Новини » Політика 20 лютого, 2019, 11:45
Портников: Перехідний період буде до 2025-2028, поки нове покоління не отримає виборчі права
Штурм Євромайдану 18 лютого 2014 року. Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Штурм Євромайдану 18 лютого 2014 року. Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

2025-2028 роки мають стати кінцем перехідного періоду для України.

Про це заявив український публіцист Віталій Портников під час презентації у Львові своєї книги «Дзвони Майдану», пише «Збруч».

Він розповів, коли зрозумів, що Майдан переможе: «Навіть не тоді, коли побачив на Майдані велику кількість людей з Галичини – ви завжди до нас приїжджаєте (жартома, – ред.), дуже вам за це дякуємо! А тоді, коли одного дня прийшов на Майдан і побачив таких, знаєте, мужиків із Центральної України, в чорних кашкетах і чорних куртках. Коли вони виходять, Україна змінюється. Коли вони сидять вдома, можна влаштувати Майдан, але потім нічого не відбувається.

Питання в тому, чого вони чекали від цього протесту? Можливо, їх влаштовувало просте: «Зека – геть!» Можливо, вони й не замислювалися про зміни. Але для мене це було цивілізаційним зсувом. Я думав, ці люди просто не вийдуть ніколи. Тому що виходять кияни – ясно, прекрасно; приїжджають галичани – ми всі знаємо, які ви патріотичні. Але без Центральної України ми в цій країні нічого не здолаємо. Тепер важливо, за кого ці люди будуть голосувати».

За словами Портникова, в Україні завжди був баланс. Баланс між Заходом і Сходом, Півднем і Північчю. Цей баланс вигадав Йосип Сталін – так, що Україна «ніколи не могла нікуди дітися». В цьому й була «геніальність» більшовицької національної політики. Цей баланс зараз штучно підірвано. Підірвано тим, що Росія розпочала війну проти України. І частину цього балансу – Портников вважає це найбільшою політичною помилкою Російської Федерації – вилучили з електорального обігу шляхом окупації Криму і Донбасу.

«Але це буде не вічно. Нам потрібно за той недовгий час, який нам залишився, скористатися цим балансом для того, щоби створити сильну державу. Якщо ми цей час згаємо, баланс може відновитися в тому чи іншому вигляді. Ну, вибачте... Буде заморожений конфлікт, багато хто забуде, що в нас війна, «а треба взагалі домовлятися», будуть приходити автобуси [на вибори] з людьми, які весь час сиділи у полоні російської пропаганди – і буде та Україна, яку ми всі бачили», – зазначив журналіст.

На його думку, те, що Янукович не підписав Угоду про асоціацію у Вільнюсі, – це величезний подарунок Україні. Бо якби він підписав Угоду про асоціацію, українці ще би раз побачили, що Європа та її цінності – це не одне і те ж.

«Навіщо нам була така Угода, яка фактично консервувала в Україні авторитарне суспільство? Тепер ми з вами маємо скласти всі ці іспити – іспит на формування реальної політичної нації, іспит на побудову реальної держави, іспит на побудову реального суспільства. Маємо пам’ятати кілька речей. Перше: поява української політичної нації означає, що ця нація може захищати основну для себе цінність – Україну. Україну, яка є інакшою, ніж інші країни світу. Україну, яка може жити єдності з іншими країнами тільки на рівних засадах. Країну, яка існує не тільки заради шматка хліба чи сала. І водночас маємо пам’ятати, що в нас завжди буде достатньо населення, яке вважатиме, що держава існує тільки для цього (для хліба і сала, – ред.). І ми цих людей мусимо переконувати, втягувати в цю свою Україну», – наголосив Портников.

Водночас він додав, що це буде складно. «Ми з вами ще не вийшли з XX сторіччя. Наше справжнє XXI сторіччя почалося в день перемоги Майдану. Ми тільки починаємо в XXI сторіччі жити, а так багато людей хочуть лишитися в XX-му. У кожного свій момент: в одного – 1939-й, у когось – 1989-й чи 1991-й, хтось зараз думає, що може зупинити час у 2014 році. А час іде вперед. Країна змінюється – і люди змінюються. Нам важливо не просто встигати за змінами, а усвідомлювати їх і очолювати, допомагати країні швидше», – зазначив журналіст.

«Ми живемо у стані перехідного періоду вже п’ять років. Я не знаю, чи нам вистачить десять років, чи п’ятнадцять. Але скажу вам, що нам потрібне для фіксації перехідного періоду. Порахуймо: діти якого року народження пішли до школи в 2014 році? 2007 року народження. Наш перехідний період закінчиться тоді, коли ці діти отримають виборчі права. Тому що їх уже інакше почали вчити, абсолютно в іншій атмосфері. Це не тільки освіта – для них вектор життя змінився зі східного, який був весь час, на західний. Вони вже виростали у світі, де не було російської попси по радіо, де не було російських серіалів у телеефірі. Якщо порахувати, нам треба десь до 2025–2028 року дожити, коли відбудеться якісна зміна самого складу виборців. Ці люди голосуватимуть інакше, ніж ті люди, які виховувалися до Майдану. 2025-2028 роки мають стати кінцем нашого перехідного періоду», – заявив він.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-24 23:50 :55