Новини » Політика 11 березня, 2019, 13:58
У Володимирському соборі на кожному столі лежали агітки Кравчука, – архієпископ Ігор Ісіченко
ZIK
ZIK

Коли Україна отримала Незалежність, Леонід Кравчук ініціював перший форум релігійних діячів, який був частиною його передвиборчої кампанії. На цьому фоні у той час ширились чутки про московський проект, буцім, автокефальної української церкви, яка насправді керуватиметься із Кремля і буде аналогом РПЦ в СРСР.

Про це в ефірі проекту «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» на телеканалі ZIK розповів архієпископ Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ Ігор Ісіченко.

Він наголосив: до серпня 1991 року нинішнім українським духовенством було сказано багато різких слів про автокефалію, національно-визвольний рух чи греко-католицьку церкву, які воно сьогодні не хотіло б згадувати.

«Ситуація змінилася, коли Україна проголосила Незалежність. Тоді перед церквою постали дві перспективи – або стати аналогом РПЦ у Совєцкому союзі – проурядовою силою, що співпрацює із владою, або незалежною, вільною та демократичною», – розповів архієпископ Ігор.

Він зазначив: ще напередодні виборів 1 грудня Леонід Кравчук провів перший форум релігійних діячів. Тоді й розгорталась кампанія на підтримку саме цього кандидата в президенти.

«Тоді я зайшов у Володимирський собор – кафедральну церкву митрополита Філарета – на кожному столику, де продавалися свічки, лежали агітаційні листівки Кравчука», – пригадує експерт.

До того ж, за його словами, тоді ширились чутки про існування московського «проекту автокефалії».

«Планувалось із Москви створити таку маріонеткову, ніби автокефальну, церкву. До цього був підключений тодішній митрополит Львівський Никодим Руснак. Такими були тодішні події», – підкреслив експерт.

Водночас, він розповів: коли у 1992 році у Харкові збирався церковний Собор, на якому Філарета було позбавлено сану митрополита УПЦ МП, тамтешні політики заохочували його релігійну організацію до пікетування цього з’їзду.

«Та ми тоді відмовились, бо вважали, що нам не потрібно втручатись у російські справи. Адже тим самим ми б декларували свою належність до її сфери впливу. Тим більше, тоді ми найбільше боялись того, що автоматично така церковна спадщина Совєцького союзу ввійде в реальність і стане аналогом РПЦ в СРСР», – розповів Ігор Ісіченко.

У свою чергу директор департаменту у справах релігії та національностей Мінкульту Андрій Юраш зазначив: можна багато згадувати, що говорив патріарх Філарет до проголошення Незалежності. Однак, не применшувати його внеску в створення української церкви.

«Ми всі розуміємо: Україна була б зовсім інакшою, якби всі владики Московського патріархату вчинили так, як Філарет. Ми б уже давно забули про питання автокефалії та національної єдності. Він вчинив, як людина діалектичного мислення, розумна і дуже відповідальна», – підкреслив Юраш.

Мовляв, так Філарет представляв «певні уявлення» і не міг не бути у стосунках з комуністичною владою чи спецслужбами, про що сам же й говорить відверто.

«Він до цього ставиться тверезо, не приховує свої реальні зв’язки, як це багато хто робив. Дуже часто благородні наміри хотіли використовувати. В радянський час багато людей, хоча й, можливо знали, що верхівка єпископства співпрацює з КДБ, щиро вірили і йшли до церкви, як до іншої духовної реальності, якій протиставляли комуністичну дійсність», – вважає представник Мінкульту.

Нагадаємо, у жовтні минулого року Контстантинополь скасував дію Синодального листа від 1686 року, яким фактично Київську митрополію підпорядкували Московському патріархату. Згодом 6 січня Православна церква України отримала Томос про автокефалію.


* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-22 06:01 :08