live
Новини » Суспільство

Вчені встановили період пульсації Великої Ведмедиці

Вченим давно відомо, що центральні області галактик не тільки яскраво світяться, але і часом змінюють яскравість світіння. Причини цього поки незрозумілі, астрономи сперечаються і шукають розгадку.

Про це пише Хроніка.інфо.

Серед пропонованих на сьогодні пояснень – зміни в згасанні світла, при проходженні через пил, зміни яскравості акреційного диску або пов’язаних з ним галузей, спалахи наднових в ядерних областях галактик і навіть гравітаційне лінзування.

Для усунення цих невизначеностей необхідні додаткові дослідження мінливості центрів галактик. Одне з таких досліджень було проведено групою астрономів під керівництвом Даніеля Кіноха з Даремського університету, США, з використанням різних наземних телескопів. Дослідники провели оптичне фотометричне і спектроскопічне вивчення галактики SDSS J2232-0806, також відомої як Велика Ведмедиця (Big Dipper).

Галактика знаходиться в 4.5 мільярди світлових років від нас, має червоний зсув 0.276 і ядро ​​зі змінною світністю.

Астрономи проаналізували 11 спектрів галактики, отриманих до сьогоднішнього дня в оптичному діапазоні, і продовжують роботу над збором даних в інших діапазонах – інфрачервоному, ультрафіолетовому та рентгенівському.

З’ясувалося, що SDSS J2232-0806, ймовірно, розгоряється періодично. Галактика була яскравою, коли її вперше змогли розглянути в кінці 1980-х років, була дуже тьмяною у 2000 році, ще один провал стався між 2005 і 2007 роками. Імовірно, період пульсації становить близько чотирьох років.

Це, мабуть, означає, що на спостережувану яскравість не впливають якісь фактори, які трапляються на шляху світла до нас. З урахуванням відстані до галактики, таких факторів могло б бути чимало, але їх вплив не простежується.

З цього випливає, що зміна світимості галактики обумовлено якимись внутрішніми причинами. Якими саме – колись вчені розкажуть і про це.Loading...
Loading...
Loading...