Новини » Суспільство 27 лютого, 2019, 12:35
Що робити при епідемії і чому кір – це ще квіточки: нагадування від Комаровського
Євген Комаровський. Фото з відкритих джерел
Євген Комаровський. Фото з відкритих джерел

Про загрозу кору і проблеми з вакцинацією відомий лікар-педіатр Євген Комаровський попереджав ще з 2010 р., але тоді мало хто сприймав це серйозно. Його емоційне відеозвернення минулого року набуло чималого розголосу, але проблеми, про які він говорив тоді, через рік, на жаль, усе ще актуальні. Тому пропонуємо нагадати основні тези Комаровського, а саме його пояснення про історію хвороби, про те, коли і як правильно вакцинуватися, а також яка більша і серйозніше небезпека слідує за кором.

Звідки взявся кір і яка його «ціна»

Скільки існує людство, стільки разом з ним існує кір. Усі завжди хворіли на кір. Це так звана всезагальна захворюваність. Були певні острови, де на кір не хворіли. Коли туди ступила нога білої людини, там вимерла більша частина населення – саме від кору.

Ніколи не було такого, щоб вмирало менше як 1% тих, хто захворів. Тобто зі ста дітей один завжди помирав від кору.

Після того, як на Землі з’явилися антибіотики, смертність зменшилась у десять разів – почала помирати одна дитина із тисячі. Не тому, що антибіотики лікують кір (кір – вірусна інфекція), а тому, що разом з кором дуже часто виникають бактеріальні ускладнення, які можуть згубити людину.

Людство взагалі може не розглядати тему вакцинації від кору, і тоді ми просто будемо платити ціну – кожна дитина буде хворіти кором, одна із тисячі буде помирати, а дві-три будуть мати ускладнення. Це є та ціна, яку суспільство може заплатити за кір. Або інший варіант – суспільство може вакцинуватися. Якщо воно приймає таке рішення вакцинуватися, ситуація міняється принципово, і кір просто зникає з лиця Землі, з лиця тієї країни, де ця вакцинація відбувається.

Найгірший сценарій

Найстрашніша і найбільш божевільна ситуація виникає тоді, коли суспільство приймає рішення вакцинуватися, але половина населення робить щеплення, а половина – ні. Це призводить до того, що хворіти починають дорослі. Тобто коли ніхто не щеплений, то з вірусом люди зустрічаються у дитинстві. Коли щеплена половина, то шанси зустрітися з вірусом у дитинстві зменшуються і з вірусом починають зустрічатися дорослі. А вони хворіють набагато складніше, ніж діти. І тоді ціна кору багатократно зростає. Дорослі починають помирати.

У суспільстві, яке прийняло рішення вакцинуватися від кору, має бути щеплено не менше як 90% людей. Ідеально – 95-98% усіх жителів. Тоді вірус просто не може циркулювати і хвороба зникає.

Ми потрапили в ту категорію країн, де половина населення щеплена, а половина ні. Але найстрашніше те, що в нас величезні проблеми зі статистикою. Вони просто драматичні. Я вже не кажу про величезну кількість людей, які нібито щеплені, тобто отримали щеплення тільки на папері.

По-друге, навіть зараз, коли люди реально хворіють кором, тому що кількість вакцинованих значно зменшилась, ми адекватної інформації не маємо. Перш за все, тому, що ми не дуже далеко відійшли від системи планування, всіх наших дурних перевірок, звітів, паперів і так далі. Якщо у вас багато хворих на кір, до вас їде купа комісій, вас перевіряють, ви отримуєте по голові від керівництва, тому прихвати завжди простіше, ніж показати.

Друге, що ви чітко має розуміти, це те, що лікарі приватної практики фактично позбавлені можливості нормально лікувати кір. Цю хворобу лікують тільки в інфекційних лікарнях – і це, до речі, одна із її головних особливостей. Це так звана летюча інфекція: якщо хворий розташований за 100-200 м від вас, через повітряні потоки ви все одно можете заразитися. Тобто коли хворий з грипом зайшов у клас, він може заразити дітей у своєму класі, але не у сусідньому. Тоді як дитина, яка прийшла з кором у школу, інфікувала всю школу. Якщо в конкретному під’їзді на першому поверсі дитина з кором, то на дев’ятому поверсі – в контакті з кором. Це потрібно чітко розуміти.

Так от, у цій ситуації хворі на кір лікуються тільки в повністю герметичних боксах, які є лише в інфекційних лікарнях. І таких закладів приватних у нас немає. Усі наші крутелики, які звикли лежати у крутих платах, щоб навколо них усі бігали, мають чітко розуміти: коли ви або ваша дитина захворіє на кір, про жодну приватну клініку можете й не мріяти. Будете лежати у нашій «нормальній», постсовковій інфекційній лікарні з тарганами і з усім решта. Думайте хоча би про це, відповідаючи на питання, чи варто робити щеплення.

Але повернемося до статистики. Величезна кількість випадків кору в інформаційне поле не потрапляє. Про них просто не повідомляють. Іноді взагалі не ставлять діагнози, іноді замість кору пишуть якусь алергію, краснуху і так далі. Найстрашніше, що ми не маємо нормальної інформації про смертність, тому що хворий з кором може, наприклад, померти від пневмонії чи він менінгоенцефаліту. А те, що це було викликано кором, ніхто не повідомляє.

