Новини » Світ 6 березня, 2019, 10:47
Наші в Чехії: українці, якими їх не знають
Фото: mezivami.cz
Фото: mezivami.cz

У Міській бібліотеці в Празі відбулася презентація унікального фотоальбому «Між вами. Українці, якими ви їх не знаєте». Це репрезентація 30 успішних вихідців з України, які роблять кар’єру у Чеській Республіці, руйнуючи стереотип про «некваліфікованого» українського заробітчанина. Автор текстів цього чудового видання - журналістка, письменниця, колишня львів’янка Олена Лань.

Йдеться про топ-менеджерів і вчених, банкірів і художників, реставраторів та лікарів, спортсменів і музикантів, а також генетиків, біохіміків, програмістів, архітекторів, інженерів-конструкторів, хореографів, солістів опери та балету.

Семеро з них народилися у Львові, втім географія проекту ними аж ніяк не обмежується. Так художник, поет та реставратор Олександр Козлов, який є єдиним іноземцем, допущеним до порятунку скульптур зірок чеського бароко Матіаша Бернарда Брауна та Яна Міхала Брокоффа, народився в селищі Покровка Дніпропетровської області. Найвідоміший паркурист ЧР, ідол чеських підлітків, ютубер, власник кількох фірм Тарас Поворозник ріс у селі Бедриківці на Хмельниччині. А шестикратна чемпіонка України з одиночного фігурного катання, призерка Чемпіонатів Європи 1995, 2004 та 2005 років, чотириразова учасниця Олімпійських ігор Олена Ляшенко, яка зараз живе у чеському місті Кладно, – киянка. Тільки за півроку, кінець 2018-початок 2019-го, її вихованці з клубу «Rakovník» завоювали на найрізноманітніших змаганнях в ЧР 61 медаль, 31 з них – золота.

– Українці роблять відчутний внесок у розвиток високих технологій Чехії, її науку, культуру, спорт, – розповідає керівник проекту Лариса Галишич. – Героями «Між вами» стали лауреати численних мистецьких та наукових премій Чеської Республіки. Ті, кого знають, поважають та відзначають у відповідних професійних колах, і кого пересічний чех, на жаль, майже не співвідносить з Україною.

Керівник проекту Лариса Галишич. Фото: mezivami.cz
Керівник проекту Лариса Галишич. Фото: mezivami.cz

– Історії взаємопроникнення української і чеської культур вже виповнилося не одне десятиліття і навіть не одне століття, – коментує проект Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чехії Євген Перебийніс. – Мало хто знає, наприклад, що першовідкривач Трипільської культури на території України Вікентій Хвойка був за національністю чехом, а українець Іван Борковський, своєю чергою, став першовідкривачем Празької керамічної культури.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чехії Євген Перебийніс. Фото: mezivami.cz
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чехії Євген Перебийніс. Фото: mezivami.cz

Українська міграція до Чехії на початку 90-х років XX століття була – будьмо відверті – не від доброго життя. Від багатьох чехів мені доводилося чути про те, що післяреволюційна Чехія побудована руками українців. Дуже сподіваюся, що колись їхній внесок в економіку цієї країни буде належним чином вшановано, і хтось навіть поставить хоча б невеличкий пам’ятник українському будівельнику.

А наразі учасниця проекту, журналіст, власник та керівник OM MediaProduction Оксана Мойсенюк, яка народилася у селищі міського типу Кобилецька Поляна на Закарпатті, взялася за створення «кінопам’ятника» українському заробітчанину, – розпочала роботу над дебютним документальним фільмом про закарпатських трудових мігрантів.

Учасниця проекту, журналіст, власник та керівник OM MediaProduction Оксана Мойсенюк. Фото: mezivami.cz
Учасниця проекту, журналіст, власник та керівник OM MediaProduction Оксана Мойсенюк. Фото: mezivami.cz

– Для чехів українські заробітчани – сіра маса в брудних «монтерках», яка ввечері заповнює метро, – розповідає Оксана Мойсенюк. – Я прагну змінити це сприйняття! Задокументувати одну і ту ж людину по два боки кордону – «найманцем» на чужій землі і «господарем» на своїй. Хочу, щоб чехи усвідомили, що за кожним заробітчанином стоїть глибока життєва історія, – він кардинально інший серед широчіні карпатських полонин, краси гір, затишку сіл... Хочу, щоб наших мігрантів перестали шкодувати чи зневажати і почали поважати як воїнів, що б’ються на своїй маленькій війні.

