Бестселер – дзеркало сучасності?

Читання – то добра та стара як світ звичка. Тож більшість людей, я сподіваюсь, читають книжки. Хтось перед сном відкриває книгу Ніцше та шукає там відповіді на філософські питання, поринаючи у мудрість буття разом із Заратустрою, хтось смакує атмосферну і міфічну єдність людини з природою у «НепрОстих» Прохаська, хтось зачитується лірикою Андрія Содомори чи монографіями Володимира Ярмоленка.

Але таку категорію літератури як бестселери – читають мільйони. Адже це і визначає, по суті, її як такою – «продаваність» та «прочитуваність».

І нещодавно мені якраз пощастило потрапити на лекцію літературного критика Євгенія Стасіневича про бестселери. Здавалось би, що ми ще не знаємо про літературу, яка визначається середнім смаком читача і продається мільйонними накладами, тому що її читають всі, і популярність залежить більше від «одна кума сказала іншій».

Ми знаємо, що вони легко читаються, «роблять нам добре», мають терапевтичну дію, розважають, тримають у курсі нового в читацьких колах. Але, виявляється, вони ще й часто розкривають ще позавчора табуйовані теми. Але найголовніше, на чому і наголошує літературний критик, вони мають цінність як соціологічне явище. Адже, коли книгою зачитуються десятки мільйонів, цікавляться нею і радять її один одному – це вказує на певні суспільні процеси, запити у ньому, а іноді навіть на непроговорені у голос питання чи проблеми.

Тож не варто недооцінювати значення масового чтива на полицях літератури.

І, до слова, не лише читач впливає на народження бестселера. А й бестселер часто ненав’язливо розсуває звичні межі буденних норм суспільства. «Їсти, молитись, кохати», «50 відтінків сірого», «Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи», «Дівчина з Данії», «Природа усіх речей», «Шантарам», «Щиголь», «Хлопчик у смугастій піжамі» – це неповний перелік книжок, які тим чи іншим могли змусити когось подивитись на певні речі під вже іншим кутом. На сміливість до радикальних змін і пошук себе, кохання, відносини, секс, побут, жінок, чоловіків, історію, політику, життя людей в інших країнах, стосунки з батьками, життєві перипетії та труднощі.

Чи залишиться якась з цих книжок на «високих полицях» і чи стануть згодом класикою? На думку Євгенія – це може показати лише час. Але сьогодні ці книги так чи інакше являються віддзеркаленням сучасності та поцілюють у нерв часу.

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...