live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

Вирок Полу Манафорту: чому система правосуддя пішла на такі поблажки?

Пол Манафорт. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Випадок колишнього керівника передвиборчої компанії Трампа демонструє недоліки системи кримінальної юстиції США, що готова давати шанс людям, таким як Манафорт.

Пол Манафорт, колишній керівник передвиборчої кампанії Дональда Трампа, зайшов до федерального суду штату Вірджинія, США, у четвер, 7 березня, очікуючи на покарання, терміном від 19 до 24 років, та покинув його з вироком менш як чотири роки. Багато людей обурені цим та звинувачують суддю США Т.С. Елліса в заангажованості. Інші ж стверджують, що цей випадок демонструє два рівні американського правосуддя: один для багатих (частіше білих) та один для бідних (частіше не білих), аналізує у статті видання The Atlantic.

Критика американського кримінального правосуддя – явище нормальне. Проте, існує два види критики: спрощена, яка не бере до уваги більш широкої картини, та складна, яка вказує на те, що багато факторів вплинули на «спрощення» вироку Манафорта. Не варто звинувачувати лише Елліса: він є лише частиною системи, а американська система кримінальної юстиції дає шанс таким, як Манафорт, та відмовляє біднішим людям.

По-перше, у США вирок не може бути винесений без розслідування. Після 11 вересня Міністерство юстиції США та офіси американських прокурорів зосередили свою увагу більше на наркотиках, зброї та імміграції. Розслідування щодо таких людей як Манафорт – людей, які вчинили складні фінансові злочини – вимагає великих витрат часу та ресурсів. За допомогою ресурсів, необхідних для переслідування Манафорта, ви можете засудити до довічного ув’язнення 20 наркоторговців. Америка обирає тих, хто піде до в’язниці, коли вибирає тих, кого буде розслідувати, зазначає видання The Atlantic.

По-друге, прокурори мають величезний вплив на те, хто і на який термін потрапляє до в’язниці. І це стосується не лише тих, кого обвинуватити. Це передбачає і те, яким чином обвинуватити. Рекомендований термін покарання Манафортові становив від 19 до 24 років. Проте, цей діапазон покарання залежить від того, як офіс спеціального прокурора вів справу – які звинувачення він виніс, які докази надав Еллісу і яку частину історії Манафорту позначив як «відповідну поведінку» при винесенні вироку. Федеральні прокурори можуть суттєво вплинути на вирок угодою про визнання провини, яку вони пропонують, обираючи, які частини керівництва з винесення вироків застосувати. Прокурори більш схильні скористатися з цього на користь таких, як Манафорт, ніж людей, обвинувачених у злочинах, пов’язаних з наркотиками та насильством.

По-третє, Конгрес дає Еллісу повноваження давати таким людям, як Манафорт, поблажки, проте позбавляє такої поблажки, якщо обвинувачений з робочого класу. Минулого року Елліс засудив 37-річного чоловіка на ім’я Фредерік Тернер до 40 років ув’язнення за розповсюдження метамфетаміну. У нього не було вибору: Конгрес ухвалив закони, за якими мінімальне обов’язкове покарання становить 40 років.

Більш як половина федеральних в’язнів отримали обов’язкове мінімальне покарання. Конгрес прийняв закони обов’язкового мінімального покарання щодо наркотиків, зброї, жорстокого поводження з дітьми та щодо дитячого порно. Президент Трамп наполягав на більш жорстких законах щодо імміграції. Ці закони відображають ставлення Америки до тих, кого вона вважає безнадійними, та яким федеральні судді не повинні давати таких поблажок, які Елліс дав Манафорту. З таким підходом багаті виграють за рахунок бідних.

По-четверте, рекомендації щодо ухвалення вироку ставляться до деяких злочинів більш суворо, ніж до інших, і хоча, на відміну від обов’язкових мінімумів, носять лише рекомендаційний характер, вони мають сильний вплив на суддів. Елліс заявив, що він виніс Манафорту вирок нижче рекомендованого діапазону, оскільки цей діапазон був набагато вищим за той, що в подібних випадках отримують підсудні. Можливо, справа Манафорта й набагато серйозніша за інші, проте, немає жодних сумнівів у тому, що його вирок був нетипово високим для «білого комірця». Таким чином, розбіжності в системі призводять до того, що судді виносять «білим комірцям» менші вироки, – білі комірці зазвичай отримують нижчі покарання.

По-п’яте, не останню роль відіграють гроші. Кримінальний захист Манафорта коштував більше, ніж більшість підсудних заробляє протягом всього свого життя. Гроші не можуть придбати свободи – гроші Манафорта не змогли врятувати його від численних звинувачень, оскільки влада федерального уряду переважає навіть над можливостями мультимільйонера. Проте, гроші здатні купити достойний захист. Досвідчена, кваліфікована команда з захисту відіграє величезну роль на кожному етапі справи. Навіть якщо багатих людей і засуджують, гроші допомагають їм отримати найкращі угоди про визнання провини та частіше всього найбільш поблажливі вироки.

По-шосте, судді – це також люди. Расизм й упередження відіграють величезну роль, проте недостатньо буде сказати, що проблема полягає у тому, що окремі судді є расистами. Проблема полягає у тому, що судді дають поблажки людям, з якими вони можуть себе ідентифікувати. Ми схильні ідентифікувати себе з такими людьми, як ми. Судді – особливо федеральні судді – зазвичай походять із середовища, що наближене до середовища Манафорта, ніж до середнього наркоторговця. Навіть, якщо судді народжуються та виховуються у бідних сім’ях, процес їхнього становлення, кар’єра наближує їх до Манафорта. Система має гомогенізуючий ефект. Як наслідок, поблажки зазвичай отримують люди, які ведуть привілейований стиль життя, такий, як і судді.

Система зіпсована не тому, що Манафорт отримав чотири роки замість 19 рекомендованих. Система зіпсована тому, що інші отримують високі вироки, оскільки біднішим та часто темношкірим людям дають менше шансів, підсумовує видання The Atlantic.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...