Конфлікт щодо школи «на Короленка»: спроба рейдерства чи помста Львівської міськради?

Колишній будинок товариства ремісників «Зірка» (вул. Короленка, 7) у Львові. Фото: photo-lviv.in.ua

27 лютого стало відомо, що управління майном Львівської обласної ради провело аукціон з продажу колишнього приміщення школи на вулиці Короленка, 7 у Львові. Перемогла київська брокерська компанія «Горизонт Проперті», яка запропонувала 35,1 млн грн. Та успішний аукціон не став завершенням гучної історії з намаганням знайти власника для приміщення, яке тримає з 2015 року. У боротьбі за цей ласий шматок у центрі Львова зійшлися інтереси обласної ради та ЛМР, а їхня конкуренція набуває гротескної форми у поєднанні з ноткою таємничості – через відсутність точних даних щодо покупця. Додаткового колориту цій історії надають участь церкви, гіперболізоване особисте зацікавлення Андрія Садового та, можна припустити, елемент помсти.

Про те як, відбувався аукціон для інкогніто, паралельно з судовим засіданням, та як ЛМР, що прагнула передати приміщення партнеру Садового раптом почала виступати за інтереси церкви, у матеріалі ІА ZIK.

Аукціон з багатьма невідомими

У торгах взяли участь дві компанії: «Школа вільних і небайдужих», що належить Холдингу емоцій «!Fest», і брокерська фірма ТОВ «Горизонт проперті» з Києва. Львів’яни запропонували за приміщення 29,52 млн грн – і особливо не торгувались, а кияни – 35,1 млн, і стали переможцями, ідеться на сайті Prozorro. Продажі.

За даними YouСontrol, ТОВ «Горизонт проперті» зареєстроване у Києві на вулиці Інститутській, 12а. Його керівник – Олексій Христич, а засновник і кінцевий бенефіціарій – Михайло Логінов. Основним видом діяльності фірми є купівля і продаж власного майна. Її статутний капітал становить 38,64 млн грн.

Першим цікавим фактом, що стосується фірми-переможця торгів є те, що її засновник Михайло Логінов є власником ще кількох підприємств у Києві та Житомирській області, зокрема Іванопільського цукрового заводу, інвестиційного фонду, архітектурної майстерні, фірм у сфері регулювання в гуманітарних галузях, надання майна і нерухомості в оренду.

Також цікавою є дата створення ТОВ «Горизонт проперті». Засноване воно лише декілька місяців тому – 19 жовтня 2018 року, тобто фактично напередодні оголошення аукціону, яке відбулося 25 жовтня 2018 року. Це наштовхує на думку, що фірма може бути створена спеціально під ці торги.

Зрештою, представник ТОВ «Горизонт проперті», у коментарі ЗМІ, і не приховує, що діяла в інтересах третіх осіб, імені яких не називає.

Також заслуговує на увагу й опонент переможця торгів, а саме «Школа вільних і небайдужих», що належить Холдингу емоцій «!Fest».

Ця одна з приватних шкіл Львова стала відомою після пожежі на спорткомплексі СКА у червні минулого року. Тоді на території військового містечка у м. Львові по вул. Клепарівській, 39 а, у будівлі Навчально-спортивної бази літніх видів спорту виникла пожежа.

Окрім будівлі спорткомплексу, була небезпека загоряння також прилеглих гуртожитків та приміщення школи «Вільних та небайдужих», яка розташована за цією ж адресою. За інформацією рятувальників та мешканців, усі люди з гуртожитків були евакуйовані. Тоді однією з версій, яка обговорювалась, була причетність до пожежі школи. Але цей факт, у результаті, не ліг в основу розслідування.

Чому саме «школа!Фесту» стала конкурентом на цьому аукціоні, викликає щонайменше здивування, адже до того вона не проявляла особливої активності у пошуку нових приміщень.

Поведінка ЛМР нагадує рейдерство: Дві години після аукціону його результат скасував суд

Вже коли у Львівській обласній раді тішились від успішного проведення аукціону, а брокерська фірма готувалася отримати свій відсоток від відомого лише їм кінцевого власника приміщення, всі карти їм сплутав Господарський суд м. Києва. Суддя Артем Привалов за поданням Львівської міської ради прийняв ухвалу про скасування результатів аукціону та зупинку виконання його результатів.

Цю безпрецедентну подію у розмові з журналістом ІА ZIK прокоментував в.о. начальника управління майном спільної власності ЛОР Віктор Кусий:

«Аукціону завершився 14.05, а о 16.30 в обласну раду надійшов лист за підписом в. о. міського голови Львова Васьківа про ухвалу суду.

У ній йдеться про два моменти: перший – це зупинити аукціон, а друге – зупинити виконання рішення. Зупинити проведення аукціону вже неможливо, оскільки він відбувся ще до рішення суду.

А щодо другого пункту, то юристи облради вивчають ухвалу суду, і ми будемо її оскаржувати. Адже вона перекреслює надходження до бюджету коштів у розмірі 35,1 млн грн.

