Новини » Львів 5 березня, 2019, 15:47
Дев’ять фактів про реформу ЖКГ у Львові: що буде у місті замість «жеків»
Фото: dt.ua
Фото: dt.ua

З 1 березня у Львові мала завершитись реформа управління житловим фондом, тобто процес переходу будинків з-під юрисдикції ЛКП до нових управляючих компаній. З цього приводу у львів’ян було і є чимало побоювань, які трансформувались у чутки, міфи та апокаліптичні очікування. Що буде з «вбитими» комунікаціями їхніх будинків, чи зростуть тарифи, чи змусять усіх мешканців платити за окремих боржників, чи заганятимуть усіх під крило «ЖЕКів», які лише поміняють вивіски?

На всі ці запитання вдалося отримати відповідь, а також пояснення, чому пробуксовує реформа, – від директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірини Маруняк.

Коли розпочався процес реформування і які його особливості

11 жовтня 2018 року на сесії ЛМР було прийнято ухвалу про врегулювання управління багатоквартирними будинками, відповідно до якої їх почали списувати з балансу міста. Для цього у кожній райадміністрації створено комісію, в яку входить мінімум п’ять осіб та представник будинку, який проходить огляд.

Ця комісія проводить повну інвентаризацію будинку: квартири (приватизовані і неприватизовані), нежитлові приміщення та право власності на кожне з них. Також місця загального вжитку, коридори, горища, підвали, і, звичайно ж, інженерні мережі.

Якщо виявлено квартири комунальної власності – їх обліковують окремо і вносять в спеціальну базу даних Агенції ресурсів ЛМР. Якщо є приміщення, що перебувають у власності територіальної громади, то вони входять у базу Управління майном. Ці бази даних є відкриті і у вільному доступі на сайті ЛМР. Там кожен мешканець може побачити ситуацію стосовно свого будинку.

Після проведення повної інвентаризації усього будинку, складається відповідний акт, який затверджується районною адміністрацією.

На якому етапі перебуває реформа

Житловий фонд у Львові на сьогодні – це 9359 будинків. З них у 1360 створено ОСББ, 235 перебувають в управлінні ЖБК. Решта 7764 були під керівництвом ЛКП.

Зараз комісії провели інвентаризацію вже у 1973 будинках, що становить фактично третину. З них визначилися з формою управління 938, ще 740 в процесі оформлення документів.

Виявилося, що інвентаризація не такий швидкий процес, як планувалося, – тому ми не вкладаємось у ті терміни, які декларувались, тобто до 1 березня. Зараз бачимо необхідність продовжити цей процес на три-чотири місяці.

Загалом повністю реформа, включаючи інвентаризацію, самостійне обрання управителя чи конкурси на його призначення, має завершитись вже цього року.

Хто буде управляти будинком після списання з балансу ЛКП

У мешканців зараз є вибір, кому доручити обслуговування будинку. Є здорова конкуренція.

Після того, як інвентаризація будинків буде проведена, власники квартир мають визначитися з формою управління. Вирішити: створити ОСББ; взяти будинку на самообслуговування; віддати на обслуговування управляючій компанії.

Коли ж мешканці не визначаться самі, то буде оголошено конкурс на вибір управляючої компанії. При райадміністрації будуть утворені конкурсні комісії, які і будуть призначати управителя на кожен будинок окремо.

Зараз юридичний департамент готує положення про проведення конкурсу, і цей документ піде на розгляд депутатів вже у четвер, 7 березня.

На сьогодні у Львові діють 52 управляючі компанії: 40 комунальних і 12 приватних.

Щодо трансформації ЛКП в управляючі компанії, то у 2017-18 роках вони внесли зміни у статути і зараз мають право займатися управлінням житлового фонду.

До речі, зараз оновлені ЛКП не прив’язані до своєї території. До прикладу, комунальники Шевченківського району можуть брати будинки і на Сихові.

Чи передаються мешканцям усі приміщення у будинку у разі переходу його до нового управителя

Їм передаються усі площі загального користування. Якщо ж є приміщення, що оформлені у власність територіальної громади, комунальну чи приватну власність – то вони не передаються новому управителю.

