На добре здоров’я. Поцілунки: всі «за» і «проти»

Тетяна Козирєва
Тетяна Козирєва
Фото: pexels.com

Нині – не 6 липня, яке позначене у календарі як Всесвітній день поцілунків. Але з огляду на те, що березня з нетерпінням чекають не тільки коти, все ж поговорю у цьому блозі саме про поцілунки.

До речі, чи знаєте, що є навіть спеціальна наукова дисципліна, котра вивчає фізіологічні, психологічні та інші особливості поцілунку? Філематологія. От від неї, тієї науки, й «відштовхуватимусь». Додам, що дослідження експерти проводять з 1981 року. І от яких висновків дійшли.

Якщо у вас поганий настрій, напади вегето-судинної дистонії й безсоння – цьомайтеся! На думку професора-невролога Венді Хілла, котрий провів цілу низку клінічних досліджень впливу саме отакого прояву емоцій на стан організму, поцілунок запускає біохімічні реакції, котрі знижують рівень гормону стресу – кортизолу, водночас збільшують концентрацію гормону щастя – окситоцину. Саме тому, переконаний експерт, люди, котрі пристрасно цілуються, завжди налаштовані оптимістично, легко досягають успіхів і в професії, і в особистому житті. А ще поцілунок підвищує стресостійкість, та й загалом – допомагає розслабитися. Тому, якщо відчуваєте, що накриває негативом, цілуйтеся!

І це ще не все. Під час гарячого поцілунку, котрий триває щонайменше 20 секунд, ефективно спалюються калорії й удвічі прискорюється метаболізм (обмін речовин). А одну хвилину отакого, поцілункового, контакту можна порівняти з півкілометровою пробіжкою. Саме тому, говорить професор Хілл, закохані завжди худнуть. (Таке собі поєднання приємного з корисним, бо не треба домордовувати себе головними дієтами. То супер!).

Виявляється, корисні поцілунки й для м’язів обличчя, а їх під час отакого злиття душ задіяно аж тридцять дев’ять! А якщо працює така велика кількість м’язів, поліпшується й кровозабезпечення клітин шкіри. (Така собі природна гімнастика обличчя – профілактика зморщок і передчасного старіння. Дівчата, котрим понад.., беріть до уваги!).

Поцілунки здатні й знеболювати – і все завдяки гормону задоволення ендорфіну та анестетикам, котрі входять до складу слини. А особливо, коли болить голова чи зуб. (З власного, вже дуже далекого, поцілункового досвіду додам, що цьомання рятує й від нежитю. Хочете вірте, хочете – ні, але був такий досвід у моїй, ще до заміжжя, біографії).

Допоможуть гарячі поцілунки бодай на якийсь час зменшити прояви сінної лихоманки (полінозу, а це, нагадаю, – реакція на пилок рослин), бо при доторку губ знижується продукування гістаміну, котрий провокує саме цей вид алергії.

Корисні поцілунки й для дихальної системи, позаяк під час й опісля «чмоку» посилено працюють легені.

Каже пан Хілл, що ці вияви ніжності поліпшують також кровообіг, і це стосується абсолютно всіх органів і систем. А ще – нормалізують артеріальний тиск, тренують серце і судини. (І це означає, що поцілунки запобігають розвиткові інсультів та інфарктів. Ну дуже хочеться у це вірити!).

А на підсумок експерти зазначають, що люди, котрі активно цілуються упродовж життя, як правило, живуть на п’ять років довше порівняно з тими, хто не любить цілуватися. Отакої!

Але! Чи знаєте, що через поцілунки передається цілий оберемок небезпечних інфекцій?

У списку – герпес, гепатит В (потенційно небезпечна для життя інфекція печінки), цитомегаловірусна інфекція (з групи герпесвірусних), виразкова хвороба шлунка (переносником якої є бактерія Helicobakter), менінгококова інфекція (яка може спровокувати гнійний менінгіт, менінгоенцефаліт та менінгококцемії з ураженням кількох органів і систем), папіломовірусна інфекція (яка вражає епітелій шкіри та слизівок), сифіліс, гонорея, само собою – грип та ГРВІ.

Одначе найпоширенішою хворобою поцілунків є інфекційний мононуклеоз, збудником якого є вірус Епштейна – Барра, котрий у величезних кількостях міститься у слині інфікованої людини. Важливо пам’ятати, що після «злощасного» поцілунку заражену людину може нічого не турбувати упродовж кількох тижнів (!), аж потім з’являються перші ознаки нездужання, і це головний біль, слабість, невисока (до 37, 5) температура. А потім лихоманка може сягати 40 градусів, сильно запалюється горло, збільшуються лімфатичні вузли. Через кілька днів при правильному лікуванні стан здоров’я покращується, але проблема в тому, що у більшості людей, котрі перехворіли на інфекційний мононуклеоз, вірус лишається у крові і слині на кілька років, а можливо – й на все життя, що означає вірусоносійство і зараження оточення.

Тому, якщо не впевнені у партнері, не цілуйтеся! Тим паче, якщо маєте тріщини і ранки на губах. Або побачили урази на устах потенційного «співучасника». Кажете, несила стриматися? То продезінфікуйте після контакту слизівки. Простіше кажучи, прополощіть ротову порожнину антисептиком, і це може бути, припустимо, розчин старого як світ фурациліну чи будь-який зубний ополіскувач з антибактеріальним ефектом.

Зробити гігієнічну процедуру потрібно якомога швидше, аби максимально зменшити ризик зараження всіма вище переліченими інфекціями.

То будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу лікарю Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Гнату Геричу.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...