На мій погляд така поведінка ЛМР нагадує певні рейдерські дії, коли через суд намагаються перешкодити законному праву державного органу. Наголошую на тому, оскільки рішення про проведення аукціону було оприлюднене ще 25 жовтня, про нього всім було відомо. Тому подавати позов про його скасування саме в день аукціону – виглядає якось дивно.

Окрім цього хочу наголосити на цьому, що господарський процес передбачає запрошення іншої сторони в зал суду, чого не було зроблено у встановленому законом порядку. Також є великим питанням, яким чином цей позов «зайшов» в суд і так швидко було прийнято рішення.

Також виникає велике запитання, на якій підставі відкрито провадження, як ЛМР мотивує порушення своїх прав та яке відношення ЛМР має до приміщення, що перебуває у власності ЛОР.

Ми вже отримали протокол з київської біржі про завершення торгів. Його підписав оперативно покупець, що свідчить про його твердий намір придбати приміщення. Але зараз ми мусимо призупинити усі процеси, оскільки маємо цю ухвалу суду і маємо намір її оскаржувати».

У ЛМР вважають, що приміщення на Короленка є спільною власністю

Цього ж дня з’явився коментар директора юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич.

«Ми звернулись з позовом до Господарського суду міста Києва з заявою про визнання нечинним рішення про продаж з публічних торгів приміщення на вул. Короленка, 7. Ми також звернулись з клопотанням про забезпечення. Суд зупинив дію рішення обласної ради про продаж з аукціону приміщень на вул. Короленка, 7. Очевидно, що будь-які подальші дії щодо цього приміщення будуть оскаржуватись нами в судовому порядку. Позовна заява була в Києві минулої п’ятниці. Сьогодні була винесена така ухвала. Ми вважаємо, що це є спільна власність територіальних громад, тобто, все майно, яке належить обласній владі, є спільною власністю територіальних громад. Це приміщення є знаковим для міста Львова. Однією з причин нашої позовної заяви було те, що розпоряджаючись майном спільним, Львівська обласна рада приймає рішення одноосібно. А це все-таки є заклад освіти. Львівська обласна рада і Львівська міська рада, я переконана, будуть виконувати всі судові рішення. Якщо хтось зі сторін не погоджується з рішенням, може оскаржувати в апеляційному чи касаційному порядку. Це є поки ухвала про призупинення дії рішення, а справа по суті буде слухатись в Господарському суді. Зараз призупинені будь-які дії щодо цього приміщення. Судове засідання ще не призначене, ще все попереду. Ухвала є, дія рішення обласної ради про проведення аукціону зупинена».

ЛМР хоче роздавати приміщення чужим коштом: ЛОР вимагатиме компенсацію

У понеділок, 4 березня, ситуацію прокоментував голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Він розповів, що у ЛМР декларували участь у аукціоні, але не виділили на це кошти, то ж незрозумілим є цей судовий позов. Також керівник ЛОР запевнив, що вимагатиме компенсації від міської ради у разі, якщо аукціон зірветься:

«Була петиція, яку всі підтримали, а коли зайшлося про гроші, депутатський корпус відмовився іти на зустріч пропозиції ЛМР виділити 50 млн грн на участь в аукціоні. Вбачаю у цьому не просто бажання насолити нам, садочкам і школам, а ще й бажання роздавати приміщення чужим коштом.

Переможець підписав протокол аукціону, і з цього моменту ми говоримо про прямі втрати, котрі настають у разі забезпечення позову та зупинки проведення аукціону. Сподіваюся, що ЛМР розуміє, про що йдеться.

Львівська облрада буде шукати правди в господарському суді Києва і чекати внесення від ЛМР 35 млн 100 тис. грн, якщо вона далі хоче підтримати питання щодо забезпечення позову. Ми будемо реалізовувати ці кошти на перелік об’єктів – на ремонти лікарень, будинків культури».

Таким чином, 5 березня Львівська облрада подала зустрічний позов у той же Господарський суд Києва. Вимагає, аби ЛМР перерахувала в бюджет обласної ради суму, еквівалентну заблокованій, до остаточного рішення суду.

Проблема з бородою: у 2015 році Садовий лобіював безоплатне надання школи менеджеру російського банку

Вперше ЛОР намагався продати приміщення у 2015 році. І тоді не обійшлося без скандалу.

12 травня до голови Львівської обласної ради звернулось ТОВ «Львівська Міжнародна Школа» з проханням «розглянути питання виділення приміщення у м. Львові по вул. Короленка, 7 в довгострокову оренду або передати у власність». Безкоштовно!

Представники школи гарантували «реконструкцію даного майна та відкриття першої у Львові загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів міжнародного рівня».

Ця школа пов’язана з особою, що має досить неоднозначну репутацію, а саме з Віталієм Ломаковичем – партнером Андрія Садового, лобістом і керівником російського «БМ Банку» та колишнім членом виконкому Львівської міської ради.

При тому усі процедури з документами, які зазвичай займають тривалий час, відбувалися блискавично.

Але на заваді реалізації проекту отримання привабливої нерухомості у центрі міста, ще й 0,5 га землі для партнера Садового стала, вочевидь, позиція чиновників та депутатів ЛОР, які все ж мали намір вилучити чималі кошти з його продажу, а саме, не менш як 30 млн грн.

