Новини » Світ 8 березня, 2019, 14:35
Не обов’язково у березні: як і коли святкують прихід весни різні народи
Фестиваль Холі у Індії. Фото: EPA-EFE
Фестиваль Холі у Індії. Фото: EPA-EFE

Вітання приходу весни має дуже давні традиції в усьому світі. Перший день весни – це не лише теплі дні та прощання із зимою. У багатьох культурах світу цей час вважається початком нового радісного циклу. У кожній країні люди святкують цей день по-своєму. Однак, не всюди святкування весни відбувається на початку березня: дехто святкує навіть у лютому – з появою перших підсніжників, інші ж чекають аж до травня, коли настане справжнє тепло.

Китай

Найбільш нетерплячими щодо чекання весни виявилися китайці. Китайський Новий рік – найголовніше свято Піднебесної, який відзначається з 21 січня до 21 лютого, офіційно називається «Святом весни». Саме цього дня китайці радіють пробудженню природи і початку нового річного циклу. Символом свята є ієрогліф «Чун дао», що означає, у перекладі буквально «прийшла весна». Цей знак, а також червоні стрічки, що мають принести успіх та щастя, вішають перед входом до будинків.

Цікаво, що на початку квітня китайці мають ще одне торжество, пов’язане із весною – «Свято чистого світла». Це традиційне китайське свято поминання покійних відзначають на 108-й день після зимового сонцестояння (15-й день після весняного рівнодення). Як правило, воно випадає на 5 квітня. У цей день китайці виїжджають на природу, щоб насолодитися приходом весни, і відвідують могили предків.

Японія

Сусіди китайців – японці теж зустрічають весну доволі рано – 3 лютого, святкуючи Сецубун.

Одна з традицій цього дня – мамемакі, полягає в тому, що японці кидають смажені боби з будинків, вигукуючи «Оні-ва сото, Фуку-ва учі» («Демони з дому, благополуччя у дім»).

Як і в Китаї, у Японії є кілька весняних свят, але найголовніше із них, це – Ханами, – свято милування сакурою. Його святкують з першого березня і до кінця квітня. Саме тоді у всій Японії сотні дерев вкриваються блідо-рожевими квітами. За традицією, японці виїжджають на природу з родичами і друзями, сідають під вишнями, милуються їх красою, розмовляють та частуються. Одним з найбільш відомих місць для милування квітучою сакурою є сади, що оточують імператорський палац в Токіо. При кожному пориві вітру ніжні пелюстки повільно опадають на землю, вкриваючи її ніжним серпанком рожевих пелюсток.

Болгарія і Румунія

Першого березня зустрічають весну у Болгарії, де святкують Мартеніцу та у Румунії, де відзначають – Мерцишор. У цей день близьким дарують спеціальний двоколірний червоно-білий амулет з вовни або ниток, який пов’язують, щоб протягом року бути здоровими, щасливими, захищеними від усього злого. Білий колір амулету первісно символізував чоловіче начало, силу, сонце, пізніше його переосмислили, як колір невинності і непорочності. Червоний натомість символізує жіноче начало, здоров’я, народження.

Польща

Сусіди українців – поляки теж мають дуже цікавий звичай, пов’язаний із приходом весни, який зберігся ще із дохристиянських часів – топлення ляльки Маржани (Мари), – слов’янської богині ночі, смерті і хвороб, уособлення зими. 21 березня всі школи в Польщі з великими ляльками Маржани вирушають до річки (озера), аби топити, а інколи навіть спалити символ зими. Ті, ж школи, які нічого не топлять і не палять, обирають іншу, більш сучасну версію святкування першого дня весни, адже у всій Польщі у цей день відзначають День прогульника.

Іспанія

Фалляс. Фото: EPA-EFE
Фалляс. Фото: EPA-EFE

Одним із найвідоміших весняних іспанських свят є Фалляс. Воно опосередковано пов’язане зі збільшенням світлового дня і присвячене святому Йосипу. Фалляс відзначається у цілій Іспанії, проте з особливим розмахом у Валенсії. Це свято ще називають фестивалем вогню – усюди гримлять салюти, вибухають петарди, а фіналом цього дійства є спалення величезних ляльок, які так і називаються – фалляс. Ляльки часто зображують різні вади людства, політиків, казкових персонажів, а їх розмір може сягати навіть 20 метрів.

Норвегія

Напевно, найпізніше прихід весни вітають норвежці, бо святкують його аж у середині травня. Це не випадково, адже, по-перше, 17 травня у Норвегії святкують День конституції, а по-друге, починає танути крига на озерах. Танення криги – це ознака того, що можна змінити зимовий одяг на більш легкий. Цього дня люди відвідують своїх сусідів і запрошують їх на панкекер і малтер – млинці з варенням з морошки.

Таїланд

Свято Нового року Сонгкран у Тайланді. Фото: EPA-EFE
Свято Нового року Сонгкран у Тайланді. Фото: EPA-EFE

Якщо в Іспанії із приходом весни асоціюється вогняна стихія, то у Таїланді – водяна і на додачу новорічна. Сонгкран (Новий рік), який знаменує початок астрономічної весни, припадає у цій азіатській країні на 12-14 квітня. Його святкування тривають протягом трьох днів і супроводжуються обливанням водою. На Сонгкан тайці обливають одне одного водою, що символічно очищає душу та змиває гріхи. Водою обливають навіть статуї Будди. Молодші члени сім’ї обливають старшим долоні. Зазвичай влада перекриває центральні вулиці міст і на них розгортаються водяні баталії між групами молоді. На неперекритих вулицях їздять пікапи, навантажені бочками з водою, з яких також поливають перехожих і мотоциклістів. За правилами, обливати можна чистою водою. Через спеку у воду можуть додавати кригу. Окрім води тайці намазують білу пудру (крейда) на обличчя на знак благословення. Це єдиний день у році, коли дозволяється торкатися чужого обличчя, у тому числі і випадкових перехожих.

Індія

Мабуть, найяскравіше зустрічають весну в Індії. В кінці лютого-на початку березня у цій країні, а також у Непалі, Бангладеш, Пакистані, Шрі-Ленці та інших країнах із значними індуськими діаспорами, святкують весняний фестиваль – Холі або Свято кольорів. Його інколи називають також Бенгальським новим роком. Холі знаменує собою прихід весни і супроводжується парадами, змаганнями слонів, театральними виставами. Під час свята, що триває 16 днів, індійці, за традицією, обсипають одне одного кольоровою пудрою або обливають підфарбованою водою.

Підготував Андрій Павлишин,
IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 16:10 :01