Звідси ще одна проблема. Це взагалі глобальна проблема кору і вакцинації – вона виявилась настільки ефективною, що люди забули, що таке кір, перестали його боятися, але зате бояться вакцинації.

Тобто ефективність вакцинації працює проти самої вакцинації. І от зараз ми маємо цю глобальну проблему, люди нарешті зрозуміли, що кір існує насправді. Але ви навіть зараз не розумієте реальних масштабів того, що відбувається. Тому що, я це гарантую, щонайменше половина випадків кору в нашій країні в інформаційне поле не потрапляє. Якщо ви думаєте, що у вашому селі чи вашому місті все добре, а саме в Одесі, Києві чи Івано-Франківську погано, то ви помиляєтесь. Достатньо серйозно скрізь. Якщо у вас зараз несерйозно, то серйозно буде через два тижні, якщо ви негайно не відреагуєте. Люди починають метушитися, коли десь якась мерія прийняла рішення не пускати невакцинованих у школу. Але та мерія, яка цього рішення ще не прийняла, вона чекає отих маленьких трун, щоб потім прийняти рішення на людській паніці. З цим тягнути не можна. Це треба робити негайно. На це я звертаю вашу увагу.

Що робити під час епідемії

Що робити зараз? Вакцина від кору є. Ця вакцина імпортна, бельгійська. Вона у вільному доступі. Принаймні, для дітей вона є у необмеженій кількості. Звертаю вашу увагу: якщо у поліклініці вам сказали, що вакцини немає, будь ласка, не полінуйтесь – на сайт МОЗ чи на Фейсбук-сторінку МОЗ повідомте про це.

Вакцинуватися потрібно двічі – в рік і в шість років. І цього достатньо для повноцінного імунітету. В епідемію, під час спалахів, за всіма нормативними документами ВООЗ, можна вакцинуватися не з одного року, а з дев’яти місяців.

Якщо ви сумніваєтесь, щеплені ви чи ні, зробіть щеплення ще раз. Якщо ви два рази були правильно вакциновані, то нічого страшного з вами не відбудеться від третьої вакцинації. Виключно матеріальні втрати, якщо доведеться купити вакцину.

Друге, що дуже важливо. Якщо ви страшенно сумніваєтесь, чи потрібне вам щеплення, у вас є можливість здати аналіз крові і виявити наявність чи відсутність захисних антитіл. Аналіз, власне, чітко говорить, чи потрібно вакцинуватися. Інше питання, що вартість аналізу, як правило, вища, ніж ціна вакцини. Тому якщо є питання, я особисто рекомендую не аналізи здавати, а зробити щеплення. Гірше від цього не буде однозначно. Якісна сучасна вакцина у більшості випадків достатньо легко переноситься.

Чому кір – це ще квіточки

Я вже давно попереджав стосовно кору. Але суспільство потребує трупів. Без них люди не готові вірити. Зараз я хочу вас ще раз попередити: кір – це розминка, це квіточки. Буде гірше. І кір видасться вам солодкою ягідкою на торті. А от «торт» – це дифтерія.

І з нею все не так просто. Тому що від кору ви однократно вакцинувалися, і у вас уже на 80-85% є захисні антитіла. З дифтерією треба вакцинуватися мінімум три рази підряд. Потім ще раз через рік, потім кожні десять років вакцинуватися. Тому у випадку з дифтерією так швидко створити в усіх імунітет не вийде.

Також хочу звернути вашу увагу на те, що абсолютно по-дурному, коли така велика кількість дітей не вакцинована від дифтерії, вимагати для школи чи для дитячого садка вакцини від кору. Як можна це ставити умовою відвідування дитсадка і школи, але не згадувати про дифтерію?

При чому з дифтерію ситуація така, що, нагадаю, в минулу епідемію дифтерії дорослих померло у два або в три рази більше, ніж дітей. Коли ви за останні 10 років вакцинувались від дифтерії? Вакцинуйтесь, будь ласка. Ви маєте знати: дифтерія – це не один на тисячу помирає. При дифтерії без сироватки помирає 50%. Із сироваткою у найкращих клініках світу смертність все-одно 10-15%. Тобто кожен десятий із тих, хто захворів, помирає.

Я не агітую вас за вакцинацію. Я взагалі звертаюсь до людей, які вірять у те, що Комаровському не платять виробники вакцин. Просто якщо ви мені вірите, моя вам порада: зверніть увагу на те, щеплена ваша дитина від дифтерії, чи ні, і зверніть увагу на себе. Якщо за останні десять років ви не робили щеплення, є спеціальні вакцини саме для дорослих – для підтримки протидифтерійного імунітету.

Дифтерія прийде обов’язково. Вона не може не прийти. Є біологічні закони. Помре багато людей. Це не кір, це набагато гірше і набагато небезпечніше. Якщо хтось хоче піти шляхом природного відбору – Бог їм суддя. У вас, дорослих, більше шансів померти від дифтерії, ніж у ваших дітей. Ви ж врешті-решт маєте виростити дітей, яких ви народили. Тому, будь ласка, вакцинуйтесь, не чекайте, що ваш працедавець чи держава вас вакцинує.

Про те, що у нас безлад вакцинацією і що треба зібрати через це РНБО, я вперше написав у 2010 році. І після цього писав про це і закликав сотні раз. Цього ніхто не чув. Порятунок потопаючих справа рук самих потопаючих. Давайте врешті-решт рятуватися.

 

Підготувала Тетяна Штифурко,
IA ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-22 07:47 :33