На добре здоров’я. Інфаркт кишечника
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Сьогодні намагатимусь розповісти про дуже важке захворювання – мезентеріальний тромбоз, або інфаркт кишечника. І це украй важка хірургічна патологія, при якій виникає гостре порушення прохідності судин кишечника, найчастіше спричинене тромбозом.

Напевно, ніколи і не взялася б писати про таке, бо не люблю зачіпати фатальні теми. Але декілька днів тому від цієї патології померла мама мого доброго товариша Андрія. Пані Оля. Лікарка. Біда сталася, напевно, тому, що вчасно не зорієнтувалася пані Оля у ситуації, позаяк початкові стадії отакого інфаркту не мають специфічних клінічних проявів та інколи можуть скидатися на харчове отруєння. Казав мені Андрій, що, власне, про харчове отруєння й думали…

Тому й беруся до цієї теми, аби привернути увагу і спонукати за будь-якого болю чи навіть дискомфорту у животі негайно звернутися по обстеження і допомогу. НЕГАЙНО!

Отже, при мезентеріальному тромбозі майже завжди відмирає ділянка кишки, яку живила закупорена судина (брижева чи термінологічно мезентеріальна артерія).

У більшості випадків хвороба вражає тонкий кишечник. А ще лікарі говорять, що інфаркт кишечника, як правило, – біда старших людей. Хоча трапляються й винятки (украй рідко).

Більшість пацієнтів – це люди, котрим понад 50 років. Крім того, хірурги зазначають про наявність супутньої патології, а це – вроджені та набуті вади серця, атеросклероз, порушення серцевого ритму, зокрема, миготлива аритмія, ревматизм та інші захворювання.

Щодо причин інфаркту кишечника, то у розвитку цього захворювання завжди має значення утворення тромбів, які циркулюють у кровотоку. Також має значення рефлекторне звуження артерій або їх спазм.

І, звісно, намагатимусь перерахувати тригери (провокатори) інфаркту кишечника.

На перше місце лікарі ставлять атеросклероз, а це, нагадаю, системне захворювання, котре потребує спостереження медиків (лікарського супроводу) і лікування. Чому? Та тому що у разі активного розвитку недуги на певних ділянках у стінках судин утворюються холестеринові бляшки, розрив яких може призвести до моментальної смерті.

На другому місці – порушення серцевого ритму, особливо наявність миготливої аритмії, яка сама по собі не є причиною виникнення інфаркту кишечника, але сприяє утворенню тромбів, їх відриву і вільному пересуванні у кров’яному руслі.

На третій сходинці – вроджені і набуті вади серця, які доволі часто стають причиною порушення кровотоку у камерах серця, а наслідок цього – утворення тромбів.

Ще серед тригерів – інфаркт міокарда, ревматизм, ендокардит (запалення внутрішньої оболонки серця) та облітеруючий ендартеріїт (хронічне захворювання, передовсім – з ураженням артерій ніг).

Також у списку флеботромбоз і варикозне розширення підшкірних вен нижніх кінцівок. А ще – сепсис (зараження крові).

Ну от, згрубша перерахувала провокативні чинники. А тепер спробую назвати симптоми інфаркту кишечника.

УВАГА!

Щоби своєчасно відреагувати на зміни, що відбуваються в організмі, і викликати «швидку», необхідно розуміти, які симптоми вказують на інфаркт кишечника.

І це:

  • Сильні, нестерпні болі у животі, без чіткої локалізації. На початковій стадії захворювання біль має характер короткотермінових нападів. У подальшому він стає постійним і поширюється по всій поверхні живота.
  • Хворий намагається знайти положення, в якому найменше болить. Зазвичай, лягає на бік і згинає ноги в колінах.
  • Дефекація стає частою і має рідку або кашицеподібну консистенцію (не ковбасками). Часто у випорожненнях є кров.
  • Тиск, як правило, знижується нижче норми.
  • Лице стає блідим, риси обличчя загострюються.
  • Лікарі швидкої виявляють у пацієнта позитивний симптом «Мондора», а це поява припухлості нижче пупка, іноді одномоментно фіксується брадикардія, а на пізніх стадіях – симптом «Щоткіна – Блюмберга», а це напруження м’язів передньої черевної стінки.

А тепер – про діагностику інфаркту кишківника. Мезентеріальний тромбоз, на жаль, не має специфічних клінічних симптомів і його прояви окреслюються загальною картиною гострого живота. Наявність позитивних симптомів подразнення очеревини є показанням до негайної госпіталізації у найближчий хірургічний стаціонар із наступною підготовкою до екстреної операції.

І лікарі, і родичі пацієнта, і це – нормально, можуть мати сумніви у діагнозі. Тому просять про отакі методи діагностики:

  • Аналіз крові. Варто звернути увагу на ШОЕ та кількість лейкоцитів.
  • Далі мова має йти про ангіографію кишківникових артерій. У судинне русло пацієнта вводять контрастну речовину. І проводять рентгенографію черевної порожнини.
  • Також вдаються до діагностичної лапароскопії.

Варто пам’ятати, що інфаркт кишківника – дуже серйозне захворювання і його наслідки можуть бути плачевними. Навіть при своєчасно проведеній хірургічній операції шанси на одужання дуже малі – близько 90 відсотків пацієнтів помирають навіть у разі вчасно проведеної операції.

Тому, і я вже задувала про це на початку публікації, у разі підозри на гострий живіт, потрібно якомога швидше викликати бригаду швидкої.

Будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу хірургу, кандидату медичних наук, доценту Львівського медуніверситету Оресту Чемерису.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-17 18:57 :44