Поетка, кокетка і борчиня: Незабаром знімуть фільм про Олену Телігу
Ірен Роздобудько
українська журналістка, письменниця, сценаристка, поетеса

Ця жінка була для своїх сучасників загадкою. І лишається загадкою для наступних поколінь, незважаючи на те, що факти її героїчної біографії давно відомі широкому загалу.

Проте, мало хто знає, що Олена Шовгенова-Теліга була хрещеною донькою поетеси «Срібного сторіччя» Зінаїди Гіппіус (за нечисленними іншими свідченнями – сестри З. Гіппіус), народилася в глибинці Росії (в містечку Іллінськ) і лише в дорослому віці стала однією з найполум’яніших борців за незалежність України. Маловідомий і такий факт, що вона, маючи вроду і гарну фігуру, стала першою українською «моделлю», яка демонструвала модний одяг у Варшаві.

Але головним є те, що ця жінка аристократичного походження випередила час своєю неординарною вдачею, думками, талантом і героїчними вчинками. Жінка, в яку були закохані всі чоловіки, з якими її зводила доля і за якою беззаперечно йшли її послідовники і друзі.

Ось як згадував Олену Улас Самчук: «... Для мене вона була великою несподіванкою і відкриттям. Я був гостро вражений її екзальтованістю, напруженою, невтомно грайливою вдачею. Я любив читати про мадам Помпадур, мадам фон Штайн, леді Гамільтон, Єлисавету Габсбург, Марію Башкірцеву, але то все було читання. У житті я таких не зустрічав. І враз – ця дійсність, ця правда!..».

Для багатьох сучасників вона стала «українською Жанною д’Арк» і разом з цим – не легендою, не бронзовим пам’ятником – а живою, веселою, життєрадісною, не позбавленою жіночого кокетства і вірної любові, жінкою.

«…Вона вся як істота була якимось протестом проти сірості, безбарвності, нудоти життя... Це була людина, яка хотіла радості, і ще раз радості з королівськими значеннями цього слова», – так згадував про неї Євген Маланюк.

І свою смерть в Бабиному яру Олена Теліга зустріла з королівською гідністю.

Багато хто з сучасників так і не зміг до кінця зрозуміти, чому вона не покинула окупований Київ, чому добровільно пішла на смерть.

Олена прожила своє коротке життя так, як писала в своїх віршах – яскраво.

Сценарій про цю неймовірну жінку в минулому році отримав підтримку Українського культурного фонду – дякуємо!

Але фільм має бути не псевдопатріотичним наставлянням, не дидактикою.

Олена Теліга була і лишається НЕЙМОВІРНОЮ!

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 04:30 :15