новин для ЗМІ. Сутички у суді Деталі дня | 11.11.19
Зеленський доручив розробити стандарти новин для ЗМІ. Сутички у суді Деталі дня | 11.11.19 Деталі
Листування нардепів із
Листування нардепів із "Джокером". Бійка Геруса та Ляшка | Деталі тижня | 09.11.19 Деталі