Чи допомагає місто з ремонтом будинків на момент зміни управителя

Впродовж останніх років, після того, як було прийнято закон про управління будинками, мешканці почали активно створювати ОСББ чи брати його в управління, місто виділяє значні кошти на поточний та капітальний ремонт. Районні адміністрації інтенсивно ремонтують житловий фонд.

Однією з форм співпраці мешканців та влади міста були угоди про те, що адміністрації здійснюють капітальний ремонт будинку за умови, що там буде створено ОСББ. І ця формула буде працювати і надалі.

Також у ЛМР виділяються кошти на поточний ремонт дахів та комунікацій. Кожен район має фонд у 5-7 млн грн. Ще значні суми надходять з бюджету розвитку – тоді є можливість проводити і капітальний ремонт.

Окрім того, діє програма співфінансування ремонту 30 на 70%. Вона переважно стосується співпраці з ОСББ. На цю програму цього року виділено понад 5 млн грн. ОСББ готує проект, проводить його експертизу і дає 30% фінансування. Решту – за кошти міста. В основному ремонтують дахи, комунікації, міняють ліфти.

Ще є програма «Теплий дім», яка передбачає утеплення будинків. 40% виділяє держава, ще 30% – місто, решту – мешканці.

Зараз також розробляється програма підтримки співвласників будинків, що перебували у комунальній власності, щодо проведення невідкладного ремонту. Власне вона покликана продовжувати допомагати мешканцям будинків, що були у власності міста, з ремонтами, реконструкцією, реставрацією та іншими роботами у майбутньому.

Фактично, остання програма розрахована на ті будинки, які перейдуть під управління оновлених ЛКП.

Чи вплине перехід будинків до управителя на квартплату

Є перелік послуг, які мають надаватися мешканцям будинків, затверджений наказом Міністерства. Всі вони мають свої тарифи і разом формують плату за утримання будинку.

Додатково кожен управитель за погодженням з мешканцями може накопичувати окремий фонд на певні цілі. Тоді він буде лягати додатковим навантаженням до суми квартплати.

Також мешканці можуть відмовитись від певних послуг, скажімо – прибирання сходових кліток, тоді квартплата стане меншою, але тоді вони зобов’язані самостійно робити це.

Тобто тепер, на момент переходу, мешканці можуть впливати на ці процеси: обирати управителя, перелік послуг, додаткові фонди – і таким чином брати участь у формуванні вартості квартплати.

І ще один момент. До того ЛМР формувала вартість та розмір квартплати, а тепер вона перестає це робити.

Чи можуть мешканці змінити управителя

Можуть. Якщо вони не задоволені роботою управляючої компанії, то після закінчення дії договору, а він укладається на рік, вони вільно можуть обрати іншу компанію.

Чи будуть переходити борги мешканців до нового управляючого

На сьогоднішній день заборгованість мешканців за квартирну плату становить близько 7,5 млн грн. Зараз ЛКП активно працюють над тим, щоби зменшити розмір боргу. Насамперед пропонуємо конкретним боржникам розтермінування боргів. Якщо це не спрацьовує, то подаємо в суд. Після рішення суду починає працювати виконавча служба, яка може арештувати майно, заблокувати виїзд за кордон. Але основна їх функція – змусити добровільно оплатити заборгованість.

Ми зацікавлені, щоби вона була якомога меншою, адже ці борги не будуть передаватися новому управляючому, а залишаться на балансі ЛМР.

Ми сподіваємось, що на кінець першого етапу реформи вдасться максимально зменшити борги. І наші щомісячні наради вказують на те, що динаміка покращується.

Подальші ідеї щодо вдосконалення форми управління житловим фондом

На наступному етапі, коли буде видно, як працюють управляючі компанії, скільки у них будинків в обслуговуванні, росте число їх клієнтів чи падає – будемо робити висновки, ліквідовувати найслабші з них і укрупнювати площу обслуговування іншими.

Такі процеси зараз відбуваються у Личаківському районі, де замість сімох ЛКП на сьогодні успішно працює три управляючі компанії.

Богдан Білан,
ІА ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-21 05:16 :10