Новини » Суспільство 10 березня, 2019, 10:10
Таємниця печер в Миколаєві
Печери при в’їзді в Миколаїв Львівської області. Фото Галини Пагутяк
Печери при в’їзді в Миколаїв Львівської області. Фото Галини Пагутяк

Вони при в’їзді в Миколаїв Львівської області, можна навіть з автобуса помітити. Плато, а в ньому отвори в камені.

Фантастичне видовище, коли заходиш всередину. Інша реальність. Наче ти всередині піскового годинника. Кілька паралельних тунелів в пісковику, ноги вгрузають по кісточки. Останніми роками почалося активне руйнування печер зсередини.

Нічого подібного в Україні немає. Колись я бачила щось таке у фільмі про некрополі етрусків, а ще в одному то був портал, де є буцімто вхід до світової системи підземних тунелів. Так чи інак, але печери знаходяться на території Стільської держави білих хорватів. Призначення невідоме, бо аналоги треба шукати у всій історії людської цивілізації.

Мене вперто намагаються переконати, що ці печери – фортифікаційні укріплення часів Першої світової війни і їх пробили в пісковику австрійські військові. А до того їх не існувало. Коли пройтися вздовж плато, то помічаєш інші входи, куди вже не пролізти. Звичайно, їх могли використовувати військові, але від снарядів печери б завалилися. Немає ні бетону, ні слідів заліза, як у дзотах, що знаходяться коло діючого кар’єру за кілометр звідси. Навряд чи там хтось побував з істориків, які знаються на фортифікація Першої світової війни. Немає документальних підтверджень, просто місцеві казали, що там перебували військові. До того ж у напівкруглі отвори не пролізе навіть маленька гармата і немає дороги для військової техніки. Для солдатів, що патрулюють стратегічний шлях, це завелике приміщення, з якого нема запасного виходу. Правда згори пробито отвір, але він на видноті, солдатів легко перестріляли б.

Розкопок тут теж ніхто не проводив. Всередині стіни були покриті, ймовірно, воском, як у багатьох печерах, що захищало від осипання. Що ж тут було тисячу років тому? Або склади, або некрополь, тобто катакомби, це більш зрозуміло. Якби відчистити долівку від метрового шару піску, можна було б щось знайти. Але грошей не дають зараз навіть на розкопки Стільського городища з його недоступними підземеллями на глибині від 6 до 30 м. Вже зараз печери в катастрофічному стані, а що буде через десять років?

Є ще страшніший прогноз. Три компанії хочуть поряд, фактично на території Миколаєва, зробити кар’єр. Місто – проти, я розмовляла з мером. Але ви знаєте, що в нашій країні не діють ні людські, ні Божі закони.

Сміття у печері. Фото Галини Пагутяк
Сміття у печері. Фото Галини Пагутяк

Тим часом на Книжковій толоці збирали підписи на захист Печер. Чоловік з двома маленькими дітьми стояв цілий день. Ці печери – візитівка Миколаєва, однак вперше за всі роки я побачила в печері купи побутового сміття, явно не від любителів пікніків, а від місцевих скоробагатьків. Я не знаю, як вони поставляться до кар’єру по сусідстві і що трапиться з їхніми віллами, коли руйнування перекинеться на схил, де нові забудови. Приватну власність у нас будуть захищати до останнього патрона. Не відомо, скільки вже поруйновано пам’яток довкола, бо кар’єрів кілька, старих і нових.

Фото Галини Пагутяк
Фото Галини Пагутяк

Отож, якщо хочете встигнути, то їдьте вже. У Львові з Автовокзалу на Стрийській автобусами на Миколаїв, до першої зупинки в місті, а звідти вже близько.

Галина Пагутяк,
для IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 15:55 :46