Чубаров розповів, чого найбільше боялися кримські татари у 2014 році

ZIK

Найбільшою загрозою для кримськотатарського народу у 2014 році було повторення депортації 1944 року. Адже була дуже велика загроза, що російські війська зроблять так званий коридор на материкову Україну, щоб десятки тисяч людей виїхали з півострова.

Про це в ефірі програми «Гра у класику» на телеканалі ZIK розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

«29 березня 2014 року у Криму було проведено курултай, через що тоді був дуже великий тиск по відношенню до мене як до голови Меджлісу. Адже загроза була не для однієї людини, а для цілого народу», – сказав Чубаров.

Він розповів, що йому погрожували і розповідали, що можуть зробити з кримськими татарами.

«Мені казали, що може статися так, що в якомусь селі знайдуть вирізані дві-три російські родини і обов’язково це зроблять начебто кримські татари. Тоді дадуть два-три дні, аби було здійснено якісь погроми саме на кримських татар і максимум, що зроблять російські війська, які вже окупували повністю півострів – коридор на материкову Україну. Щоб десятки тисяч людей з речами, які зможуть взяти, втекли від погромів», – зазначив він.

За його словами, до такого сценарію готувалися багато людей, особливо старше покоління, яке було очевидцями депортації у 1944 році.

«У ці дні моєю головною роллю було у прямому ефірі на телебаченні відповідати на дзвінки своїх родичів і знайомих людей, щоб вони розуміли, що я в Криму і члени Меджлісу теж на місці. Попри те, що українські гарнізони  вантажилися у транспорт і виїжджали з Криму без зброї, а присутність російських військових посилювалась і ми залишались сам на сам з ними», –  наголосив Чубаров.

Він зазначив, що окупанти витягали кримськотатарських депутатів у Верховну Раду Криму. Адже, для них було дуже важливе їхнє політичне визнання.

 «Ми ухвалили рішення, що не повертаємось у ВР Криму, а направляємо наших спеціалістів у деякі місцеві виконавчі органи, щоб хоч якось контролювати ситуацію. Тому, якщо підсумовувати, біда, яка прийшла на нашу землю – кардинально змінила відношення українського суспільства взагалі до кримських татар. І за останніми соціологічними опитуваннями, йдеться про те, що 54-56 відсотків опитаних поділяють підходи, що Крим має бути перетворений у кримськотатарську автономію. І ви знаєте, що саме це є колосальним зрушенням ментальності українського суспільства, щоправда, ціною втрати Криму, хоча й тимчасово. Але не варто забувати, що там зараз перебувають люди, які є заручниками», – прокоментував він.

Нагадаємо, сьогодні народні депутати під час ранкового засідання Верховної Ради висловили підтримку кримським татарам, які п’ять років тому вийшли на мітинг в Криму на знак протесту проти російської окупації.

Loading...