Благодійність чи передвиборчі маневри: у 2019 році Садовий прагне передати приміщення церкві

Ще після реорганізації інтернату, який перебував у приміщенні на Короленка, міська рада мала намір передати його освітнім установам при церкві. У 2014 році будівлю безкоштовно передали на баланс школи-гімназії І-ІІІ ступенів Блаженних Климентія та Андрея Шептицьких, що позиціонує себе, як «перша католицька школа в Україні». Але вони відмовились від приміщення вже через декілька місяців.

Відтак, де-юре, з 2015 року приміщення школи на Короленка порожніє, але, за фактом, на його території веде своє діяльність інша структура при УГКЦ – Центр опіки сиріт. Тут вони перебували з 2011 року, коли почали співпрацю ще з дирекцією школи-інтернату.

У коментарі редакції керівник Центру о. Роман Прокопець повідомив, що справді співпрацю з інтернатом, як Центр опіки сиріт, вони розпочали у 2011 році, але, як церква, діяли з 2001 року, коли оо. студити заклали тут каплицю. Офіційно ж документ про співпрацю зі школою укладено у 2013 році.

«Ми продовжуємо працювати у приміщенні згідно з тим договором, який уклали ще зі школою-інтернатом. Тут ми реалізовуємо ряд проектів», – повідомив священик.

Впродовж 2015-18 років Центр не заявляв про бажання приватизувати приміщення і зробив це лише напередодні оголошення конкурсу у жовтні 2018 року.

«22-24 жовтня 2018 року ми звернулись з офіційним листом про те, що хотіли б отримати приміщення для потреб Центру опіки. А до того, з серпня, почали вести переговори з окремими депутатами», – розповів о. Роман.

Центр опіки просив передати йому приміщення безоплатно, натомість брав на себе зобов’язання відремонтувати його та вести роботу з сиротами та дітьми з проблемних сімей.

А щодо коштів, розповів священик, то на сьогодні є добродії, меценати, які щиро готові долучитися до ремонту будівлі.

«Також наше згромадження проводить збірки як в Україні, так і за кордоном, кошти з яких можна скерувати на ремонт. Люди готові об’єднатися і допомогти в цьому.

Ми готові йти до кінця, адже переконані, що сироти і вдови – це ті, за ким стоїть Бог. А хто покривдить їх – матиме велике покарання з Неба. І наше завдання відкривати людям правду і очі на такі моменти», – підсумував священик.

Цікаво, що передачу будинку Центру опіки активно підтримував ще у період активної виборчої кампанії Андрій Садовий. Та, виглядає, це був лише піар кандидата в президенти, адже до реальних кроків не дійшло: у ЛМР лише задекларували допомогу Центру, але жодної фінансової підтримки не надали і наміру викупляти приміщення на аукціоні не мали.

Замість висновків: хто покупець, чи буде школа та до чого весь цей гармидер

Ця складна, неоднозначна і доволі таємнича ситуація наштовхує на низку висновків:

  1. Хто цей таємничий покупець який купує приміщення не безпосередньо, а через посередників? Нагадаємо, йдеться про 3 тис м. кв. та майже півгектара землі у центрі міста.
  2. Чи не стоїть за брокерами той же фігурант, який намагався отримати приміщення у 2015 році, себто Віталій Ломакович? А все решту – це лише велика вистава, яку розігрують підлеглі Садового.
  3. Ці ж роздуми підсилює участь у конкурсі школи Холдингу емоцій!Фест, тобто структури, яку також пов’язують з мером Львова. Адже для видимості конкурсу потрібна конкуренція – от вони і склали її, формально. Це може підтвердити і умовний невеликий крок у підвищенні ціни, який вони зробили.
  4. Щодо вартості, то 35 млн 2015 року і ці ж кошти у 2019 році – це дві великі різниці. Тому зараз така сума для екс-менеджера російського банку, можна припустити, є прийнятною.
  5. Також викликає запитання і те, чи буде надалі функціонувати тут школа? Хоча саме заклад освіти прописаний в умовах аукціону від ЛОР, і щодо збереження цього профілю виступають у ЛМР, і конкурентом була «школа!Фесту», і першим претендентом була «школа Ломаковича», але коли йдеться про будівлю та ділянку у центрі міста, то варіантів, окрім забудови, тут небагато.
  6. Ще однією версією причини жорсткого конфлікту між ЛМР та ЛОР може бути протистояння щодо сміттєвого питання. Як відомо, ЛОР разом з ЛОДА прийняли рішення про передчасне повернення місту функцій вивезення ТПВ. То ж, можна припустити, зараз міськрада, заблокувавши аукціон, хоче помститись області та відібрати у них 35 млн грн.

Дуже хотілося б якнайшвидше отримати відповіді на ці запитання, а ще краще – щоби закінчилась уся ця катавасія – і на Короленка, 7 якомога швидше відкрився новий заклад освіти, а не будівельний майданчик.

Аналітична група ІА ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських правРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...