Новини » Суспільство 12 березня, 2019, 9:39
В’ятрович запропонував переглянути дати заснування Дніпра та Павлограда
Володимир В’ятрович. Фото: umoloda.kiev.ua
Володимир В’ятрович. Фото: umoloda.kiev.ua

Український інститут національної пам’яті запропонував переглянути дати заснування Дніпра та Павлограда в Дніпропетровській області.

Про це повідомив голова УІНП Володимир В’ятрович, – передає «Український тиждень».

За його словами, не можна виводити дату заснування Дніпра від часів Катеринослава російської імператриці Катерини ІІ, а Павлограда – від її сина Павла, адже обидва міста мають набагато давнішу, козацьку історію.

В’ятрович наголосив, що Інститут національної пам’яті має на меті розробити законопроект щодо деколонізації України, передатація міст буде одним із його аспектів.

«Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні, й ті приклади, які я наводжу, – це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня, 14 березня, відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно названі мною міста – Павлоград і Дніпро – це лише приклади. Ще приклад – Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець 18-го століття. Але це лише поверхневий рівень, який ми будемо поглиблювати в ході дискусії з участю істориків, експертів, людей, які мають певний досвід щодо того, як відбувалася деколонізація в інших країнах», – зауважив він.

Глава УІПН пояснив, що деколонізація передбачає позбавлення в публічному просторі слідів імперського минулого, зокрема, тих, які можуть бути використані для відновлення імперії, передусім російської.

«Коли ми говоримо про позбавлення імперської спадщини, вочевидь мова йде не про все, пов’язане з періодом, коли Україна входила до складу імперій, а мова йде про ті знаки імперій, які пов’язані зі становленням цих імперій, зі знищенням української спільноти. До прикладу, мова йде про політичне, військове керівництво імперій, яке увічнене на українській території. Але поки це лише наші пропозиції, які ще потребують доповнення і, очевидно, критики», – відзначив В’ятрович.

Крім того, він додав, що, ймовірно, мова дійде й до пропозицій стосовно зміни топоніміки, пов’язаної з імперським минулим.

Нагадаємо, 19 травня 2016 року Верховна Рада проголосувала за перейменування міста Дніпропетровська на Дніпро у рамках виконання закону про декомунізацію.

Як повідомлялося, 20 листопада Верховна Рада не підтримала постанову, яка передбачає включення до порядку денного сесії та направлення на висновок Конституційного суду України законопроекту про внесення змін до Конституції щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську. Своєю чергою, 21 листопада президент Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, який передбачає внесення змін до Конституції України щодо перейменування Дніпропетровської області на Дніпровську.

7 лютого Верховна Рада проголосувала за постанову, яка передбачає включення до порядку денного сесії та направлення на висновок Конституційного суду України законопроекту про внесення змін до Конституції щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську. Водночас парламент провалив голосування за постанову про перейменування Дніпропетровської області на Дніпровську.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-26 09:04 :10