Новини » Суспільство

Скільки нас? Демографи серйозно заговорили про необхідність перепису населення

ZIK

Паркани похилилися, городи заросли, а господарі всіх будинків на вулиці – померли. Населення села зменшилося втричі. І таких населених пунктів лише на Чернігівщині десятки, якщо не сотні.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

«Раніше було близько 200 людей виборчого віку. Зараз залишилось близько 40. За 20 років стільки людей повмирало», – каже селянин Василь.

В оточенні порожніх хат живе пан Василь. 20 років тому він був головою виборчої комісії, тож мав дані про кількість населення. Тепер у селі лише одна дитина.  

Ганна Ярош півжиття працювала санітаркою у сусідньому селі, і в неї залишився зошит з усіма записаними мешканцями. Розповідає: населення скоротилося приблизно втричі.  

У селі працював клуб, були акушер, стоматолог, великий колгосп, сотні голів худоби. А ще була школа. Крім голих стін не лишилося нічого. Місцеві видерли навіть електромережу й розібрали підлогу.

Чернігівщина – лідерка за смертністю в Україні. Тут живе найстарше населення, тому і статистика така сумна.

А ось на Львівщині, поруч із кордоном ЄС, села теж порожніють. Та геть із іншої причини.

«Чим дальше їдеш від України, тим воно якось перспективніше виглядає, якщо чесно», – заявила львів’янка Софія.

Так вона бачить становище із закордону. Нині вона приїхала до батьків, утім щоразу, зізнається, зростає ймовірність, що до України не повернеться.

«Поїхала в Варшаву, на кондитерську фабрику. Мені дуже сподобалось. Заробітня плата значно вища, ніж в Україні. Виходило близько 20-25 тисяч гривень за місяць. Нам давали житло, комфортні особняки, і їжу давали», – розповідає жінка.

Тим часом у своєму рідному місті дівчина знаходила роботу лише за 3-4 тисячі.

«Побувши там три місяці та повернувшись додому, я зрозуміла, що не хочу тут більше жити, тому що рівень життя там значно кращий», – переконана Софія.

Соціально-економічні умови в країні – бідність, низькі зарплати, неякісна медицина тощо – чи не основні причини зменшення кількості населення. Становище для «Деталей» аналізують найкращі фахівці інституту демографії.

«Коли відбувається загальне зменшення чисельності населення, відбувається зменшення кількості жінок, і чисельності жінок репродуктивного віку. Тобто тих жінок, які мають репродуктивний вік, у демографії вважається це 15-49 років», – зазначає заввідділу демографічного моделювання Олександр Гладун.

Крім цього, загальносвітова тенденція – жінки заводять дітей пізніше, ніж кількадесят років тому. На початку двотисячних, українки в середньому вже у 25 років народжували дитину, тепер – аж у 28.

«Люди кажуть, що низька зарплата і проблеми з житлом, не дозволяють їм реалізувати свої настанови щодо кількості дітей», – підкреслив Олександр Гладун.

Та ще менше контрольована історія з тими, хто просто виїздить з України в пошуках кращої долі.

«За моїми оцінками загальна кількість трудових мігрантів становить близько 2,7 мільйонів осіб. З них близько мільйона – це довгострокові мігранти, які живуть і працюють закордоном багато років», – розповідає завідувач відділу міграційних досліджень Олексій Позняк.

Саме ця категорія населення, найімовірніше, повертатися на Батьківщину не захоче.

«Якщо ситуація буде погіршуватиметься, то можливий і поступовий перехід короткострокової міграції у довгострокову форму. Кількість довгострокових мігрантів, на жаль, збільшується», – констатував Олексій Позняк.

Найгірші справи на південному сході, через промисловість, забруднене навколишнє середовище й тяжкі умови праці на виробництвах і в копальнях. Із цих причин особливо велика смертність серед чоловіків.  

Уся родина Ковалевичів уранці вдягається на вулицю. Та це далеко не всі їхні речі усього в них 18 дітей! А минулого місяця народився 19-тий – Назарчик.

Старші діти мають уже свої родини, і живуть окремо. Бо хату доводилося добудовувати вже 5 разів. І в селі Глинному, на Рівненщині майже всі родини багатодітні. Загалом, область одна із лідерок за народжуваністю, хоча останніми роками разом зі всією Україною, тенденція пішла на спад.

«У 2018 році у Рівненській області народилось 13 тисяч 380 немовлят, що на 991 дитину менше, ніж у попередньому році. Ми мали додатній коефіцієнт природного приросту населення. На жаль, сьогодні він від'ємний, але Рівненщина все-таки залишається в лідерах по народжуваності», – зауважили головний фахівець охорони здоров’я Рівненської ОДА Ганна Котович.

За даними статистики, високий рівень народжуваності, крім Рівненщини, зберігається на Волині, Львівщині, Тернопільщині, Франківщині та Закарпатті.

Та дізнатися, скільки ж українців – 42 мільйони, як твердить статистика, чи 35, як заявляють окремі політики – насправді надзвичайно складно. Адже останній перепис в Україні проводили у 2001-му! Новий від 2008 постійно переносять. В уряді планують полічити громадян уже наступного року.

Досі невідомо, як вплинула на міграцію українців війна. Скільки громадян виїхало до Росії? А скільки переселилося подалі від фронту всередині країни? Міністерство окупованих територій твердить: таких не менше, як півтора мільйона. 

«Вони розселені в регіонах які прилягають до зони конфлікту, непідконтрольної території Донецької і Луганської областей. Також Харківська, Дніпропетровська, Запорізька та Київ», – перераховує заввідділу міграційних досліджень Олексі Позняк.

Крім того, мігрують країною і студенти та працівники. Люди виїздять переважно в Київ, Харків, Одесу та Львів.

Утім напередодні виборів експерти закликають не хвилюватися. Основні фальсифікації прогнозують через адмінресурс і купівлю голосів, але аж ніяк не коштом 4 мільйонів українців, які станом на січень перебувають за кордоном. 

«Розслідування такого типу злочинів є найбільш простим. Тому що по факту, якщо зафіксована видача бюлетеня третій особі, яка перебуває закордоном, робиться запит до прикордонної служби і фіксується факт що громадянин виїхав і не в’їхав, Єдине, що сам факт зафіксувати не дуже просто», – розповідає голова ВГО «Опора» Ольга Айвазовська.

Відомості про померлих у реєстрі виборців теж тримають, але роздрукувати такі бюлетені технічно не дає змоги система. А переселенці мають перереєструватися для зміни місця голосування. Права на голос ніхто в них не забирає.

Водночас перепис населення, наприклад, у європейських країнах украй потрібен практично для всіх галузей планування й підрахунку навчальних місць, пацієнтів у лікарнях, розвитку інфраструктури і транспорту, виявлення не лише демографічних, а й етнічних, мовних, релігійних, комунальних і багатьох інших клопотів.

«За 2018 рік чисельність населення України скоротилась на 233 тисячі. Тобто це таке середнє місто України. І така тенденція зберігається практично протягом всіх років», – зазначив Олександр Гладун.

Тобто кожні 5 років українська людність скорочується на мільйон. І демографи стверджують: якщо соціально-економічного становища принципово не поліпшити, процес не зупиниться.

Нагадаємо, Держстат запланував провести у грудні пробний перепис населення – підготовчий етап до Всеукраїнського перепису населення, запланованого на 2020 рік.

Дмитро Будкевич, «Перші про головне, Деталі»Loading...