Новини » Події 3 березня, 2019, 14:30
До побачення Євробачення: Хто винен у скандалі довкола нацвідбору на пісенний конкурс?
ZIK
ZIK

Національний відбір на «Євробачення» закінчився гучним скандалом, а переможниця Maruv просто відмовилась підписувати контракт із НСТУ. Співачка заявила, що хоче дарувати свою творчість без цензури, а в угоді побачила обмеження своїх прав і свобод.

Про це йдеться в сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Деталі» на телеканалі ZIK.

Кінець «Євробачення» для України розпочався, коли учасниці нацвідбору дует ANNA MARIA сходили на інтерв’ю на кримськотатарський телеканал АТР до знаного хардтокера Романа Скрипіна. І вже наступного дня Інтернет вибухнув і почав роздивлятися всіх учасників конкурсу під мікроскопом. 

Політика вийшла на перший план неполітичного конкурсу «Євробачення». І переможниця голосування Мaruv відмовилася їхати на конкурс. Хоча й готова була скасувати гастролі в Росії. Те саме зробили другий і третій фіналісти нацвідбору  Freedom Jazz і KAZKA.

«Музичний майдан» – так називає солідарність артистів небажання їхати на «Євробачення» цього року. Мовляв, вони не довіряють організаторові  Суспільному телебаченню. В соцмережах навіть почали іронізувати – хай їдуть Ґринджоли. Бо цей нацвідбір багатьом нагадав історію 2005. Тоді перемогу прогнозували Ані Лорак, а поїхав на конкурс гурт, що написав гімн революції. Щоправда, політичні гасла в пісні довелося замінити.

«На сцені розігрують якесь театральне дійство, вони ж не співають. Інші ще там учасники були, які теж не особо в ноти попадали», – зазначив екс-лідер гурту «Ґринджоли» Роман Калин.

Так він прокоментував виступи учасників конкурсу. Водночас, конкурс «Євробачення» вважає неполітичним, а гастролі в Росії наразі засуджує.

«Останні фінали Євробачення нам показують, що перемагає не політика, а музика. Якщо ти гастролюєш у країні-агресорі, то ти не маєш права представляти Україну на таких то конкурсах», – переконаний Роман Калин.  

Учасник гурту GREEN GREY Андрій Яценко («Дизель») запевняє: творчість повинна залишатись поза політикою.

«У кожного музиканта є своя позиція. Ми не їздимо в Росію, але наша позиція така, що втручатись у музику ніколи не повинна ні політика, ні держава», – наголосив «Дизель».

А те, що чимало українських артистів виступає в Росії пояснює просто: там більші гроші, ніж в Україні.

Різко на скандал довкола нацвідбору на «Євробачення» відреагував продюсер Потап, який і сам, і його гурти не цураються гастролів у Росії.

«Якщо дійсно артисти і хороші артисти, виходіть на Європу. А ви виходите на Росію, тільки тому що мова», – наголосив музичний продюсер Володимир Бебешко.

Музичний продюсер Володимир Бебешко вважає, що артист не може бути поза політикою. І тим паче той, який представляє державу на конкурсі. Водночас, гастролі в Росії – це не порушення закону. Бо заборони немає. Та фільтрувати таких артистів мали би ще до початку конкурсу.

«Прийшов би якийсь «сєпаратюга», «ватнік», при чому дуже би гарно співав українською мовою, але би я знав, що він є сепаратист, що він їздить в країну-агресор, я би то красиво зробив – сказав би: «знаєш, ти гарно співаєш, але твій рівень недостатній, ми тобі відмовляємо». Я би навіть не казав, що ти їздиш в Росію, бо це незаконно», – розповів Володимир Бебешко .

Утім сама виконавиця Мaruv відмову їхати на «Євробачення» пояснила «кабальними» пунктами контракту із Суспільним.

«Мені заборонена будь-яка імпровізація на сцені без затвердження НСТУ. Миттєва передача авторських прав на пісню, що належать музичному лейблу Warner Music», – розповіла співачка.

Ці пункти – стандартні для всіх фіналістів, хто їздив представляти Україну на «Євробаченні», пояснює музичний експерт Віталій Дехтярьов. Він уже 12 років їздить на «Євробачення» з українською делегацією.

«Maruv – артистка, яка часто імпровізує на сцені Марув. А там є штрафні санкції для телекомпанії, яка представляє артиста. Якщо артист вийде на сцену і побіжить в інший бік, ніж це було на репетиції, то це величезні штрафи.

І передача прав на пісню «Євробаченню» – теж звичний пункт. Але компанія звукозапису конкурентка тій, із якою підписала контрактMaruv. 

«Можливо, на артистку натиснула компанія, яка представляє її інтереси в Росії. І таким чином це було більше пов’язано з правами на пісню», – пояснює Віталй Дехтярьов.

Жодних спеціальних умов у контракті з Maruv не прописували, окрім відмови від гастролів у Росії, кажуть у Суспільному. Щоправда, провели спеціальну розмову.  

«Ми вперше стикнулися з таким світоглядом артиста, який вже є міжнародним артистом і хоче асоціювати себе з музикою, з миром, з свободою. І її інтерпретація  нам здалася ризикованою для країни», – зазначила член правління НСТУ Олександра Кольцова.

Ризик був ще й тому, що від Росії вже вдруге на конкурс відрядили Сергія Лазарєва. А він – у дружніх стосунках із Maruv. Був її тренером, коли тоді просто Ганна Корсун потрапила на пісенний конкурс на одному з телеканалів. І хтозна, які спільні заяви вони могли разом зробити пресі, каже Зураб Аласанія. Тож підстрахувалися прописавши в договорі штрафи. А те, чому взагалі допустили на участь у нацвідборі таких артистів, знову ж пояснюють відсутністю заборон. 

«Немає закону, який регулює заборону або дозвіл, або особливості роботи наших артистів в РФ. Понад 70% людей, що здатні написати пісню для «Євробачення», яка може вважатися такою, що має шанси на перемогу, так чи інакше мають якісь стосунки з Російською Федерацією», – впевнена Олександра Кольцова.

Це вже не перший скандал українських артистів на «Євробаченні». Після «Ґринджол» 2005-го. У 2007 році Вірка Сердючка заспівала в Гельсінкі пісню «Денсинґ Лаша Тумбай». Ці слова у Кремлі, розчули як «Росіє, прощавай!». Тоді Сердючка швидко зникла з російських телеканалів і тривалий час не їздила туди з концертами. А пісню грузинських учасників «Євробачення-2009» «We don`t wanna put in», що в перекладі «Ми не хочемо тиску», організатори до конкурсу не допустили. Надто відвертою в них була гра слів «Ми не хочемо Путіна», що логічно після війни проти Грузії 2008-го.

Тоді грузини на конкурс не поїхали. 2016-го політичний скандал спалахнув довкола виступу української учасниці Джамали, яка виконувала пісню «1944» про депортацію кримських татар. Після анексії півострова Росією 2014 року простежувалися паралелі із сучасними репресіями проти кримськотатарського населення півострова. Організатори, втім, жодних порушень у пісні Джамали не побачили. За цьогорічний скандал вину на себе взяли телевізійники.

«Якщо вам так потрібно, НСТУ залишається винним. І визнає це», – заявив вина правління НСТУ Зураб Аласанія.

Нагадаємо, Національна суспільна телерадіокомпанія України заявила, що відмовляється від участі в Міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення-2019».

Ірина Коваленко, «Перші про головне. Деталі»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-21 18:55 :32