Новини » Львів 28 лютого, 2019, 16:01
Нобелівський лауреат Євген Стахів: Завжди відчував себе українським науковцем
Фото: ЛОДА
Фото: ЛОДА

Цими днями у Львові перебуває лауреат Нобелівської премії миру 2007 року американський вчений українського походження Євген-Зенон Стахів. Науковець відвідає низку подій у місті Лева, зокрема, сьогодні, 28 лютого, у холі ОДА урочисто погасили маркований конверт з нагоди 75-річчя від дня народження видатного лауреата Нобелівської премії.

Інженер, доктор наук з водних ресурсів, професор та керівник інституту географії та екології університету Джона Гопкінса (Балтімор, США) Євген-Зенон Стахів прибув до Львова разом зі своєю дружиною, повідомляє кореспондент ІА ZIK.

«Перший раз я тут був у 1991 році. Працював консультантом Світового банку. Ми говорили про проблеми водних ресурсів та водопостачання у Львові та Україні. Я тоді відвідав 20 різних міст. За той час багато чого змінилося. Перший раз, як я приїхав, то не міг навіть пива купити. Тепер всюди є пиварні та кав’ярні. Я і мої колеги зі всього світу, ми спілкуємося про ситуацію в Україні, зокрема, про майбутні вибори. Є дискусії про кандидатів у Президенти. Кожен із нас (Стахів та його колеги) маємо вплив на наші уряди. У такий спосіб ми допомагаємо Україні та українцям через наших політиків. Я також займаюся допомогою із постачанням зброї Україні, бо маю зв’язки з армією, моряками», – розповів гарною українською мовою Євген-Зенон Стахів.

Науковець поділився, що відчуває себе більше українським вченим, ніж американським.

«Я більше відчуваю, що є українським лауреатом Нобелівської премії. Я пишу статті для американської та української преси. Я почав шукати українських лауреатів і знайшов десять таких. Почав думати, чому Володимир Вернадський не є лауреатом? Адже він заслужив цю премію. Я завжди вважав, що є українським науковцем», – підкреслив професор Стахів.

«Народився я в Інзбруку у кінці 1944 року. Але ми (родина) є християни, які вважають себе українцями, які походять звідси (з Львівщини). Тато записав у книжці своїх спогадів, що моєї мами родина мешкала на вулиці Зеленій у Львові. Тато сам із Перемишля, – каже Євген-Зенон Стахів, – Майже всі ті українці (друзі Стахіва), які виїхали, то були з УПА та ОУН (батько Стахіва мав високі чини в ОУН). Так що я виростав у тому середовищі. Я і мої друзі були вивчені у домі, хаті патріотизму. По суботах я ходив до школи українознавства. Як був малий, то питав себе, чому я мушу у суботу ходити до школи, коли всі інші бавляться та відпочивають? Але батьки сказали, значить треба. Кожної суботи українська школа, Пласт, народні танці».

Довідка.

Євген-Зенон Стахів спеціалізується на розробці методів управління водними ресурсами великих річкових басейнів та протиповеневого захисту в умовах кліматичних змін. Очолює управління міжнародних проектів Інституту водних ресурсів Корпусу інженерів армії США.

З 1989 року Євген-Зенон Стахів працював у Міжурядовій групі експертів ООН зі зміни клімату (IPCC) як провідний експерт із дослідження водних проблем і ввійшов до числа лауреатів Нобелівської премії Миру за 2007 рік. Упродовж останніх десяти років очолював двосторонню (США – Канада) комісію з розробки та впровадження стратегій поліпшення стану Великих озер. За програмою «Екологія та політика» викладає два курси: Інтегроване управління водними ресурсами, та Спецкурс у галузі екологічних наук і політики.

Він є автором популярного підручника «Практичні інженерні підходи до адаптації клімату». Також він є технічним директором Міжнародного центру інтегрованого управління водними ресурсами ЮНЕСКО (ICIWaRM).

Євген-Зенон Стахів автор проектів водного і екологічного планування у США, Бангладеші, басейні Аральського моря, Іраку, Афганістані, Вірменії та Україні. Також вчений працює з ЄЕК ООН та ICIWaRM над проектом «Україна-Молдова транскордонний Дністер».

У 2003 році Євген-Зенон Стахів був призначений міністром водного господарства та іригації в Іраку в складі тимчасової війської адміністрації.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-21 11:46 :34