Цікаво, що презентацію фотоальбому відвідала праправнучка Івана Карпенка-Карого Яна Студнічкова, яка народилася в Чехії і зараз живе у Празі. Причому гени цього відомого українського письменника, актора та драматурга проявилися в онуці сповна. Вона й сама є драматургом та актрисою, а ще – кінорежисером, звукорежисером, плюс створює костюми для фільмів.

«Хрестив» фотоальбом мер Праги Зденек Гржіб та відома чеська письменниця, телеведуча українського походження Галина Павловська. Зокрема, пан Гржіб відзначив величезну роль українців у розбудові Праги та функціонуванні чеської медицини. «Я не вважаю прихід до нас іноземців ризиком, – підкреслив мер. – Навпаки, я бачу в цьому можливості. Зрештою, для Праги я також переселенець, оскільки народився в іншому місці».

У Чехії книги «хрестять» шампанським. Зліва направо: керівник проекту Лариса Галишич, письменниця Галина Павловська, ведуча презентації Оксана Мойсенюк, мер Праги Зденек Гржіб. Фото: mezivami.cz/Яна Шпакова
У Чехії книги «хрестять» шампанським. Зліва направо: керівник проекту Лариса Галишич, письменниця Галина Павловська, ведуча презентації Оксана Мойсенюк, мер Праги Зденек Гржіб. Фото: mezivami.cz/Яна Шпакова

А Галина Павловська зазначила, що на її думку, головною проблемою у взаєминах чехів та українців є не те, що чехи мало знають про Україну, а те, що вони не хочуть про неї знати. «Сподіваюся, такі цікаві проекти як «Між вами» зрештою змінять цю ситуацію на краще», – сказала письменниця.

До теми:

Престижний незалежний чеський тижневик «Економ» опублікував на початку 2019 року результати цікавого опитування на тему «Наскільки глибоко чехи готові впустити до свого життя іноземців?». Близькими друзями чи навіть родичами готові були побачити українців 15 відсотків опитаних. Сусідами чи колегами – 41 відсоток. Громадянами чи відвідувачами ЧР – 84 відсотки. І лише 16 відсотків вважало, що українцям нема що робити на чеській землі. Щодо симпатії з боку чехів українці програли словакам, німцям та в’єтнамцям. Натомість виграли в африканців та мусульман. Найменше чехи готові впустити до свого життя ромів.

Чи знаєте ви, що?

Українці становлять найбільшу групу іммігрантів у Чеській Республіці, а саме: 22% всіх

переселенців. З 1993 по 2017 рік громадянство ЧР отримали 11 204 українці. Наприкінці березня 2018 року кількість українців, що мешкали в Чехії, становила 120 431 особу. Більше половини офіційно зареєстрованих українців ЧР живуть у Празі (43%) та Центральній Богемії (15%). На українців припадає близько 7% всіх іноземних студентів ЧР.

Учасники проекту, що народилися у Львові

Андрій Дорош – мікробіолог, генетик.

Сергій Іванюк – тренер з гольфу, член Професійної асоціації гольфістів ЧР.

Олена Лань – письменниця, журналіст.

Галина Маркін – гінеколог, власник клініки «Markin».

Олена Оліярник – генетик, біохімік, кандидат наук, член European Association for the Study of Diabetes, European Atherosclerosis Society, Чеського товариства лікарів Яна Євангеліста Пуркинє, Чеського діабетологічного товариства.

Олег Оліярник – програміст-аналітик.

Нестор Савула – прикладний математик, програміст, керівник сервісного підрозділу у справах Центральної Європи, Ближнього Сходу та Африки транснаціональної корпорації HP Inc.

Олена Лань,
Прага, для IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 00:48 :00